“Mahlo Son 10 Yılda Tekstil Alanında Önemli Bir İtibar Kazandı”

Mahlo GmbH + Co. KG firmasının Satış Müdürü Thomas Höpfl; “Tekstil alanında son on yılda önemli bir itibar kazandık. Mahlo, sektörde proses kontrolünün eşanlamlısı olarak kabul ediliyor.” dedi.

“Mahlo Son 10 Yılda Tekstil Alanında Önemli Bir İtibar Kazandı”

Mahlo, dünya genelinde 100’den fazla ülkede atkı düzeltme, proses kontrolü ve kalite ölçümü faaliyetleri yürütüyor. Tekstil Teknoloji dergimizin Mart özel sayısı olan ‘Alman Tekstil Makine Endüstrisi’ için röportaj gerçekleştirdiğimiz Mahlo Satış Müdürü Thomas Höpfl, 2022 yılı rakamları ve tekstil sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

2022 Mahlo için başarı dolu bir yıl oldu

2022 yılı firmanız için nasıl geçti? Üretim hacminiz, siparişleriniz ve ihracat pazarlarınız açısından değerlendirebilir misiniz?

2022 Mahlo için başarılı bir yıl oldu. Tarihimizin en iyi yılı olan 2021 yılına çok yakın bir ciroya ulaştık. Dünya çapında yükselen enerji fiyatları, üreticilerin üretim esnekliğini ve verimliliğini artırmasına, kaynak girdilerini azaltarak üretim maliyetlerini en aza çekmesine neden oldu. Tekstil üretiminde online proses ve kalite kontrolü daha önce hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Mahlo, özellikle tekstil alanında son on yılda önemli bir itibar kazandı ve artık tekstil endüstrisinde proses kontrolü söz konusu olunca sektörde eşanlamlı olarak kabul ediliyor. Bu durum yetenekli ve deneyimli satış ve uygulama ağımızla birleştiğinde geçmiş yıllardaki başarının temelini oluşturuyor ve gelecekte de bu şekilde olacak. Avrupa ve ABD’deki birçok tekstil alıcısının, Çin dışında alternatif tedarik kaynakları aramak zorunda kalması da Mahlo’nun son yıllardaki başarısına ek bir destek sağladı. Çin’deki hassas tedarik zincirleri nedeniyle birçok sipariş Türkiye, Bangladeş, Pakistan, Mısır’daki köklü tekstil endüstrilerine ve bir ölçüde de Hindistan’a kaydırıldı. Gelen tüm siparişleri kabul edebilmek için birçok tekstil üreticisi üretim kapasitelerini genişletmek zorunda kaldı. Bundan büyük ölçüde faydalandık.

Bildiğiniz gibi dünyadaki nitelikli eleman eksikliği Almanya’da da mevcut. Siz de bu sorunla karşılaşıyor musunuz? Eğer öyleyse ne gibi çözümler geliştiriyorsunuz?

Firmamız, Güney Almanya’da yüksek teknolojili bir endüstriyel ortamda konumlanıyor. Bu yüzden çalışanlarımız için büyük teknoloji gruplarıyla rekabet etmeye alışkınız. Bu nedenle uzun zamandır firmamızda kendi genç kadromuzu yetiştiriyoruz. Çeşitli alanlarda hali hazırda 30 çırağımız bulunuyor. Genellikle kursiyerlerimizin yarısından fazlası eğitimlerinden sonra bizimle kalmaya devam ediyor. Geri kalan kısım ise yüksek öğrenime devam etmeye ve daha sonra üniversite diplomasıyla Mahlo’ya yeniden katılmaya karar veriyor. Bu da her zaman yüksek eğitimli ve motive olmuş genç bireylere sahip olmamızı sağlıyor.

“Maliyet Artışlarını Mümkün Olduğunca Optimize Ediyoruz”

Küresel enerji krizi Alman tekstil firmalarını da etkiliyor. Siz krizden etkilendiniz mi? Ne gibi önlemler alıyorsunuz? Bu sorun için ürünler ve çözümler nelerdir?

