Kara Holding, 400 Milyon Euroluk Yatırımla Lyocell Elyaf Üretecek

Türkiye'nin tekstil sektöründeki önemli firmalarından olan Kara Holding, 400 milyon euroluk yatırım yaparak İsviçre ve Avusturya’daki ortakları ile fabrika kuracak. Gaziantep’te yer alan firma, kuracağı fabrikada sektörün önemli hammaddelerinden olan lyocell elyafını üretecek.

Kara Holding, 400 Milyon Euroluk Yatırımla Lyocell Elyaf Üretecek

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında olan ve Gaziantep’te yer alan Kara Holding, İsviçre ve Avusturya’dan yabancı katılımcılarla yaptığı ortaklıkla kuracağı dev tesiste, dünyada sadece dört ülkede üretilen lyocell elyaf üretimini yapacak. Toplamda 400 milyon Euro yatırım ile gerçekleşecek olan üretim ile Türkiye sektörde söz sahibi olurken ihracat açığı da önemli derecede kapatılacak.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alacak tesiste, ilk aşamada yıllık 20 bin ton üretim kapasitesi olacak. İlerleyen aşamada ise kademeli olarak 40 ve 80 bin ton üretim imkânı sunulacak. Dünyanın birçok ülkesine de on binlerce ton lyocell elyafı ihraç edilerek ülkeye yıllık 200 milyon euroluk bir döviz girdisi sağlanacak. Böylece bu ham maddenin Türkiye’de üretilmesi ile birlikte Türk tekstilcilerinin ihtiyacı olan yıllık 10-12 bin ton lyocell elyaf ucuza karşılanabilecek.

Yapımına başlanan yatırım ile ilgili bilgi veren Kara Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Kara, “Artık kullandığımız ham maddeyi, kendimiz üreteceğiz. Lyocell elyafını Türkiye’de üreten yoktu. İlk etapta 200 milyon euro olacak yatırımımız, sonraki süreçte 400 milyon euroya kadar çıkacaktır.” dedi.

Hem ülke için hem de bölge için çok önemli bir yatırımı gerektiren ve beş yıldır süren projeyi; Türkiye, İsviçre ve Avusturya ortaklı bir firmanın hayata geçireceğini söyleyen Kara, yabancı ortakların kurulan şirkete, yüzde 35 oranında ortaklığı bulunduğunu da sözlerine ekledi. Kara, ortaklarının sektörün önde gelen firmalarından olduğunu ifade ederek, “Gaziantep şehrimize yabancı sermaye getiriyoruz. Yabancı ortaklarla birlikte arsasını alıp inşaatına başladığımız yeni bir şirket kurduk. Lyocell elyaf üretimini çok iyi bilen ortaklarımız kendi firmaları ile Avrupa’da ve Çin’de de bu işi yapıyorlar. Şimdi de Türkiye’de olacaklar.” dedi.

Üretilen elyafı, ABD’den Çin’e kadar dünyanın her tarafına ihraç edeceklerini de belirten Kara, “İsviçre ve Avusturya’dan olan ortaklarımızla ABD, ispanya, Brezilya gibi ülkelere 200 milyon euroluk bir ihracat yapmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye ilk beşte yer alacak

Selülozik elyaf olarak da bilinen lyocell elyafı dünyada üreten beşinci ülkenin Türkiye olacağını da sözlerine ekleyen Kara, “Beş yıldır selülozik elyaf ile ilgili bir projede çalışıyordum. Üreteceğimiz elyafın asıl ham maddesi ağaçtan oluşuyor. Doğal bir elyaf olduğu için yoğun talep görüyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen endüstriyel ağaçlar, pulp şekline getiriliyor. Biz bu pulpları işleyerek elyafa dönüştüreceğiz. Dünya üzerinde dört ayrı ülkede bu elyafı üreten üç ya da dört firma var. Bizim yatırımızla birlikte Türkiye beşinci ülke olacak. Planladığımız şekilde giderse, iki yıl içerisinde üretime geçmiş olacağız. İthalatın önünü kesmiş olacağız, ayrıca ihraç edeceğiz” dedi.

Kara Holding; tekstil, nonwoven, plastik ve enerji sektörlerinde bulunan entegre tesislerde günlük 100 ton iplik, 25 ton kumaş, 50 ton streç film, 50 ton çocuk, kadın pedi ile ıslak mendil üreterek başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 60 ülkeye ihracat yapıyor.

COMMENTS