İzmir Brode, Türkiye’nin İlk GOTS Sertifikasyonuna Sahip Brodecisi Oldu

Türkiye’nin ilk brode firmalarından biri olan İzmir Brode, organik üretim ve geri dönüşüm alanında önemli bir başarıya imza attı. Firma, alanında dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise ilk ‘GOTS Organik Üretim ve Geri Dönüşüm Polyester Sertifikası’ sahip şirket oldu.

İzmir Brode, Türkiye’nin İlk GOTS Sertifikasyonuna Sahip Brodecisi Oldu

1984 yılında kurulan İzmir Brode Tekstil, o yıllarda iç giyim firmalarına dantel tedarik eden bir atölye olarak faaliyetlerine başladı. Günümüzde desen stüdyosu, numune üretim bandı, iplik büküm tesisi, kumaş traşlama, fikseleme ve son teknoloji brode makineleri ve aparatlarıyla entegre bir tesis oldu. 1998 yılından itibaren tescillenmiş olan Kupon ve Fiducia markalarıyla iç giyim, ev tekstili, gelinlik ve hazır giyim üreticilerine brode, güpür, dantel ve nakış türü ürünler tedarik ediyor.

Fatih Güven, İzmir Brode Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı

Payet ve boncuk işlemeli dantel üretimine başladı

Sürekli yatırım ilkesini benimseyen İzmir Brode, modernleşmeyi ve teknolojiyi yakından takip ediyor. Avrupa’daki 5 ülkede acentesi bulunan İzmir Brode, yılda iki, üç koleksiyon çıkarıyor. İstanbul, İzmir ve Bursa’da pazarlama ekibi bulunan firmanın üretimlerini 70 kişilik bir ekip gerçekleştiriyor. İzmir Brode, pul ve boncuk alanında el işi işlemeyi yapabilen yeni bir makine aldı. Bünyesine kattığı yeni makineler ile payet ve boncuk işlemeli dantel üretimine başlayan İzmir Brode, bu alanda oldukça hız kazandı.

Piyasanın taleplerine ve günün modasına uygun geniş bir desen koleksiyonuna sahip olan İzmir Brode firması, son olarak Global Organic Tekstile Standard (GOTS) sertifikasyonunu aldı.

İzmir Brode Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Güven, Türkiye’de bu sertifikayı alan ilk brodeci olduklarını belirterek, “Bizden sonra ülkemizden başka firmalar da bu sertifikayı aldı, böylesi bir akıma örnek olmaktan dolayı mutluyuz.” dedi.

“Dünya iklim krizi ile birlikte ekolojik üretimi keşfetti” diyen Güven şöyle devam etti. “Artık geri dönüşüme uygun malzeme kullanımı, çevreye zararı olmayan üretim metotları ve hammadde kullanımı son tüketicinin tercihlerini doğrudan etkiliyor. Yaşanabilir bir dünya için biz üreticilerin de bu duyarlılığa sahip olmamız şart. Bu dünya hepimizin.”

“Organik Tekstil İvme Kazandı”

Organik üretim ve geri dönüşümlü polyester kullanımı sertifikası denebilecek bu sertifikanın sektör için çok önemli olduğunu anlatan Güven, “İnanır mısınız sertifikayı alırken bile zorlandık, onlar da neye vereceklerini bilmiyorlardı. Orda da bizi hangi klasmana sokacaklarını bilemediler. Uzun uğraşlar sonucunda brodeciliği anlattık, ona göre belgemizi aldık.” şeklinde konuştu.

Güven, Avrupa’da organik tekstilin son derece ivme kazandığını belirterek, “Hammaddeden üretim aşamasına, kullanılan iplikten boyaya kadar doğaya saygılı, geri dönüştürülebilir malzeme ile organik üretim satış konusunda da önemli bir fark yaratıyor. Tekstil ve konfeksiyon firmaları da bu algıyı güçlendirmek adına bu üretime geçiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Global Organic Textile Standard, üretim sürecinin her aşamasında sosyal, kimyasal ve çevresel gereksinimleri kapsayan, tekstilde dünyanın önde gelen organik elyaf standardıdır. GOTS, en az % 70 organik doğal elyaf içeren ürünler için kullanılır. İşleme sürecinden başlayarak son satıcıya kadar bütün üretim aşamalarının sertifikalandırılması gerekiyor.

 

COMMENTS