“Türkiye’de 3 Haneli Satış Rakamlarına Ulaştık, Bunu Korumak İçin Çok Çalışıyoruz”

Mayer&Cie. Bölge Satış Müdürü Stefan Bühler; “Türkiye ve Hindistan en önemli pazarlarımız olmaya devam ediyor. Bangladeş yeniden pazarda önemli bir rol oynamaya başladı.” dedi.

“Türkiye’de 3 Haneli Satış Rakamlarına Ulaştık, Bunu Korumak İçin Çok Çalışıyoruz”

Tekstil Teknoloji dergimizin ‘Alman Tekstil Makineleri Endüstrisi Özel Dosyası’ için Mayer&Cie. Bölge Satış Müdürü Stefan Bühler ile bir röportaj gerçekleştirdik. 2022 yılını değerlendiren Bühler, Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle artan enerji maliyetleri ve pandemi döneminde artan navlun fiyatlarından etkilendiklerini söyledi. Bühler; “ Bu nedenle fiyat ayarlaması yapmak zorunda kaldık. Bunu yapmasaydık, başka yerlerde olduğu gibi finansal çalkantılara girebilirdik.” ifadelerini kullandı. Röportajda öne çıkan başlıklar ise şöyle:

“2022 Yılını Yaklaşık 110 Milyon euroluk bir ciro ile kapattık”

Mayer & Cie için geçtiğimiz yıl satışlar açısından oldukça başarılı geçti. 2020 ortasından bu yana ciddi talep artışı nedeniyle siparişlerimiz tamamen doldu. 2022 yılını yaklaşık 110 milyon euro ciroyla kapattık. Bu, 2021’deki 103 milyona kıyasla önemli bir artıştı. Ancak pandemi ve Ukrayna’daki savaş gibi farklı krizler işimizi iki şekilde etkiledi. Birincisi; enerji fiyatları açısından. Enerji fiyatları tıpkı navlun maliyetleri gibi birden hızla yükseldi. Tedarik zincirlerindeki gecikmeler de bir başka sorundu. Parçalar zamanında bulunabilseydi daha fazla makine üretebilirdik. İkincisi, her türlü belirsizlik tekstil pazarını çok ciddi anlamda etkiliyor. Bastırılmış bir tüketici havası, tekstil makineleri pazarına hızla yansıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tedarik zincirindeki gecikmeler kadar enerji ve hammadde fiyatları açısından da bu olaylardan etkileniyoruz. Bu nedenle fiyat ayarlaması yapmak zorunda kaldık. Bunu yapmasaydık, başka firmalarda olduğu gibi finansal çalkantılara girebilirdik.

“Pandemi döneminde yüksek düzeyde sipariş aldık”

2020’nin dördüncü çeyreğinden bu yana yüksek düzeyde sipariş aldık. Elbette bu gelişmenin nedenlerinden biri; ev-ofis için mükemmel bir kıyafet haline gelen rahat ev giyiminin popülaritesinin artması odu. Athleisure ve spor giyim de bu süre boyunca güçlü kaldı. Bunu Relanit modellerimiz, D-line makinelerimiz ve özellikle OV QCe gibi yaygın olarak kullanılan birçok makineyle karşılıyoruz.

Muhtemelen insanların daha fazla evde kalması ve dolayısıyla evlerine yatırım yapmaya istekli olması nedeniyle yatak kumaşına talep pandemi sırasında oldukça fazlaydı. Talep, biraz stabil hale gelmeye başladı ancak Mayer & Cie. için önemli bir segment olmaya devam ediyor.

Örgü, Mayer & Cie. içinde yuvarlak örmeden bağımsız, ayırt edici bir iş birimi. Örgü, 2019’dan beri Albstadt’ta Mayer & Cie.’nin bir parçasını oluşturuyor. Genel olarak, iş biriminin entegre olma şeklinden cirosuna şirkete önemli ölçüde katkıda bulunmasından memnunuz.

