Saurer, ITM 2020 Fuarı’nda Heyecan Verici Yenilikleri Tanıtacak

İplik üretimi teknolojileri pazarının önde gelen üreticilerinden biri olan ve 160 yılı aşkın bir süredir tekstil endüstrisine çözümler sunan Saurer firması, dijitalleşme ve Endüstri 4.0 odaklı yeniliklerle ürün portföyünü genişletiyor.

Saurer, ITM 2020 Fuarı’nda Heyecan Verici Yenilikleri Tanıtacak

İplik üretimi teknolojileri pazarının önde gelen üreticilerinden biri olan ve 160 yılı aşkın bir süredir tekstil endüstrisine çözümler sunan Saurer firması, dijitalleşme ve Endüstri 4.0 odaklı yeniliklerle ürün portföyünü genişletiyor.

Saurer Tekstil A.Ş. Genel Müdürü Ersoy Buran

Saurer Tekstil A.Ş. Genel Müdürü Ersoy Buran ile Tekstil Teknoloji dergimizin ‘Alman Özel Bölümü’ için bir röportaj gerçekleştirdik. Buran, şirketin Türkiye’deki yerel pazarla olan ilişkisini anlattı ve müşterilerin bu yıl için beklentilerinin neler olabileceği hakkında bilgi verdi.

2019 firmanız açısından nasıl geçti ve 2020 için planlarınız nelerdir? Genişleme planlarınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Saurer, Barselona’da düzenlenen ITMA 2019 fuarında, Spinning Solutions Segmentinin,  balyadan bobine kadar tüm yeni ürün portföyünün ayrıca beş nihai eğirme uygulamalarının; ring, kompakt, kamgarn ring, rotor ve havalı eğirmenin tanıtımını yaptı. Havalı eğirmede, Autoairo makinesinin tanıtımı  gerçekleşti. Tüm bu yenilikler, Saurer’ın müşteri odaklı ürün geliştirmesinin birer sonucudur.

Şubat 2020’de 30 yıllık deneyimimizin bir sonucu olarak ürettiğimiz Otomasyon Çözümleri ürün serisini piyasaya sürdük. Bu ürün serisi iplik üretim ve büküm tesisleri için transport, paletleme ve paketleme sistemlerine odaklanmıştır. Bunlar, müşterilerin tüm üretim ve kalite güvence uygulamalarını, tekstil zinciri boyunca yönetmelerine imkân sağlayan fabrika yönetim sistemimiz ‘Senses’ ile birlikte kombine edilebilmektedir.

Türkiye pazarı firmanız için ne kadar önem taşıyor? Buradaki iş hacminizin büyüklüğü ne kadardır? 

Türkiye, dünyanın önde gelen tekstil pazarlarından biri olmaya devam ediyor. Ülkede bulunan tekstil endüstrisinin büyümesini ve gelişmesini yakından takip ediyoruz. Büyük tekstil merkezlerinde satış ve servis ekipleri bulunan yerel organizasyonumuz, Saurer firmasının bu pazara olan bağlılığının bir kanıtıdır.

Saurer’in yeni ve kendine ait laboratuvar ekipmanı serisi olan Autolab, iplik işletmelerine elyaf ve iplik özelliklerini kesin bir şekilde ölçmelerini sağlamaktadır. Ayrıca manuel sayım testi için de test sistemleri içermektedir.

Buna ek olarak, 2018 yılında ITM fuarında, yeni Autoconer X6 bobin ve ZI 72XL ring makinelerimizi ilk kez tanıttık ve piyasaya sürdük. Ayrıca yeni Autoairo makinesi için geliştirme ortağı olarak Türk bir müşteri seçtik. ITM 2020 fuarında yeni tarak makinası Autocard’ın tanıtımını yapacağız. Saurer’in önceki tarak makineleri Türkiye pazarında büyük ilgi gördü ve bu sefer de durumun bu şekilde olacağından eminiz. Müşterilerimiz ayrıca yüksek teknoloji ürünü olan geniş laboratuvar ekipmanı portföyümüz Autolab hakkında da bilgi alabilecekler.

Şu anda tekstil makineleri endüstrisinde hangi trendlere tanıklık ediyorsunuz?

Birkaç yıl önce ortaya çıkan, sürdürülebilirliği ve artan otomasyon kullanımını destekleyen trendler bugün hala geçerliliğini koruyor. Ayrıca, müşterilerin hızlı değişen pazar koşullarıyla başa çıkmalarını sağlayacak olan esnek ve akıllı makineler için de bir talep artışı görüyoruz. Şirketimiz ayrıca artan dijitalleşme çağrılarına da çözümler üretmektedir.

Yeni tarak makinesi Autocard ITM Fuarında sergilenecek.

Şu anda firmanızı etkileyen endüstriyel ve ekonomik zorluklar nelerdir ve firmanız bunlara nasıl yanıt veriyor?

Şu anda tekstil dünyası hala Çin ve ABD arasındaki ticaret anlaşmazlığının etkisini fazlasıyla hissediyor. Sektör üzerinde önemli bir etkisi olacak bir diğer faktör de tedarik zincirlerinin sekteye uğramasına neden olan koronavirüs salgınıdır.

Sürdürülebilir bir üretim anlayışını benimsemek için ne gibi hamleler yapıyorsunuz?

Sürdürülebilirlik, Saurer firmasının uzun zamandır önem verdiği bir husustur. Enerji, ekonomi ve ergonomiyi optimize eden ve buna zekâ ekleyen E³ geliştirme felsefemiz tasarım anlayışımızın temelini oluşturmaktadır. Makinelerimiz müşterilerimizin ürünlerini daha sürdürülebilir bir şekilde üretmelerini sağlamaktadır.

Ham maddeleri en iyi şekilde kullanan makinelerimizin daha az enerji tüketmesini ve kullanımlarının daha kolay olmasını sağlayarak ve telefleri en aza indirgeyerek müşterilerimizin tesislerindeki kârlılığı arttırıyoruz. Saurer tarak ve open end iplik makinesi portföyü de bu konuda mükemmel ürünler sunmaktadır. Üretim merkezlerimizden birçoğu enerji tüketimi yönetiminde ISO sertifikalıdır.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS