“Türk Halı Fabrikaları, Stäubli Teknolojisine Güveniyor”

“Türk halı fabrikaları, ihracat pazarlarından gelen güçlü talebi karşılamak için Stäubli teknolojisine güveniyor” diyen Stäubli Pazarlama ve Satış Bölüm Başkanı Fritz Legler şunları söyledi: “Türkiye pazarı, özellikle salgının halılar da dâhil olmak üzere ev iyileştirme ürünlerine güçlü bir talep yarattığı şu dönemde, Stäubli için dünyadaki en önemli pazarlardan biridir.” ifadelerini kullandı.

“Türk Halı Fabrikaları, Stäubli Teknolojisine Güveniyor”

Fritz Legler, Stäubli Pazarlama ve Satış Bölüm Başkanı

Schönherr, Stäubli markası altında yüksek kaliteli çift rapierli halı dokuma makineleri geliştiriyor ve üretiyor. Kökleşmiş bir geleneğe ve ürün geliştirme konusunda 150 yıldan fazla deneyime sahip olan şirket, en ileri teknolojiyi içeren son derece esnek halı dokuma makineleri sunuyor.

Dünya genelinde kanıtlanmış ALPHA serisi makineler sunan Schönherr halı sistemleri, mevcut esnek halı dokuma makinelerinin tedarikçisi olarak tanınıyor. Schönherr halı makineleri her türlü tek veya çift yüzlü havlı veya bukle halıların üretiminde maksimum esneklik sağlıyor. Çift rapierli halı dokuma makineleri Stäubli eksantrik veya armür makineleri ve Jakar makineleri ile donatılmış durumda sanayinin hizmetine sunuluyor.

Halı Endüstrisi ve Teknolojileri Özel Sayımız için Stäubli Pazarlama ve Satış Bölüm Başkanı Fritz Legler ile bir röportaj gerçekleştirdik. Fritz Legler ile Halı endüstrisindeki trendler, zorluklar  ve Schönherr firmasının son teknolojik yeniliklerini konuştuk.  

ALPHA 500 UNIVERSAL dokuma sistemi

Schönherr, halı dokuma makinelerinde son birkaç yılda hangi gelişmelere tanık oldu? Schönherr sistemleri halı dokuma fabrikalarına hangi avantajları sunuyor?

 Stäubli, Schönherr şirketini satın aldığından beri, ALPHA halı dokuma sistemleri birçok teknik ilerleme ve iyileştirme geçirdi. Hem 4m sistemi (ALPHA 400 serisi), hem de 5m sistemi (ALPHA 500 serisi) olan Schönherr Halı Sistemleri piyasaya sürüldü ve bu sistemler kilimlerden, duvardan duvara halılara kadar, çok çeşitli ürünlerin dokuması için ilk tercih edilen çözümler haline geldi.

Stäubli, birinci sınıf makineler oluşturma konusunda kapsamlı deneyime sahip, ağızlık oluşumu (elektronik rotatif armürler ve Jakar makineleri) için lider bir küresel çözüm sağlayıcısıdır. ALPHA sistemlerine, çok uzun bir hizmet ömrü ve gelecekteki ihtiyaçlara uyum sağlama esnekliği için en son teknoloji ve en kaliteli bileşenler sağladık.

Halı dokuma makinesi endüstrisi hangi zorluklarla karşı karşıya? Bunların üstesinden gelmek için çözümleriniz nelerdir?

Gelişmekte olan pazar taleplerine hızlı şekilde cevap verebilmek, şu anki parolamızdır. Bu nedenle, fabrikaların mevcut ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyan ve gelecekteki projelerin üstesinden gelmek için ideal şekilde uyarlanmış bu makineleri hızlıca teslim etmemiz gerekiyor.

Bu sadece esneklik değil, aynı zamanda mükemmel şekilde donatılmış makineler gerektirir. Bu gereksinimleri karşılamak için ekiplerimiz, elbette müşterilerin proje ekipleriyle işbirliği içinde olarak, işletmelerin özel ihtiyaçlarını çok detaylı bir şekilde analiz eder.

Amacımız, çeşitli halı uygulamalarının üstesinden gelmek için – dokuma genişliği boyunca halı boyutlarının optimizasyon olasılıkları dahil – üretkenlik ve esneklik açısından müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan dokuma ekipmanı sunmak ve müşteriler için ilgi çekici bir yatırım getirisi (ROI) sağlamaktır.

ALPHA makine yelpazemiz, halı fabrikalarının genel pazar yaklaşımlarını gerçekleştirmelerini sağlayan eksiksiz bir çözüm paketi sunar. İster kilim, ister duvardan duvara halı olsun, bukleliden düşük veya yüksek kesik havlara kadar, göz alıcı ve modern halı tasarımlarını gerçekleştirmek için atkı efektli çok geniş örgü çözüm yelpazesi gibi istenen her türlü halı tasarımı ve her seviye halı kalitesi için çözümler sunuyoruz. Özetle, en iyi şekilde esneklik sağladığımızı söyleyebiliriz.

ALPHA dokuma sisteminde dokunmuş modern kesik havlı halı

Halı dokuma makineleri sektöründe yükselen ana trendler nelerdir? Halı makinelerinde ne gibi yenilikler beklenebilir?

