Mayer & Cie. Dijitalleşme Yolculuğuna Devam Ediyor

Mayer & Cie. (MCT) firması Dijital Direktörü Sebastian Mayer piyasada liderlik iddiasının makine teknolojisinin de ötesine geçtiğini belirterek şunları ifade etti: ‘‘Kendimizi makinelerimizde kullandığımız teknolojisinin ötesinde bir teknoloji lideri ve inovasyon figürü olarak görüyoruz.”

Mayer & Cie. Dijitalleşme Yolculuğuna Devam Ediyor

Mayer & Cie. Dijital Direktörü Sebastian Mayer

Yuvarlak örgü makinesi üreticisi Mayer & Cie. (MCT) firması Dijital Direktörü Sebastian Mayer, SAP sanal PLM Bilgi Günlerinde bir açılış konuşması yaptı. Mayer, firmanın üretim uygulamalarının hem kapsamı hem de ilerlemesi açısından örnek niteliğinde olan Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) stratejisi hakkında konuşma yapması için davet edildi. Üst seviye üreticiler, PLM stratejileri için müşteri memnuniyetini en teşvik edici etken olarak görüyor.

Mayer & Cie. (MCT) firması Dijital Direktörü Sebastian Mayer piyasada liderlik iddiasının makine teknolojisinin de ötesine geçtiğini belirterek şunları ifade etti: ‘‘Kendimizi makinelerimizde kullandığımız teknolojisinin ötesinde bir teknoloji lideri ve inovasyon figürü olarak görüyoruz. Buna verimli ve modern bir ürün oluşturma süreci de dâhil durumdadır. Yüksek kaliteli teknolojik altyapı, geleceğin ve müşterilerimizin gereksinimlerini yeterince karşılayabilmemiz için bir ön koşul durumundadır.’’

Sebastian Mayer, 2017’den beri bu köklü şirketin dijitalleşmesinden sorumlu. Mayer, ekibiyle birlikte Mayer & Cie.’nin dijitalleşme yolculuğu için dört odak alanı belirledi: Dijital üretim veya son teknoloji bir üretim süreci, ardından dijital süreçler, dijital süreç takibi, son olarak kullanıcı ve müşteri dostu süreçler. Yasal konum ve güvenlik açısından uyulması gereken yönetmeliklerin yanı sıra şirket, dijital bir ürüne ve dijital müşteri deneyimlerine büyük önem veriyor.  Sebastian Mayer konu ile ilgili sözlerine şu şekilde devam ediyor: ‘‘PLM, müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı, daha bireysel ve dolayısıyla daha iyi yanıt verebileceğimiz temelleri atıyor. Dünyanın dört bir yanındaki yuvarlak örgü üreticileri liderlik iddiamıza güvenmeye devam edebilirler.’’

‘‘Dijital Omurga’’ olarak PLM

Bir makine mühendisliği şirketinde geliştirme departmanı önemli bir rol oynuyor. Neredeyse diğer tüm departmanlarla iç içe geçmiş ve bağlantılıdır. Mayer & Cie firmasında da durum kesinlikle böyledir. Sebastian Mayer, “Ne zaman bir tedarikçi değişikliği, bir teknik servis ihtiyacı veya özel bir makine konfigürasyonu söz konusu olursa, ürün geliştirme departmanı her zaman müdahil olur.” diyor. Ürün geliştirme departmanına telefon, e-posta ve şahsi başvuru gibi her kanaldan danışılıyor. Bu iş yükünü öncelik sırasına koymak bir yana, uygun bölümlere kanalize etmek bile zordu.

Merkezi veri organizasyonu ve süreç otomasyonu nedeniyle, geliştirme ve üretim süreçleri her şeyden önce birbirine önemli ölçüde yaklaştı. Müşteriler, örneğin doğru parçaları daha kolay bularak, yedek parçalar için web mağazasındaki güvenilir veri akışından yararlanabiliyorlar.

Sebastian Mayer, şimdiye kadar elde edilen tüm başarılara rağmen, daha gidilmesi gereken çok yolun olduğunu ifade ediyor. “Bu işin temeli atıldı, ancak müşterilerimizin kullandığı her makine için uygun bir dijital ikiz oluşturulması hedefinin hâlâ bir hayli uzağındayız. Ancak PLM stratejimizle dijital omurgayı çok güçlü bir şekilde oluşturduk ve bu, daha iyi müşteri deneyimleri ve yalın, yenilikçi ve modern süreçler için bir ön koşuldu.” dedi.

 

COMMENTS