Oerlikon: Bir Dijital Trend Belirleyici Olma Yolunda

Oerlikon Manmade Fibers segmentinin CEO’su Georg Stausberg ve CTO’su Jochen Adler, Manmade Fibers segmentinin müşteriler açısından üstün avantajlara sahip yeni dijital ürünler ve hizmetler yaratmak için yelken açtıkları heyecan verici yolculuğu açıkladı.

Oerlikon: Bir Dijital Trend Belirleyici Olma Yolunda

Oerlikon Manmade Fibers segmentinin CEO’su Georg Stausberg, 2015’ten bu yana şirketinde dijital dönüşümü ileri taşıyor.

Oerlikon Manmade Fibers segmentinin CTO’su Jochen Adler, 200’den fazla deneyimli mühendisten oluşan ekibiyle birlikte, yüksek müşteri değerine sahip geleceğe odaklı teknolojilere odaklanıyor.

Oerlikon Manmade Fibers segmentinin CEO’su Georg Stausberg ve CTO’su Jochen Adler ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik. Bize, Oerlikon Manmade Fibers segmentinin müşteriler açısından üstün avantajlara sahip yeni dijital ürünler ve hizmetler yaratmak için yelken açtıkları bu heyecan verici yolculuğu açıkladılar.

Stausberg, yeni Dijital Çağ’a doğru attığınız ilk adımları hatırlıyor musunuz?

Dijital teknoloji, ister evlerimizde olsun ister modern araçlarımızda, hayatlarımızın her alanını istila etti. Yaklaşık dört sene önce bu istila şirketimizde yapay zeka kullanarak müşteriler için nasıl ek avantajlar yaratabileceğimizi düşünmeye başlamamıza neden oldu. Otomobiller klasik şanzıman veya şasi teknolojisinden ziyade günümüzde birbirinden daha çok dijital yardım sistemleri vasıtasıyla ayrılıyor ve bu giderek artıyor. Bu tür teknolojilerde tekstil makine imalatı alanında trend belirleyici olmak istiyoruz.

Bunu meslektaşlarınız ve müşterilerle iş birliği içinde başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için neler yaptınız?

İki yıl önce bir uluslararası proje grubu kurmaya karar verdik. Araştırma enstitüleri, çeşitli sektörlerden şirketler, kurum içi uzmanlar ve sayısız müşteri ile yapılan görüşmelerde grup, hangi dijital ürünlerin ve çözümlerin müşterilerimiz için ilgi çekici olabileceği ve hangi müşterilerin bunlardan fayda sağlayabileceği konusunda somut fikirler geliştirdi. Sonuçta, sayısız fikir ortaya çıktı. Proje ekibini bir araya getirirken ve kurarken aynı zamanda etkili olduğu kanıtlanmış ve şu anda şirketin diğer bölümlerine yayılan yeni iş birliği biçimlerini de test ettik.

Bu yeni iş birliği biçimleri hakkında biraz ayrıntı verebilir misiniz?

Beceri, organizasyonun başarılı olması için mutlak bir ön koşuldu. Proje grubumuz teşkilatlanmayı başardı ve fonksiyonel yürütme komitesi ile etkileşim kurması gerekti. En önemli pazarlardan ikisi olan Çin ve Hindistan’dan da temsilciler bize katıldı. Bu maksatla yerel unsurları da erken zamanda dahil etmeyi başardık. Dijital ürünleri geliştirirken departmanlararası sınırların ortadan kalkması gerekir. Geliştirme, IT, müşteri Hizmetleri ve Operasyonlar departmanları sadece birlikte çalışmaları hâlinde fonksiyonlararası ilgi çekici dijital çözümler geliştirebilir.

Adler, 2017’den bu yana CTO olarak görev yapmaktasınız. Dijital dönüşümün üstesinden gelmek için neler yaptınız?

‘Piyasaları ileri taşıyoruz’ ilkemizle paralel olarak bir kez daha hızımızı artırıyoruz. Bu, dijital alandaki öncüleri ürün ve hizmet portföyümüze, denenmiş ve test edilmiş inovasyon proseslerine göre teşkil ettiğimiz, bunları genişlettiğimiz anlamına geliyor.

Müşterileriniz ‘dijital olarak’ Oerlikon’dan ne gibi şeyler bekleyebilir?

Tekstil değer zinciri ile birlikte iplik, elyaf, nonwoven kumaşlara yönelik makinelerimizin ve üretim sistemlerimizin dijital olarak geliştirilmesini söyleyebilirim. Mükemmel donanımlarımızın ötesinde katma değer vadediyoruz. Sistemlerimizin etkinliğini ve son ürünlerin kalitesini dijital çözümlerle daha da iyileştirmek istiyoruz. E-tasarruf felsefemize sadık bir şekilde misyonumuz, çevreyi korumak ve çözümlerimizin sürdürülebilirliğini desteklemektir. Bunun için kısa süre önce entegre etmiş olduğumuz, büyük ölçekli sistemler, otomasyon, taşıma, ambalajlama ve depo lojistiği ile son ürün için otomatik kalite kontrolünde uzman olan iş ortağımız AC-Automation’ın bilgi birikimini etkin olarak kullanıyoruz. Bunu, Tesis Operasyon Merkezi’mizi veya kısaca POC’u kullanarak proses yetkinliklerimiz ve dijital veri işleme becerilerimizle bir araya getiriyoruz. Bu, entegre depo ve iletişim becerileri, kablosuz sensörler, yerleşik aktüatörler ve akıllı yazılım sistemleri ile birlikte müşterilerimiz için yenilikçi Endüstri 4.0 çözümleri ortaya koydu. Bu, veri ve malzeme akışları arasında ve sanal ve gerçek dünyalar arasında köprü kurmamıza olanak sağlıyor.

Stausberg, müşterileriniz bunun hangi yönlerini Barcelona 2019’de görebilecek?

Fuardaki standımızda ziyaretçilerimize dijital deneyim sunacağız. Burada yapay zeka konusunda sunum yapmak için eğlenceli çözümler kullanacağız. Ziyaretçilerin karmaşık sistemleri 3D olarak kendi gözleriyle deneyimlemesini sağlamak için sanal galerimizin yanı sıra 360 derece ve artırılmış gerçeklik uygulamalarımızı beraberimizde getireceğiz.

COMMENTS