“Makineye Özel Yükseltme Kitleri Sunuyoruz”

Tanınan makinelerimize yönelik güçlü bir talep görüyoruz. Müşterilerimiz, farklı iplik türleri ile bu makinelere uzun süre güvenebileceklerini biliyor. Güvenilir bir performans elde ettiklerinden eminler. Makineye özel yükseltme kitleri sunarak bu makinelerin yeteneklerini daha da güçlendirmek için çalışıyoruz. Bunlar sayesinde, örmeciler halihazırda kullanımda olan makineler için teknolojik gelişmelerden faydalanabiliyorlar. Ayrıca kendi makine üretimimizi de ilerletmeye çalışıyoruz. Kısa bir süre önce, hassasiyetlerini bir kez daha yükseltmek için silindirlerimizi ve kadranlarımızı sertleştirmenin yeni bir yöntemini de kullanıma sunduk.

“Müşterilerimize yalın ve yenilikçi süreçler sunmayı hedefliyoruz”

Kelimenin en geniş anlamıyla sürdürülebilirlik, sektördeki ana eğilimdir. Buna kendi sürdürülebilir üretimimiz kadar Mayer & Cie. makinelerinin müşterilerimizin örme fabrikalarında verimli çalışması da dâhil. Dijitalleşme bu konuda önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda, dijital gelişmeler müşteri deneyimini önemli ölçüde iyileştirecek. Mayer & Cie. yuvarlak örgü makinelerinin çalışma verilerini kaydeden ve görselleştiren bir knitlink platformu bulunuyor. Mevcut tüm makinelerimiz bu platforma uyumlu olacak. Uzaktan bakım da knitlink’in bir parçasını oluşturuyor.

Yedek parça web mağazamıza hem knitlink içinden hem de internet üzerinden erişilebiliyor. Pazarın teknoloji ve yenilik lideri olma iddiamızın hakkını vermek için müşterilerimize yalın, yenilikçi süreçler ve yeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz.

“Bangladeş Yeniden Pazarda Önemli Bir Rol Oynamaya Başladı”

Türkiye ve Hindistan en önemli pazarlarımız olmaya devam ediyor. Bangladeş yeniden pazarda önemli bir rol oynamaya başladı. Özbekistan ise son beş yılda ilk beşimiz arasında kendine yer edindi. Ukrayna’da devam eden savaş ve son dönemde Türkiye ile Suriye’de tekstil üretiminin güçlü olduğu bölgeleri vuran deprem felaketinin tekstil ve dolayısıyla tekstil makinelerinde talebi nasıl etkileyeceğini kimse öngöremiyor.

“Relanit Makinelerimiz %30 Enerji Tasarrufu Sağlıyor”

Çeşitli alanlarda hizmet verdiğimiz sektördeki ana trend sürdürülebilirlik. Makineler açısından baktığımızda, müşterimize geleneksel bir makineye kıyasla yaklaşık % 30 enerji tasarrufu sağlayan Relanit makinelerimizi sunduk. Bu, Relative teknolojisi sayesinde oldu. İğnenin daha kısa ve düz seyri, makinenin enerji tüketimi üzerinde genel olarak olumlu bir etkiye sahip. Yağlayıcı sistemimiz Senso Blue RS tasarruf açısından vereceğimiz başka bir örnek. Bu sistem, taze iğne yağı tüketimini %30’a kadar azaltıyor.

“Türkiye, Mayer & Cie. İçin Önemli Bir Pazar Olmaya Devam Edecek”

Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme, gelişim açısından odak noktalarımız arasında bulunuyor. Bu iki konu pazardaki liderliğimizi korumak açısından önemli. Müşterilerimize kendi hedeflerine ulaşmaları için üretim araçları sağlamaya devam edeceğiz. ITMA Fuarı’nda bu alanda bazı yenilikler sunacağız. Türkiye, Mayer & Cie. için önemli bir pazar olmaya devam edecek. Türkiye pazarında üç haneli satış rakamlarına ulaştık ve bu seviyeyi gelecekte de korumak için çok çalışıyoruz.

Röportaj: Dilek Hayırlı 

COMMENTS