Oerlikon Global Hizmet Ağı, Dijital Çözümlerle Birleştirildi

İsviçreli Oerlikon grubunun Manmade Fibers segmenti, koronavirüs pandemisi zamanında da suni elyaf endüstrisinin müşteri hizmetlerini en iyi şekilde garanti etmek için, tekliflerini ivedilikle dünya çapındaki müşterilerinin ihtiyaçlarına göre uyarladı.

Oerlikon Global Hizmet Ağı, Dijital Çözümlerle Birleştirildi

İsviçreli Oerlikon grubunun Manmade Fibers segmenti, koronavirüs pandemisi zamanında da suni elyaf endüstrisinin müşteri hizmetlerini en iyi şekilde garanti etmek için, tekliflerini ivedilikle dünya çapındaki müşterilerinin ihtiyaçlarına göre uyarladı.

Bu bağlamda hibrit müşteri hizmetleri, sadece bugün değil, gelecekte de uygulanabilir, sürdürülebilir ve ilgi çekici bir çözüm olarak ortaya çıkıyor.

Oerlikon Barmag, Oerlikon Neumag ve Oerlikon Nonwoven ürün markalarına ait makinelerin ve tesislerin müşteri hizmetleri yelpazesi oldukça geniş ve dünya çapındaki tüm müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor. Koronavirüs salgını sırasında teslim edilen ürünlerin montajı ve devreye alınması gibi ‘başlangıç hizmetleri’ şu anda en büyük zorluklardan biri. Oerlikon’un Çin, Hindistan, ABD ve Türkiye’deki ana pazarlarında segment mükemmel yerel hizmet kurulumlarına sahip. Avrupa’daki müşteriler Alman lokasyonlarından destekleniyor. Bunun sonucunda neredeyse tüm projeler son birkaç ayda başarıyla gerçekleştirilebildi. Çin ile ilgili seyahat kısıtlamaları nedeniyle, örneğin Almanya’daki deneyimli şantiye yöneticileri video konferans yoluyla sürece dâhil oldu. Oerlikon Manmade Fibers’de Müşteri Hizmetleri ve Satış Müdürü Wolfgang Ernst, “Bu, ekibimizin müşteriler ile birlikte şartlara göre başarıyla üstesinden geldiği özel bir zorluktu.” diyor.

Sahadaki geçici ek personel

“Oerlikon servis istasyonlarının olmadığı ülkelerde, yerel temsilcilerimiz bizi destekliyor” diyen Wolfgang Ernst, şöyle  devam ediyor. “Oerlikon Manmade Fibers, Almanya’daki merkezden ekipler veya Skype aracılığıyla online eğitim ve yoğun destek sağladı. Şu anda şantiyedeki genişletilmiş hizmet ağımızdan ek yerel personel işe alıyoruz, onları çoğunlukla online eğitimler ile eğitiyoruz ve ardından tecrübeli yerel firma çalışanları ile birlikte şantiyeye götürüyoruz.”  Böylece ‘başlangıç hizmetlerinin’ yanı sıra, güncelleme, modernleştirme, servis, bakım ve onarım gibi ‘Service Lifecycle-Management’ hizmetleri de sağlanıyor.

“İşin başına kendimiz geçebilmeliyiz”

Aslında uzmanlarla birlikte sahada olunması gereken ‘Teknik Hizmetler’ ve ‘Gelişmiş Hizmetlerde’, Oerlikon şu aralar video konferanslardan yardım alıyor. “Elbette bunun bir sınırı var. Bir makineyi görmek, duymak ve hissetmek lazım. İyileştirme yapabilmek ve verimi artırmak için işin başına kendimiz geçebilmeliyiz.” diyor Alman mühendis. ‘Performans kontrolü’ şu anda müşteriler tarafından nadiren talep ediliyor. Sahadaki sorunlar normal olarak çok başka yerlere temas ediyor. Ancak Oerlikon, uzaktan erişim yoluyla süreçlerin, donanımların ve yazılımların analizlerini ve optimizasyonunu belirli bir dereceye kadar gerçekleştirebiliyor. Koronavirüs pandemisinden önce, Manmade Fibers segmentindeki müşteri hizmetlerinin büyük bir kısmı, müşteri ile koordineli olarak dijital ve hibrit olarak sağlanıyordu. Ernst, “Çünkü tüm müşterilerimiz için gerekli hizmetleri doğrudan sağlayabilmek için, genellikle Oerlikon’un uluslararası ağından ek olarak tecrübeli mühendisler ve teknikerleri sahaya yönlendiriyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Teslimat zinciri ayakta

Oerlikon Barmag, Oerlikon Neumag ve Oerlikon Nonwoven’in orijinal parça tedarikinde şu anda hiç bir sorun yok. “Tedarik zinciri koronavirüs pandemisinin başından beri ve hâlâ dimdik ayakta. Dünya çapındaki ortaklarımızla lojistik ağımız sorunsuz çalışıyor. Müşteriler, elbette online mağazası ‘myoerlikon.com’ üzerinden de çevrim içi sipariş verebilir. Dünya çapındaki depoların stok durumuna bağlı olarak teslimatlar hemen yapılacaktır.” diyor tecrübeli servis yöneticisi.

COMMENTS