Matesa Tekstil İplik Kontrolünde Uster® Quality Expert’e Güveniyor

İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme kârlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve çok yönlü analizlere bağlıdır. Bunu pratik önerilere dönüştürmek, her yönetim seviyesi için hayatı kolaylaştırır. Uster® Quality Expert’in  Türkiye'deki Matesa Tekstil'de vazgeçilmez olmasının nedeni budur.

Matesa Tekstil İplik Kontrolünde Uster® Quality Expert’e Güveniyor

Matesa İplik Tesisleri Müdürü Buket Çelebi

İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme kârlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve çok yönlü analizlere bağlıdır. Bunu pratik önerilere dönüştürmek, her yönetim seviyesi için hayatı kolaylaştırır. Uster® Quality Expert’in  Türkiye’deki Matesa Tekstil’de vazgeçilmez olmasının nedeni budur.

120.000 iğ ve 10.000 rotordan oluşan sekiz iplik fabrikası ile bu ölçekte bir iplik firmasının otomatik olarak işletilmesi için kaliteli verilere ihtiyaç duyduğu açık.  Laboratuvar sonuçları ve sarımdan sıralı veriler merkezileştirilmeli ve sonra analiz edilmelidir. Matesa İplik Tesisleri Müdürü Buket Çelebi, “Uster® Quality Expert bizim için vazgeçilmez bir yardımcı oldu.” diyor.

Şeffaflık ve Trendler

Türkiye’nin en büyük tekstil markalarından biri için çalışmak zorlayıcı bir iştir. Günde 140 ton iplik çıktısı elde etmek için performans optimizasyonu ve maliyet azaltma, yönetilmesi gereken kalıcı zorluklardır.  Çelebi, “Uster® Quality Expert’in önerdiği şekilde birleşik verilerin pratik analizine ve yorumlanmasına güveniyorum. Sadece veri toplamanın ötesine geçiyor ve beni iplik üretiminin her alanında hedeflenen gelişmelere doğru destekliyor.” diye konuşuyor.

Çelebi, “Tekstil işletmelerinde etkili karar alma ve önleyici süreç optimizasyonuna giden yol için Uster® Quality Expert’e bağlanmaya ikna oldum.” İfadesini kullanıyor. Çelebi’nin fikri, USTER® laboratuvarı ve Uster® Quality Expert’e bağlı sıralı sistemler tarafından destekleniyor. Tüm eğirme işlemlerine bağlamak her şeyi şeffaf ve karşılaştırılabilir kılıyor.

Çelebi, “Arızaları önlemek ve iyileştirmeleri teşvik etmek için proaktif olarak çalışan, kalite ve verimlilik trendlerini tanımlayabilen tam ölçekli fabrika analizinden faydalanıyoruz.” diyor.

Uyarılar ve tavsiyeler

Uster® Quality Expert, kalite yöneticilerine kaynağındaki herhangi bir sorunu çözmek için hızlı bir şekilde müdahale etme yetkisi vererek süreç güvenliğini sağlıyor. İplik üretimindeki proses adımlarının herhangi birinde veya çoğunda kalite sorunları ortaya çıkabiliyor. Kökenlerini takip etmek, güvenilir verilerle birlikte fazlaca deneyim gerektiriyor. Asistan Q, Uster® Quality Expert ile gelen yeni personel ile karşılaştırılabilir, ayrıca yerleşik uygulama bilgisi ve doğru veri analitiğinin her ikisine de sahiptir. USTER’in uygulama zekâsını benimseyen ve tekstil bilgisini detaylı analiz ve sezgi ile birleştiren, 70 yıllık deneyime sahip uzman bir çalışan gibi.

Sistem akıllı telefonlara ve tabletlere gerçek zamanlı bildirimler sunuyor. Çelebi, “Uster® Mobile Alerts uygulaması bizi 7 gün 24 saat kaliteye bağlıyor ve hızlı bir bilgi akışı sağlıyor. Sorunlar önemli ölçüde daha az sürede çözülebilir.” yorumunu yapıyor.

Tek bir uygulamadan, mobil cihazlar potansiyel kalite sorunları hakkında erken uyarılar alıyor, ayrıca sorunun kaynağını gösteriyor ve ham madde tasarrufuna dair tavsiyelerde bulunuyor. Sürekli olarak Q asistanı tarafından analiz edilen sıralı ve laboratuvar araçlarından elde edilen birleşik veriler, yöneticileri, üretimdeki kalite sorunları hakkında bilgilendiriyor ve acil önlemlerin alınmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca, Alarm Merkezinin tüm bu sorunları iplik eğirme yetkilisine gerek kalmadan otomatik olarak ve anında algıladığını unutmamak gerekiyor.

Her yönüyle optimizasyon

Uster® Quality Expert, tesisin tamamında proses optimizasyonu için yeni ufuklar açıyor. Değer Modülleri, Uster® Quality Expert’e dâhil ediliyor ve bunlar masraflı işleri otomatikleştirmek, hataları önlemek ve süreç performansını istenen kalite düzeyine sürekli ve güvenilir bir şekilde yükseltmek için birleştiriliyor.

COMMENTS