Oerlikon’dan Türkiye Pazarı İçin Enerji Verimli Kimyasal Elyaf Tesisleri

Oerlikon Polymer Processing Solutions bölümü, 1000’e yakın katılımcının yer alacağı ITM 2022 fuarında, Salon 3, Stand 313'te yerini alacak. Firma Tekstil Servis standında çözümleri ve teknolojileri hakkında bilgi verecek.

Oerlikon’dan Türkiye Pazarı İçin Enerji Verimli Kimyasal Elyaf Tesisleri

Makine ve tesis üreticilerinin odak noktasında, eriyikten ipliğe, elyaflara ve dokunmamış kumaşlara kadar eksiksiz çözümler bulunuyor. Türkiye’nin çok aktif bir pazar olduğunu söyleyen Satış Direktörü Oliver Lemke, müşterilerinin şirket içi polikondenzasyon tesisinden tekstüre ipliğe, beraberindeki otomasyona ve ilgili dijital çözümlere kadar her şeyi içeren fabrika projelerine büyük ilgi gösterdiğini dile getirdi.

Eriyikten ipliğe ve ötesine bu tür konseptlerin rakipsiz avantajı; tüm proses adımlarının tek bir elden teslim edilmesi, tasarımı üretilen ipliğin yüksek kalitesini garanti eden koordineli bir teknoloji sağlıyor olması.

Diğer bir bilgi odak noktası da sürdürülebilirlik konusu. Burada, özellikle suni elyaf ipliklerin üretiminde çok hareket oluyor: Şişelerin geri dönüştürülmesi için mekanik ve kimyasal teknolojiler, ayrıca tekstiller, biyopolimerler, döngüsel ekonomi tüm bunlar artık uzak geleceğe dair hayaller değil. Oerlikon Barmag Huitong Engineering (OB-HE) ve Barmag Brückner Engineering (BBE) gibi ortaklar ve yan kuruluşlarla Oerlikon Polymer Processing Solutions burada somut kavramlar sunuyor.

BCF teknolojisi: 6800 dtex’i RoTac3 ile birbirine dolamak

Yüksek havlı halılar veya dış mekân kullanımına yönelik halılar şu anda moda ve bu yüksek marjlı ipliklere olan talep gözle görülür şekilde artıyor. Bunun için gerekli olan PP, PET veya PA6’dan yapılmış kalın BCF iplikleri artık RoTac3 ile dolaştırılıyor. Eğirirken, her üç iplik de RoTac3’teki bir dolaşma açıklığından birlikte yönlendiriliyor ve birbirine dolanıyor. BCF Satış Direktörü Arnd Luppold RoTac3 ile eğirmenin avantajlarını şöyle anlatıyor; “BCF iplik üreticileri artık RoTac3’ü 6800 dtex’e kadar olan iplikler için de kullanabilirler. Sadece basınçlı hava tüketimindeki enerji tasarrufundan ve önemli ölçüde daha düzgün düğümlerden faydalanmakla kalmaz, üreticiler de piyasa taleplerine daha esnek tepki verebilir ve böylece ürün portföylerini genişletebilirler,”

RoTac3 ile dolanmış düğümler, yüksek üretim hızlarında bile piyasada bulunan diğer dolama ünitelerine göre çok daha eşit şekilde ayarlanabilir. Sık sık meydana gelen başarısız dolamalar geçmişte kaldı. Bu, daha iyi iplik kalitesi sağlar ve sonraki işlemler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sonuç: Halının gözle görülür şekilde daha düzgün bir görünümü. Ayrıca, iplik tipine bağlı olarak basınçlı hava tüketimi %50’ye kadar azaltılıyor.

3’ü 1 arada katlama paketi, isteğe bağlı olarak RoTac3’lü BCF sistemleri S+ ve BCF S8 için mevcuttur ve ayrıca istek üzerine sonradan donatılabilir.

COMMENTS