Pandemi sırasındaki tüketici talebinin, sürekli olarak evi güzelleştirmesi ve parasının karşılığını alması için yönlendirildiği mevcut pazar, orta segmenttir. Bu halılar tipik olarak 300-500 tarak sıklığı aralığındadır. Müşterilerimiz dokuma makinesi temininde alternatif çözümlere ihtiyaç duyuyorlar. En büyük esnekliği, en yüksek üretkenliği ve en iyi halı kalitesini tercih ediyorlar. Ayrıca, servis desteği ve parçaların kullanılabilirliği de önemli bir rol oynar.

Başlıca pazarlarınız hangileridir? Türkiye pazarı şirketiniz için ne kadar önemli ve bu pazarda ne kadarlık bir iş hacminiz var?

Türkiye pazarı, özellikle salgının halılar da dâhil olmak üzere ev iyileştirme ürünlerine güçlü bir talep yarattığı şu dönemde, Stäubli için dünyadaki en önemli pazarlardan biridir. Bu eğilim, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde belirgindir. Ev dekorasyonuna ve özellikle halılara yapılan yüksek yatırımlar, Türk halı dokuma endüstrisini ve bununla birlikte ALPHA halı dokuma sistemlerimize olan talebi yönlendirmektedir.

Mısır bu süreçte tanınmış bir halı tedarikçisi olarak gelişmekte ve Çin ise bir pazar oyuncusu olarak artan ilgi göstermektedir. Stäubli bu yıl Türkiye’den çok sayıda sipariş aldı ve bu da 2021’in cesaret verici ve başarılı bir iş yılı olacağını gösteriyor. Ekiplerimiz, her siparişi zamanında yerine getirmeye ve en iyi kalite için yüksek standartları sürekli olarak karşılamaya hazırdır.

2020 yılı firmanız için nasıl geçti? Şirketinizin pandemiye tepkisi nasıldı?

Pandemi, küresel olarak aktif tüm şirketlerde olduğu gibi, bizim de dünya çapındaki işimizi etkiledi. Bu birçok farklı zorluğu beraberinde getirdi. Müşterilerimizin tepkilerinden küresel ağımızın, reaksiyonlarımızın ve adaptasyonumuzun son derece takdir edildiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. En büyük zorluklardan birisi, müşterilerimizin fabrikalarına, özellikle de yurtdışındaki fabrikalarına ulaşım engelinin olmasıydı. Bu nedenle, makine servisini ve yerinde desteği ele almanın başka yollarını bulmalıydık. Yerel ofisler ve ortaklardan oluşan köklü küresel ağımıza büyük ölçüde güvendik ve birçok müşteriden gelen olumlu geri bildirimler de bu stratejinin başarısını doğruluyor. Bu, Stäubli’nin belirleyici bir avantajıdır ve müşterilerimizi, güvenilir hizmet ve destekle başarılı bir şekilde memnun etmenin anahtarıdır. Dünyanın önde gelen dokuma bölgelerindeki yerel temsilcilerimiz, müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda hareket etmemizi sağlayan önemli bir rol oynadı.

Schönherr ile ilgili olarak 2021’den beklentileriniz nelerdir? Tekstil endüstrisi için yeni ürünler piyasaya çıkarmayı planlıyor musunuz? Üretim tesislerinize daha fazla yatırım yapmayı veya bunları genişletmeyi planlıyor musunuz?

Kurumsal sloganımız “hızlı hareket teknolojileri”, yenilikçi teknolojilere yapılan önemli yatırımları ifade ediyor. Bu, tüm tekstil makineleri ürün serilerimize ve Schönherr Halı Sistemlerine sürekli olarak fayda sağlar.

Müşterilerimiz ve ortaklarımızla 2021’de Hannover’de ve Gaziantep’te düzenlenen Domotex fuarlarında buluşmayı planlıyorduk. Bu fuarlar, tüm sektöre ilham veren son derece etkileyici etkinliklerdir. Ne yazık ki, pandemi nedeniyle bu fuarlar diğerleriyle birlikte iptal edildi. İşin iyi tarafı, Domotex’in Asya ayağı Mart ayı sonunda gerçekleşti ve Çinli temsilcimiz ürün grubumuzu temsil etmek için oradaydı.

Yatırım planları açısından, birçok sektörde lider bir sağlayıcı olarak, Stäubli Group, tüm birimlerindeki gelişmeleri sürekli olarak takip etmekte ve çok yüksek düzeyde yetkinlik ve mevcudiyet ile müşterilerine en iyi şekilde hizmet vermek için pazarların ön saflarında kalmak için yatırım yapıyor.

Buna bir örnek, Schönherr halı sistemlerinin üretildiği Almanya’nın Bayreuth kentinde bulunan şirketin tesisidir. Bu tesis kısmen Stäubli Group’un üç etkinliğine ev sahipliği yapıyor: Robotik, Konnektörler ve Tekstil. Burada son yıllarda büyük yatırımlar gördük. Bu yerleşim yeri, son teknoloji üretim tesisleri, ofisler ve showroomlarla donatılmıştır. Tekstil’den bir ekip kısa süre önce oradaki kendi yeni binasına taşındı. Bu da, Ar-Ge amaçlı eksiksiz dokuma sistemleriyle donatılmış dokuma laboratuvarlarımıza doğrudan erişim dâhil olmak üzere, tüm tekstille ilgili hizmetler arasında daha kolay alışveriş ve iş birliğine olanak tanıyor.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS