Rabatex Pandemiye Rağmen Yüzde 20 Büyüdü

Komple çözgü hazırlama makineleri imalatı yapan Hindistanlı Rabatex Industry, tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinde üretimlerine devam etti. Firma, 2020 yılında yurt dışı satışlarının da desteğiyle yüzde 20 büyüdü.

Rabatex Pandemiye Rağmen Yüzde 20 Büyüdü

Haresh Panchal, Rabatex Industries Ortağı 

Dokuma makineleri için krank mili üretmek amacıyla 1962 yılında kurulan Rabatex Industry, ilk dönemlerde konik çözgü makineleri, malzeme taşıma-depolama makineleri, özelleştirilmiş makineler üreterek deneyim kazandı. Rabatex şimdilerde, gelişmiş bilgisayarlı konik çözgü makineleri, tek uçlu numune çözgü makineleri, tek uçlu haşıl makineleri, elektronik kontrollü özel çözgü leventleri, hassas gerici, malzeme taşıma – çeşitli endüstriler için depolama ekipmanları, teknik tekstil için özelleştirilmiş kişiye özel makineler sunuyor. Gelişmiş malzeme taşıma ve depolama ekipmanlarının tasarımı ve kurulumu konusunda uzmanlaşan Rabatex Industries, teknik desteği ve en son teknolojisi ile Hindistan’da son teknoloji ürünü dokuma taşıma arabaları üretmeyi hedefliyor.

Tutkulu araştırma ve geliştirme ekibinin çabalarıyla hedeflerini gerçekleştiren firma, Brezilya, İngiltere, Rusya, Türkiye, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Yemen, Vietnam gibi ülkelerin yer aldığı 28 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Rabatex Industries son olarak İtalyan tekstil makine sistemleri sağlayıcısı Alexander ve Giovanelli Group’tan tam teknik destek ve know-how desteği alarak kapasitesini güçlendirdi. Rabatex Industries ile Alexander ve Giovanelli Group arasındaki bu ortak girişim anlaşması, Hindistan pazarına gelişmiş, elektrikle çalışan, taşıma ekipmanlarının üretimi ve satışı konusunda benzersiz uzmanlık getirecek. Alexander ve Giovanelli Group şu anda dokuma tesisleri için geniş bir yelpazede elektrikli arabalara sahip. Rabatex bu ürünleri İtalya’dan ihraç etmek yerine Hindistan topraklarında üretecek. Ancak grubun üretim boyunca kalitesi ve üretim standartları korunacak.

“Müşteri Geri Bildirimlerini Dikkate Alarak Tasarımda İyileştirmeler Yapıyoruz”

‘Hindistan Özel Sayımız’ için Rabatex Industries Ortağı Haresh Panchal ile bir röportaj gerçekleştirdik. Tekstil endüstrisi için komple çözgü hazırlama makineleri imalatı yaptıklarını söyleyen Panchal, “Makinelerimizi kullanıcı dostu hale getirmek için müşteri geri bildirimlerini dikkate alıyoruz ve  tasarımda sürekli iyileştirmeler yapıyoruz.” diyor. Tekstil sektöründe son dönemde otomasyon dışında teknik tekstiller alanında ilerlemeler gözlemlediğini dile getiren Panchal, medikal, tarım ve otomotiv sektöründe yeni trendler olduğunu belirtiyor.

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Rabatex Industry, makinelerinin büyük çoğunluğunu ihraç ediyor. Panchal, “Ürün portföyümüzden %40 Numune çözgü makinası & numune dokuma makinası, %30 Yüksek hızlı çözgü makinası ve %30 malzeme taşıma ekipmanı ihraç ediyoruz. Ürün portföyümüz için en önemli pazarlar Türkiye, Bangladeş, ABD, Mısır, Brezilya, Meksika, Rusya’dır.” diye konuşuyor.

“2022’de İşlerin Daha İyiye Gideceğini Düşünüyoruz”

Covid-19 pandemisinin tüm dünyayı ve sektörleri etkilediğini dile getiren Haresh Panchal, Rabatex’in pandemi sürecinde üretimlerine devam ettiğini söylüyor. Panchal şöyle devam ediyor: “Şans eseri bizim iş hacmimiz pandemiden çok etkilenmedi. Çoğunluğu yurt dışı satışları olmak üzere %20’lik bir büyüme elde edebildik.”

2021 yılı içinde malzeme taşıma ve depolama ekipmanlarına ağırlık vermekle birlikte mevcut ürünleri üzerinde araştırma ve geliştirme yapmaya devam edeceklerini hatırlatan Panchal, son dönemde Dikey Depolama Sistemini geliştirdiklerini ve satmaya başladıklarını anlattı. Panchal, 2022’de işlerin daha iyiye gideceğini düşündüklerini söyledi.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS