Oerlikon Çin’de Sürdürülebilir ve Otomatik Suni Elyaf Vizyonunu Tanıttı

Oerlikon, Çin’de düzenlenen Shanghaitex fuarında tüm ziyaretçileri suni elyaf üretiminin geleceğine dair bir yolculuğa çıkardı. Dünya pazarının lideri firma, ‘Temiz Teknoloji, Akıllı Tesis’ sloganı ile tüm ziyaretçilerine sürdürülebilir ve otomatik suni elyaf vizyonunu tanıttı.

Oerlikon Çin’de Sürdürülebilir ve Otomatik Suni Elyaf Vizyonunu Tanıttı

Oerlikon, Çin’de düzenlenen Shanghaitex fuarında tüm ziyaretçileri suni elyaf üretiminin geleceğine dair bir yolculuğa çıkardı. Dünya pazarının lideri firma, ‘Temiz Teknoloji, Akıllı Tesis’ sloganı ile tüm ziyaretçilerine sürdürülebilir ve otomatik suni elyaf vizyonunu tanıttı.

Tekstüre üretiminde yeni standartlar oluşturacak yaklaşım: eAFK Evo nesli makineler üst seviyede hız, daha yüksek üretkenlik ve sürekli yüksek ürün kalitesi sunuyor. Tüm bunlar, muadili pazar ürünleri ile karşılaştırıldığında daha düşük enerji tüketimi ve daha basit kullanım ile gerçekleştiriliyor. Oerlikon Barmag bu geniş yelpazedeki yeteneklerini, fuarda yeni sistem platformuna ait son teknoloji ürünü bir tasarımla sergiledi. Çok sayıda katma değerli özelliklerden ikisi üstün teknolojileri sayesinde kusursuz çözümler sunuyor: Tamamiyle yeni geliştirilmiş aktif soğutma ünitesi ile EvoHeater ve EvoCooler. WINGS FDY teknolojisi poliamid 6 süreci için kullanılır hale geldi. Bu gelişme ile test edilip onaylanan WINGS teknolojisi bugüne kadar polyester kullanılarak elde edilen FDY  ipliklerle bilinirken, artık zorlu poliamid 6 sürecinde de kullanılabiliyor. Bu yeni 24 uçlu bobinleme konsepti ile FDY PA6 iplik üretimi verimli bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Poliamid iplik üretiminin DIO ve WINGS FDY kullanılarak 12’den 24 uçlu hale yükseltilmesi iplik üreticilerine özellikle yatırım (CAPEX) ve işletim (OPEX) harcalamalarında maliyet tasarrufu sağlıyor. Bu kayda değer tasarruf enerji, kaplama alanı ve ergonomik tasarımı sayesinde daha kullanışlı hale gelen iplik dizimi ile elde edilmekte olup, WINGS FDY PA’nın en ikna edici özelliklerindendir. Platform içeriğindeki dağıtım ünitesi düşük dönme salınımı sağlayarak güvenli bir çalışma ortamı sunuyor. Test edilip onaylanan WINGS FDY PET sisteminin optimize ettiği iplik yolu, hızlı iplik dizimi sağlıyor ve yüksek gevşeme performansına sahip geleneksel poliamid sistemleri ile tamamiyle yeni bir konsept oluşturmak üzere birleştiriliyor.

Sonuç olarak sıradışı iplik özellikleri, mükemmel boyanabilirlik, en iyi süreç performansı ve yüksek tam paket oranı elde ediliyor. Mükemmel paket yapısı, ilerideki imalat süreçlerinde üstün işlenebilme özellikleri de sağlıyor. 116 mm’lik dönüşü ile bu bobbin sarıcı, daha ağır paketler üreterek katma değerli iplikleri sonraki işlemler için iletiyor. Böylece iplik üreticileri pazarda rekabet avantajı elde ediyor.

BCF S8 üretim tesisi halı ipliği üreticilerine son derece sıkışık olan pazarda daha büyük mücadele gücü sunuyor. İplik başına 700 tele kadar çıkan yüksek dönme hızları ve 2.5 dbf’ye kadar düşen daha ince titreler kullanan bu yeni sistemin performans verileri ve teknolojik üstünlüğü Ocak ayında düzenlenen Alman DOMOTEX fuarındaki lansmanda ilk kez görücüye çıktı. BCF S8’in tek renkli ve üç renkli versiyonlarının lansmanı ise Shanghaitex 2019 fuarında yapıldı.

Polyester ve uygulamaları günlük hayatımızın her alanında yer alıyor. Üstün mekanik özellikleri ve düşük maliyetli üretimi sayesinde polyester kullanımı içecek şişesi, ambalaj malzemesi, yüksek teknolojili spor tişört veya emniyet kemeri şeklinde en üst seviyededir. Ancak, sürekli artan talep küresel kaynakların duyarlı şekilde kullanılmasını gerektiriyor. Bu sebeple, üretim için hammadde olarak sadece ham petrolden üretilen işlenmemiş polyester değil aynı zamanda üretim süreci sonrası ve son kullanıcı atıklarından elde edilip geri dönüşümü sağlanan polyester de kullanılıyor. Üretim süreci artıklarının işlenmesi hammadde, atık bertaraf ve nakliye harcamalarını azaltıyor ve böylece verimliliği artırıyor.

Oerlikon Barmag, alt kuruluşu BBEngineering ile işbirliği ile yeni geliştirilen VacuFil® geri dönüşüm serisi ile “temiz teknoloji” üretim felsefesine uygun bir çözüm sunuyor. Onlarca yıllık ekstrüzyon, filtreleme ve eğirme sistemleri alanlarındaki tecrübe, vakum filtresi ile yeni ve yaratıcı bir ana bileşende bir araya geldi. Hassas ve büyük ölçekli filtreleme ile sürekli en iyi seviyede eriyik kalitesi için güçlendirilen yapısal akışmazlık kontrolünü bir araya getiriyor. Filtrenin hemen yanına yerleştirilen vakum ünitesi hızlı ve güvenilir bir biçimde hareket halinde olan pislikleri (eğirme yağı vs.) gideriyor. Ayrıca, mükemmel çalışan gazdan arındırma performansı ile enerji ihtiyacı yüksek ön boyama süreci rahatlatılmış oluyor. VacuFil®’in modüler yapısı süreç yönlendirme sistemleri için çok sayıda olanak sağlıyor.

COMMENTS