Artan enerji maliyetleri, çelik veya elektrikli bileşenler gibi ihtiyacımız olan tüm ön ürünleri daha pahalı hale getiriyor. Aynı şey nakliye masrafları için de geçerli. Maliyet artışlarını bire bir müşterilerimize yansıtamayacağımız için iç süreçlerimizi de izlemeli ve mümkün olduğunca optimize etmeliyiz. Ayrıca belirli süreçleri dijitalleştirmeye ve otomatikleştirmeye büyük ölçüde güveniyoruz. Üretim süreçlerinde devam eden dijitalleşmeyi büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Otomasyon, süreç kontrolü ve dijitalleşme I4.0 konusu başında firmamızın DNA’sına yerleştirildi. Geniş bir akıllı sensör ve makine portföyüyle; atkı distorsiyonu, kumaş yoğunluğu, gramaj, kalınlık, nem içeriği, tülbent sıcaklığı, hava geçirgenliği vb. gibi ürün ve proses parametrelerini online olarak kaydedip kontrol ediyoruz. Ölçülen veriler, ERP, MES, SCADA vb. gibi müşteri sistemlerine arayüzlerle özelleştirilmiş veri yönetim sistemlerinde eş zamanlı olarak saklanıyor.

“Ekonomik verimlilikle sürdürülebilirliği birleştiriyoruz”

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir ürün yaklaşımı benimsiyorsunuz. Yakın zamanda duyuracağınız yeni ürün projeleriniz veya yatırımlarınız var mı? Cevabınız evet ise süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hepimiz gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevreyle bozulmamış bir dünya bırakmak istiyoruz. Gelecekte, bir fabrikanın sadece neyi ne kadar hızlı teslim ettiği değil nasıl ürettiği de önemli olacak. Müşteriler ve pazarlar artık; yeşil enerjilerin kullanımı, CO₂ nötrlük derecesi, kaynak tasarrufu sağlayan süreçlerin kapsamı ve geri dönüşüm kavramlarına göre karar veriyor. Uygun proses kontrol ekipmanıyla maliyet ve kaynak tasarrufu sağlarken ekolojik olarak üretim yapmak böylece daha ekonomik hareket etmek mümkün hale geliyor. Ekonomik verimlilikle sürdürülebilirliği birleştirebiliyoruz.

“2023 yılı büyüme oranlarıyla başarılı bir yıl olacak”

2023 yılında Dünya Tekstil sektörü ve özellikle tekstil makineleri sektörüyle ilgili beklentileriniz nelerdir? Sizce sektörde büyüme mi yoksa daralma mı olacak, tahminleriniz nelerdir?

Şu ana kadarki en zor soru bu. Gelecek yılın ne getireceğini tahmin etmek hiç bu kadar zor olmamıştı. Tekstil endüstrisi ve onun beraberinde tekstil makineleri endüstrisi, büyük ölçüde Avrupa, ABD ve Çin’deki tüketicilerin ruh hallerine ve davranışlarına bağlı. Mevcut enerji krizinin ve buna eşlik eden artan enflasyonun kontrol altına alınabileceğini umuyoruz. O zaman tüketicilerin kullanımında daha fazla para olacak ve 2023 yılı kabul edilebilir büyüme oranlarıyla başarılı bir yıl olacak. Pandemi neredeyse bitti ve ekonomide bir toparlanma süreci olacak. Bu özellikle Çin için geçerli. Orada da pandemiyle ilgili durum, yılın ilk yarısında istikrara kavuşacak. Buna eşlik eden rahatlamayla birlikte tüketimde söz konusu yakalama etkisi tekstil makine yatırımlarına da yol açabiliyor.

“ITMA Fuarı’nda Yeni Nesil Atkı Düzleştiricilerimizi Tanıtacağız”

Sizin bahsetmek istediğiniz herhangi bir konu var mı?

Milano’da yapılacak olan ITMA Fuarı’nda tüm müşterilerimizi bizi ziyaret etmeye davet ediyoruz. Mahlo olarak en yeni nesil üst düzey atkı düzleştiricileri, kalite ve proses kontrol sistemleri ve veri yönetim sistemlerimizi tanıtacağız. Bunun yanı sıra uzun bir kuraklık döneminin ardından bir kez daha çok sayıda misafirimizi kişisel olarak ağırlayabileceğimiz için çok mutluyuz. Zaten efsanevi Bavyera misafirperverliği tüm ziyaretçileri bekliyor olacak. Müşterilerimiz, Mahlo standında arkadaşlarıyla güzel bir sohbet etmek için zaman ayırıp aynı zamanda ilham ve yeni fikirler almaktan kesinlikle pişman olmayacaklar. Mümkün olduğu kadar çok müşteriyi ağırlamak için şimdiden sabırsızlanıyoruz.

 

Röportaj: Özge Çağıl Sütcü 

 

COMMENTS