Serkon Makina, Üretimi Dünya’da İlk Olan Yerli Makinesini, ilk Kez IGM 2022’ de Tanıttı

Dünyada ilk olan İnsansız Kumaş Kontrol makinesiyle, IGM 2022 Fuarı’na katılan Serkon Makina Satış Yöneticisi Cemal Karaismail ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik.

Serkon Makina, Üretimi Dünya’da İlk Olan Yerli Makinesini, ilk Kez IGM 2022’ de Tanıttı

Cemal Karaismail, Serkon Makina Satış Yöneticisi

20 yılı aşkın süredir sektör deneyimine sahip olan Serkon Makina, otomatik kumaş kesim makineleri, kumaş serim ve kumaş kontrol makineleri ile tekstil üreticilerine hizmet veriyor. 2009 yılında Türkiye’nin ilk tam otomatik CNC Cutter Makinesini üreten firma, Ar-Ge merkezlerinde yeni projeler için çalışmalarını sürdürüyor.
IGM 2022 Fuarı’nın sektöre katkıları hakkında görüşleriniz nelerdir?
10.000m2 kapalı bir alanda imalat yapıyoruz. Tekstil sektörünün pandemi süresi boyunca yavaşladığını düşünmüyorum. Üretim kapasitemizi gelen talepler doğrultusunda yüzde yüz arttırdık. Biz IGM Fuarı’nın eski katılımcılarından biriyiz. Fuara yeniden katıldığımız için memnunuz. Çünkü yurt içi ve yurt dışı misafirlerimizi ağırladık ve yeni müşterilerimizle tanıştık. Bu sayede müşteri portföyümüzü genişletme fırsatı bulduk. Dünya çapında, 70 ülkede kendi üretimimiz olan makinelerimiz aktif olarak üretim gerçekleştiriyor. IGM 2022 sayesinde hizmet alanımızı çeşitlendirdik. Bu açıdan bakıldığında, IGM fuarı, yalnız bizim için değil sektör genelinde de önemli bir organizasyon.
IGM 2022 Fuarı’ndan beklentileriniz nelerdi?
27. kez düzenlenen IGM Fuarı, sektör tarafından bilinirliği yüksek ve değer gören bir fuar olma niteliği taşıyor. Sektör adına konuşmam gerekirse; Eylül ayı denilince akla ilk Tüyap’ta IGM Konfeksiyon Makineleri Fuarı geliyor. Yeni firmalarla tanışmak, iş birlikleri yapmak, yurt dışı müşterilerimizi çoğaltmak ve dünya genelinde yaptığımız ihracatları arttırmak IGM 2022 Fuarı’ndan en büyük beklentimizdi.
IGM 2022’ de sergilediğiniz ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Biz 22 yaşında bir firmayız. Bu sürenin son on üç yılında, Türkiye’de otomatik kumaş kesim makinesi olan Cutter’ı yerli olarak üreten ilk firmayız. Ayrıca satışını gerçekleştirdiğimiz tüm ürünlerimiz kendi imalatımızdır. Fuarda sergilediğimiz en önemli makine ise; insansız kumaş kontrol makinesiydi. Bu makinenin lansmanını ilk kez IGM 2022 Fuarı sayesinde yaptık. Bu konuda dünyada ilk olmamızın milli gururunu ayrıca yaşıyoruz.
Türkiye’de konfeksiyon ve hazır giyim ürünlerinin bugün geldiği konum hakkında neler söylemek istersiniz?
Ülkemizin coğrafi konumu açısından bakıldığında; Türkiye, lojistik ve üretim kalitesinde pamuktan ütü pakete kadar dünya genelinde kalitesini ispatladı. Pandemi sürecinde konfeksiyon sektörünün sekteye uğramaması bunun bir göstergesi diyebiliriz. İşçilik, lojistik ve mevcut coğrafi konum gibi faktörler açısından değerlendirildiğinde Türkiye’nin gelecekte çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

COMMENTS