Karl Mayer Stoll ve Desma’dan Ortak Proje

İki orta ölçekli Alman işletmesi; Karl Mayer Stoll ve Desma süreçleri daha hızlı hale getirmek ve işçilikten tasarruf etmek için ortak bir projede çalışmak üzere güçlerini birleştirdi.

Karl Mayer Stoll ve Desma’dan Ortak Proje

İki ortak, ayakkabı endüstrisinin küresel değer zincirinin her aşamasında uzmanlıklarını bir araya getirmenin, yüksek oranda optimizasyon potansiyeli vaat eden bir fırsat olduğundan emin. Karl Mayer Stoll Grup Ticari Birim Başkanı Andreas Schellhammer konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor: ‘‘Bu yenilikçi ayakkabı modeli, birlikte çalışarak ve şirketlerimizin süreç silsilelerini uyumlu hale getirerek yüksek derecede verimlilik ve sürdürülebilirlik ile karmaşık ürünleri nasıl üretebileceğimizin mükemmel bir örneğini sunuyor.’’

Çeşitlilik, verimlilik ve sürdürülebilirlik

İki ortak, yenilikçi ayakkabı modellerinin son derece verimli bir süreç kullanılarak üretilmesini sağlayan entegre bir çözüm geliştirdi. Süreç, doğrudan çift katmanlı taban yapılarına bağlanmadan önce içlerine dokunan fonksiyonel iplikleri etkinleştirmek için sertleştirilen dikişsiz, 3 boyutlu örgü sayaların üretimi ile başlıyor.

Bu yöntemin avantajı, geliştirme ve üretim sürecindeki teslim sürelerini en aza indirmesi ve herhangi bir ek yatırım olmaksızın makine ayarlarının optimum ürün kalitesi için ayarlanmasına olanak tanımasıdır.

Bu işlem için kullanılan makine teknolojileri olan Stoll düz atkılı örme ve Desma doğrudan taban bağlama teknolojileri ayakkabı endüstrisinde hem seri üretimde hem de yenilikçi yeni ürünler için hâlihazırda yaygın olarak kullanılıyor. En önemlisi, yeni geliştirilen çözüm, farklı bileşenlerden yapılmış sayaların ve tabanların manuel olarak birleştirilmesi gibi zaman alıcı üretim adımlarının miktarını azaltıyor.

Geliştirilen proje aynı zamanda sürdürülebilir bir inovasyondur, çünkü dikişsiz üretim tekniği, hiçbir kırpıntı veya atık olmadığı anlamına gelir, bu nedenle hiçbir kaynak boşa gitmez. Buna ek olarak, dikişsiz, 3D örgü üst kısım, mükemmel uyum sağlayacak şekilde şekillendirildiği için ayağa giyilmesi de daha rahattır. Son olarak, üretkenlik ve öncü tasarım hususları da sürece mükemmel bir şekilde dâhil edildi. Düz atkılı örme makinesi ve verimli taban tutturma işlemi sayesinde, endüstriyel işlemler kullanılarak özel tasarımlarla yüksek performanslı ayakkabı üretimi artık mümkün hale geldi.

Özel sayalarda kullanılmak üzere hepsi bir arada çözümler

Ayakkabı, ADF 330-32 ki BcW düz atkılı örme makinesi kullanılarak üretildi. Tüm ADF makineleri gibi, bu model de verimli, otomatik ve tamamen dijitalleştirilmiş bir üretim süreci sağlamak için bir dizi farklı knitelligence® bileşeniyle etkileşime giriyor. Aynı zamanda çok çeşitli farklı tasarımları da işleyebiliyor. Ters kaplama, Stoll-ikat kaplama® ve Stoll-weave-in® Teknolojisi gibi teknolojilerle, çok çeşitli triko görünümünü ve sayanın tüm bileşenlerini doğrudan kumaşa dâhil edebiliyor, böylece üretim sürecini hızlandırabiliyor.

Bu muazzam tasarım potansiyeli, tekstil-ayakkabı sayası pazarındaki mevcut trendlere uygun olarak, çoklu mastar E 9.2 ünitesi kullanılarak daha da genişletilebiliyor. Bu süreç kullanılarak oluşturulan kumaşlar, düz atkılı örme sayalarda ve trend olan gözeneksiz yüzeylerde daha önce hiç görülmemiş bir ayrıntı düzeyine sahip tasarımcı dokularına sahiptir. Tasarım potansiyeli ve üretim süreci için içerdiği avantajlar açısından, teknolojik olarak yönlendirilebilen ADF 330-32 ki BcW, E 9.2 ünitesini ayakkabı endüstrisindeki herhangi bir büyük oyuncu için son derece çekici kılıyor. Buna ek olarak, ADF makinesi, verimlilik açısından ek bir avantaj sağlayan 36″ çalışma genişliği ve optimize edilmiş boyutlarıyla da dikkat çekicidir. Mevcut herhangi bir ADF düz atkı ünitesini dönüştürmek de mümkündür.

COMMENTS