Laroche: Nonwoven Endüstrisinde Birçok Büyük Türk Şirketin Güçlüğü Ortağı

Laroche, nonwoven ve geri dönüşüm endüstrilerinde 30 yıldan fazla süredir birçok büyük Türk şirketinin en güçlü tedarikçilerinden biri. Firma, anahtar teslim projeler için mühendislik, geliştirme ve destek hizmetleri sunuyor.

Laroche: Nonwoven Endüstrisinde Birçok Büyük Türk Şirketin Güçlüğü Ortağı

1926 yılında kurulan Laroche, elyaf işleme, tekstil atıklarının geri dönüşümü alanında dünya lideri olan firmalardan biri. Neredeyse bir asırdır, tekstil atıklarının geri dönüşümündeki önemli oyunculardan biri olan Laroche, şimdi de kullanılmış ürünlerin geri dönüşümü için yeni teknolojilere odaklanıyor.

Devlet kurumları ve medya sayesinde, çevremizi ve doğal kaynaklarımızı korumamız gerektiği bize her gün hatırlatılıyor. Bu da geri dönüşüm sektöründe yeni teknolojilerin geliştirilmesini gerektiriyor. Tekstille ilgili sektörlerde yaşanan zorluk; giysiler, halılar, araç koltukları, hava yastıkları, minderler, vb. kullanılmış ürünlerin geri dönüşümü için endüstriyel ve ekonomik bakımdan uygun çözümler bulmaktır.

Yeni uygulamalar için şu örnekler verilebilir:

Kullanılmış giysileri, üzerlerindeki metal ve plastik parçaları sökerek tekrar elyafa dönüştürecek yeni alanlar oluşturuluyor. Ardından elyafta havalı serme işlemi yapılarak otomotiv, yatak ve mobilya sanayiinde kullanılmak üzere termal yapıştırma yöntemi kullanılarak keçeye dönüştürülüyor.

Kullanılmış halılar şimdi de plastik veya halı altlığında birincil bileşen olarak kullanılmak üzere yeterince düşük kül içeriğine sahip elyaflar kullanılan bir açma ve temizleme işlemi sonucunda başarıyla geri dönüşüme tabi tutuluyor.

Eski yataklar sökülerek köpük kısmı talaşa ayrıştırılabiliyor. Tekstil kısımları elyafa dönüştürülebiliyor ve bunların her ikisi de yeni yataklar için hava ile serme işlemi yapılarak bileşenler termal yapıştırma yoluyla tekrar yatağa dönüştürülebiliyor.

70’den Fazla Ülkede Müşterilerine Hizmet Veriyor

Şirketin Fransa’nın Cours-La Ville şehrindeki en yeni teknolojiler ile donatılmış 2000 m²’lik teknik merkezi, endüstriyel hatlardaki teknik çözümleri test etmeyi ve kanıtlamayı sağlıyor. Müşteriler, yeni ürünlerini geliştirmek için bu tesisleri kullanabiliyor. Firma, bugün 70’den fazla ülkede müşterilerine hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyor.

 

 

 

COMMENTS