SASA Polyesterden 330 Milyon Dolarlık Yeni Yatırım

SASA Polyester, saflaştırılmış tereftalik asit (PTA) ve elyaf yatırımları için kolları sıvadı. SASA Polyester Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, yıllık 367 bin 500 ton kapasiteli yeni bir elyaf tesisi daha yapmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

SASA Polyesterden 330 Milyon Dolarlık Yeni Yatırım

Mehmet Şeker, SASA Polyester Yönetim Kurulu Üyesi

 

Mehmet Şeker, bu tesisin Amerikan Invista (Koch Industries) firmasıyla anlaştıkları 935 milyon dolarlık PTA tesisiyle aynı anda devreye gireceğini söyledi. Yeni elyaf üretim tesisi, şirketin cirosuna yıllık 550 milyon dolar katkı sağlayacak.

Üretim 2023’te başlayacak

PTA ve elyaf tesislerinde üretime 2023’te başlanacağını belirten Şeker, şu bilgileri verdi: “SASA’nın 1,4 milyon ton olan üretimi, PTA üretimiyle beraber 3 milyon tona, bu son elyaf üretimiyle beraber de 3,5 milyon tona ulaşacak. Dolayısıyla hem Türkiye’nin hem bu bölgenin hem Avrupa’nın hem Kuzey Afrika’nın hem de Rusya’nın ihtiyaçlarını karşılayacak bir tesis olacak.

Şu anda yaklaşık 4 bin 250 kişi istihdam ediyoruz. İki tesisin devreye girmesiyle de çalışan sayısı 6 binin üstüne çıkacak. Şirketin cirosu da hammadde fiyatlarıyla da bağlantılı 3,5 milyar doların üstüne çıkacak.”

Sonraki hedef; polyesterin hammaddesini üretmek

SASA’nın bundan sonraki hedefi ise polyesterin hammaddesini üretmek. Mehmet Şeker, bunun için Yumurtalık ilçesindeki arazinin tahsis edilmesini beklediklerini söyledi. Şeker, “2030’lu yıllarda hayata geçireceğimiz 12 milyar dolarlık yatırımla, Afrika’dan Amerika kıtasına kadar polyester ihtiyacını karşılayan Çin ile rekabet edecek bir şirket haline geleceğiz.” dedi.

 

 

COMMENTS