Laroche’tan Gelecek için Çevre Dostu Çözümler

1926 yılında kurulan Laroche, elyaf işleme, tekstil atıklarının geri dönüşümü alanında dünya lideri olan firmalardan biri. Firma, bugün 70'den fazla ülkede müşterilerine hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyor.

Laroche’tan Gelecek için Çevre Dostu Çözümler

Devlet kurumları ve medya sayesinde, çevremizi ve doğal kaynaklarımızı korumamız gerektiği bize her gün hatırlatılıyor. Bu da geri dönüşüm sektöründe yeni teknolojilerin geliştirilmesini gerektiriyor.

Tekstille ilgili sektörlerde yaşanmakta olan zorluk; giysiler, halılar, araç koltukları, hava yastıkları, minderler, vb. kullanılmış ürünlerin geri dönüşümü için endüstriyel ve ekonomik bakımdan uygun çözümler bulmaktır. Laroche, neredeyse bir asırdır, tekstil atıkları geri dönüşümündeki önemli oyunculardan biri oldu ve şimdi de kullanılmış ürünlerin geri dönüşümü için yeni teknolojilere odaklanıyor.

YENİ UYGULAMALAR İÇİN ŞU ÖRNEKLER VERİLEBİLİR:

Kullanılmış giysileri, üzerlerindeki metal ve plastik parçaları sökerek, tekrar elyafa dönüştürecek yeni alanlar oluşturulabilir. Ardından elyafta havalı serme işlemi yapılarak otomotiv, yatak ve mobilya sanayiinde kullanılmak üzere termal yapıştırma yöntemi keçeye dönüştürülebilir.

Kullanılmış halılar şimdi de plastik veya halı altlığında birincil bileşen olarak kullanılmak üzere yeterince düşük kül içeriğine sahip elyaflar üretilen bir açma ve temizleme işlemi sonucunda başarıyla geri dönüşüme tabi tutuluyor.

Eski yataklar sökülerek köpük kısmı talaşa ayrıştırılabiliyor. Tekstil kısımları elyafa dönüştürülebiliyor ve bunların her ikisi de yeni yataklar için hava döşeme işlemi yapılarak bileşenler termal yapıştırma yoluyla tekrar yatağa dönüştürülebiliyor. Termal yapıştırma işleminde, ürünlerin yüksek sıcaklıklara maruz bırakılarak sterilize edildiğini belirtmeliyiz.

Laroche; geri dönüşüm ve nonwoven işlemlerdeki geniş tecrübesiyle dünyadaki kaynakları koruma zorunluğunun üstesinden geliyor. Laroche, nonwoven ve geri dönüşüm endüstrilerinde 30 yıldan fazla süredir birçok büyük Türk şirketinin en güçlü ortaklarından biri. Firma, anahtar teslim projeler için mühendislik, geliştirme ve destek hizmetleri sunuyor.

Şirketin Fransa’nın Cours-La Ville şehrindeki en yeni teknolojiler ile donatılmış 2000 m²’lik teknik merkezi, endüstriyel hatlardaki teknik çözümleri test etmeyi ve kanıtlamayı sağlıyor. Müşteriler, yeni ürünlerini geliştirmek için bu tesisleri kullanabiliyor.

 

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT