Oerlikon’dan Veri Merkezi’ni Bir Kutuya Sığdıran Teknoloji

‘Datacenter in a box’ (Bir Kutuda Veri Merkezi) ilk kez Almanya'nın Berlin kentindeki OpenStack Zirvesi'nde geniş bir uzman kitlesine sunuldu. Kompakt veri merkezi, güvenli bir özel bulut ortamında sanal bilgi işlem sağlayan OpenStack açık işletim sistemi temelinde çalışıyor.

Oerlikon’dan Veri Merkezi’ni Bir Kutuya Sığdıran Teknoloji

Polyester, naylon ve polipropilen üretimi için Oerlikon Manmade Fibers Segment Endüstri 4.0 çözümleri, üretim şeklinin dijitalleştirilmesine ve bu şekilde üretilen veri akışının akıllı işlenmesine dayanıyor. Bu segment gelecekte, müşterilerine yeni bir güçlü, esnek ve hepsinden önemlisi güvenli Bilgi Teknolojisi (BT) altyapısı sunacak. Ayrıca, dikkat çekici olmayan veri merkezi kutusu, sunucu rafı, ağ bileşenleri, güvenilirlik için piller, izleme sensörleri ve gibi birkaç standart donanımı içeriyor. Açık Kaynak yazılımı olan OpenStack, birçok farklı hizmetten oluşuyor ve geniş bir bilgi işlem üzerinde, depolama ve ağ kaynaklarının esnek, ölçeklenebilir özel cloud havuzunda sanallaştırılmasına olanak tanıyor. Şu iki temel avantajı beraberinde getiriyor: Bir yandan, sanal işlem maliyetlerini düşürüyor, bugünün ve yarının BT altyapısının yapılandırılmasını, uyarlanmasını ve genişletilmesini basitleştiriyor. Öte yandan, World Wide Web’den (Dünya Çapında Ağ) uzak, güvenlik sistemlerini koruyan özel bir bulut sayesinde yüksek derecede şifrelenmiş veri bağlantıları sağlıyor. BT yapısı, aksama olmadan altyapı yönetimini de garanti ediyor, sistem ve virüs korumasını her zaman otomatik olarak güncel tutuyor. Diğer bir önemli avantajı ise değişen gereksinimlere uyarlanabilen donanım ve yazılımın ölçeklenebilirliği.

OPENSTACK ZİRVESİ: VİETNAM’DAKİ İPLİK ÜRETİCİSİ İLE PROJE ÖRNEĞİ SUNULDU

Bu koz kartları ve bir proje örneği ile şirketin segmenti, Kasım ayı ortasında kendisini gerçek bir uzman kitlesine sundu. Bu yıl binlerce uzmanının katıldığı Berlin’deki OpenStack Zirvesi’nde, Oerlikon Manmade Fibers Segment CEO’su Georg Stausberg, çok sayıda ünlü spor malzemeleri üreticisi olan Century Synthetic Fiber Corporation’da müşteri kurulumunu sundu. Vietnamlı yüksek kaliteli iplik üreticisi sadece yeni veri merkezini değil, aynı zamanda Oerlikon Manmade Fibers Segment’in yeni “Ortak Servis Platformu (CSP)” ile bağlantıyı ve prototip durumundaki inovatif yeni gösterge panelini de kullanıyor. Bu durumda, dijital gösterge paneli iplik fabrikasındaki vardiya değişimleri sırasında çalışanların iletişimini destekleyip, iş sürecine faal yöntemler sunuyor. Pano, mevcut üretim sürecindeki merkezi anahtar figürlerin ve işletim parametrelerinin ilerlemesini görselleştiriyor. Buna dayanarak, birbirini izleyen vardiyalı çalışanlar, yapılandırılmış bir stand-up toplantısında birkaç dakika içerisinde önemli süreç ve kalite bilgilerini ve olası işlem talimatlarını değiştirebiliyor. Oerlikon Manmade Fibers Segment’in BT yapısal ekibinde Kıdemli Müdür Joerg Gross, “Müşteri için bu durum, süreçlerin derhal iyileştirilmesi anlamına geliyor ve çalışanlarının işlerinin verimliliğini ve kalitesini önemli ölçüde artırabiliyor.” dedi.

PİYASADA OLDUKÇA BAŞARILI OLAN FABRİKA OPERASYON MERKEZİ (POC) İÇİN YENİ BT TEMELİ

Oerlikon Manmade Fibers Segment’in “Ortak Servis Platformu (CSP)” ile olan sabit bağlantısı, bu tarz çözümlerde öncü bir rol oynuyor. Bu sabit bağlantı, servislerin ve yazılım güncellemelerinin sorunsuz, hızlı ve otomatik olarak gerçekleşmesini sağlıyor. Bu sayede servis uygulamaları, süreçleri güvenli hale getirmek ve geliştirmek için toplanan verileri talimatlara veya otomatik komutlara dönüştürebiliyor. Örneğin, proses izleme için Fabrika Operasyon Merkezi (POC) gibi yönetim çözümlerinin güvenli kullanılabilirliği artırılabiliyor ve olası hatalar çok hızlı bir şekilde giderilebiliyor.

ITMA BARCELONA2019’DA LANSMAN

Oerlikon Manmade Fibers Segment, talep üzerine uzaktan destekli hizmetler de sunuyor. Bu nedenle veriler sadece müşterinin rızasıyla birlikte “Ortak Hizmet Platformu’n a (CSP)” aktarılabiliyor. Ayrıca, tüm veriler yeni Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ve diğer tüm uluslararası veri koruma standartlarına uygun olarak işlenir. Bu çerçevede, Oerlikon Manmade Fibers Segment, tam hizmetten, kendi operasyonları için müşteri eğitimine kadar, veri merkezini kademeli veya müşteriye özel çözümler şeklinde sunmayı planlamaktadır. Birkaç pilot müşteriyle sağlanan ilk deneyimlerden sonra segment, önümüzdeki yıl piyasaya sunulacak ve resmi olarak Barcelona, İspanya’daki ITMA 2019’da tekstil sektörüne gösterilecek.

COMMENTS