İsviçreli Dokuma Makinesi Üreticileri, Yeni Uygulama Geliştirmede Önde Geliyor

İsviçre Tekstil Makineleri Birliği'nin üye firmaları, çözgüdeki ilk ipliğin sıkılmasından kumaş teslimatı için son inç sarım yapılmasına kadar sürecin her noktasında ihtiyaçlara cevap veriyor

İsviçreli Dokuma Makinesi Üreticileri, Yeni Uygulama Geliştirmede Önde Geliyor

Ayakkabılar ve elektronik hesap makineleri, muhtemelen insanların tekstil dokuma süreciyle ilişkilendireceği ilk ürünler değil. Ancak, alandaki en son teknolojinin her zamankinden daha geniş olasılıklarının iki örneği olarak, kesinlikle dokuma kumaşların geleceğini işaret ediyorlar.

Moda ve işlev, ayakkabılar için dokuma kumaşların artan popülaritesinde zaten birleşiyor ve bu hem şimdiki hem de gelecekteki trendlerden biri. Kumaşlarda hesap makineleri? Bu, arka taraftaki “kıvrımlı alanlar” ve malzemenin ön tarafına basılmış tuşlar kullanılarak yapılan zekice bir gelişim hikâyesi.

Tüm dokuma pazarları yenilik, hız, verimlilik, kalite ve sürdürülebilirlik gerektiriyor. İsviçre Tekstil Makineleri Birliği’nin üye firmaları, çözgüdeki ilk ipliğin sıkılmasından kumaş teslimatı için son inç sarım yapılmasına kadar sürecin her noktasında bu ihtiyaçlara cevap veriyor. Ayrıca, geleneksel dokuma endüstrisindeki lider konumunun yanı sıra yeni ve heyecan verici uygulamaları teşvik etme uzmanlığı ile ortak bir avantajı paylaşıyorlar.

Teknoloji ve araştırma iş birliği

“Tekstil hesap makinesi” kavramı, tekstil araştırma enstitüsü Thuringen-Vogtland ile işbirliği içinde Jakob Müller Group tarafından geliştirildi. Müller’in patentli MDW® çok yönlü dokuma teknolojisi, hesap makinesi işlevlerine bir dokunuşla erişilmesine izin veren kıvrımlı alanlar oluşturabiliyor. Sınırsız genişlemeyi öneren yeni ve kullanışlı bir tesis.

Bugün, en yeni dokuma ayakkabılar, hassas ve rahat olmaları nedeniyle takdir ediliyor. Dayanıklılıkları, güçleri ve stabiliteleri sayesinde puan alıyorlar, birçok spor dalında bireysel sporcuların spor kıyafetleri gereksinimlerini karşılıyorlar.

Stäubli, dokuma hazırlama, ağızlık sistemleri ve yüksek hızlı tekstil makinelerinde önde gelen küresel bir uzman olarak biliniyor. Jakar makineleri, her türden teknik tekstili, hafif takviye kumaşlarını ve ayakkabılarını dokuyan çok çeşitli formatlarda büyük esneklik sunuyor.

Seramik gibi yeni malzemeleri dokumak, aramid, karbon ve diğerleri gibi elyafları karıştırmak ve değişken kalınlıklarda yenilikçi çoklu tabakalar üretmek mümkündür. Bu tür uygulamalar, Stäubli yüksek performanslı TF dokuma sistemleri tarafından karşılanan dokuma makinelerine özel talepler getiriyor.

Crealet’in dünya lideri elektronik çözgü besleme sistemleri sayesinde, mükemmel çözgü gerginliği olmadan iyi dokuma sonuçları elde etmek imkansızdır. Günümüzde dokuma endüstrisindeki bazı pazar segmentleri, bireysel müşteri gereksinimlerini karşılayan çözgü salma sistemleri talep ediyor.  Firma, akıllı çözgü gerginliği kontrol sistemi tarafından sağlanan jeotekstil ürünlerinin genellikle özel işleme ihtiyaç duyduğunu anlamak için uzmanlığa sahiptir.

Bireysel ve bağlantılı çözümler, uzaktan bağlantı yoluyla harici desteğe izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Crealet’in çözgü salma sistemleri, tekli veya çoklu çözgü kirişlerine ve cağlıklara uygulanan teknik tekstiller için hem şerit hem de geniş tezgah dokumasında yaygın olarak kullanılıyor.

Fonksiyonel, sürdürülebilir, otomatik

Dar dokuma kumaşlar alanındaki trendler, açıkça işlevsellik ve sürdürülebilirliğe odaklanıyor. Jakob Müller Grubu örneğin, yumuşak bir kenara sahip yüzde 100 geri dönüştürülebilir etiketler için doğal lifler kullanarak bu ilkeleri zaten benimsediğini gösteriyor. Ayrıca mümkün olduğunca geri dönüştürülmüş sentetik malzemelerin işlenmesine odaklanıyor. Üretimden çıkan hem PET şişeler hem de polyester atıkları geri dönüştürülüyor ve giyim endüstrisi için elastik ve sert bantlara işleniyor.

Verimli kumaş üretim ortamları için, artık otomatikleştirilmiş kalite çözümlerinin gerekli olduğu kabul ediliyor. Kalite standartları her yerde artıyor ve hava yastıkları ile koruyucu giysiler gibi hassas uygulamalar için sıfır hata seviyeleri zorunlu hale geliyor.

Uster’in en yeni nesil tezgah üstü izleme ve denetleme sistemleri, dokumacılar için gerçek operasyonel iyileştirmeler sunuyor. Kumaş kalitesi izleme, israfı önlüyor ve kalite güvence sistemi tüm uygulamalar için birinci kalite verimi önemli ölçüde artırıyor.

Kumaş üreticilerini maliyetli iddialardan ve zarar görmüş itibarlardan koruyan otomatik kumaş denetimi, yavaş, maliyetli ve güvenilmez manuel denetim ihtiyacını da ortadan kaldırarak operatörlerin daha yüksek vasıflı işlere odaklanmasını sağlıyor.

Akıllı ve işbirliğine dayalı robotikler (cobot’lar) dokuma odalarında birçok otomasyon olanağı sunuyor. Stäubli’nin geleceğe yönelik robotik bölümü, çözgü ve cağlık hazırlamada ilk etkili kurulumlarla bu segmentte bir öncüdür.

Kontrol ve üretkenlik

Willy Grob’un dokuma kumaş sarımı için özel çözümleri, gerilimin güvenilir kontrolüne odaklanıyor ve sürecin başlangıcından tam kumaş rulosuna kadar gerilimi sabit tutuyor. Sürekli dijital kontrol, hassas kumaşlar için özellikle önemlidir, performans ve üretkenlik de kritik avantajlardır. Bu bağlamda, şirketin büyük ölçekli harmanlama birimleri, dokuma makinesine entegre edilmiş normal bir sarıcıdan on kat daha fazla sarım kapasitesi sağlayabiliyor. Grob’un özelleştirilmiş konseptinin yanı sıra tasarım ve uygulama, kumaş sarma ekipmanında büyük esneklik ve işlevsellik ile sonuçlanıyor.

 

COMMENTS