Saver Makina, Daha İyi Çözümler Sunabilmek Adına Ürün Çeşitliliğini Artırıyor

Saver Makina, tekstil makineleri imalatında yirmi yılı aşkın tecrübesi ile Çorlu Tekirdağ’daki üretim tesislerinde faaliyet gösteriyor. Her geçen yıl ürün çeşitliliğine bir yenisini ekleyen firma, müşteri gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayabilmek adına yaratıcı çözümler sunmaya devam ediyor.

Saver Makina, Daha İyi Çözümler Sunabilmek Adına Ürün Çeşitliliğini Artırıyor

Saver Makina, tekstil makineleri imalatında yirmi yılı aşkın tecrübesi ile Çorlu Tekirdağ’daki üretim tesislerinde faaliyet gösteriyor. Her geçen yıl ürün çeşitliliğine bir yenisini ekleyen firma, müşteri gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayabilmek adına yaratıcı çözümler sunmaya devam ediyor.

Üretimde başarıyı, yeniliklerde sürekliliği, hizmette ise dürüstlük ve kaliteyi ilke edinen Saver Makina; kumaş boyama, numune parça yıkama, tüp kumaş kesme ve sıkma, kumaş kenar kesme ve konveksiyonel kumaş boyama makineleri üretiyor.

Sürekli gelişen ve her yıl kadrosunu artıran Saver Makina, konusunda uzman; mühendis, teknisyen ve teknikerler ile çalışmalarına devam ediyor.

Yurt içinde, müşterileri ile kalıplaşmış ilişki şekilleri kurmuş firmalara nazaran genlerinden gelen ‘tasarımda sürekli yenilik, üretimde maksimum kalite ve satış sonrası hizmetlerde de dürüstlük’ ilkelerini benimseyen Saver Makine sektör tarafından sorgulanmayan bir marka haline geldi. Sürekli geliştirdiği teknik çalışan kadrosu, müşteri taleplerine hızlı ve zamanında geri dönüşü, gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla bu noktaya gelen Saver Makina’nın Ar-Ge Müdürü Ali Cumhur Baş şöyle diyor: “Her yeni makine siparişi bize yeni tecrübeler kazandırıyor.’’

Saver Makina’nın bugüne kadar olan gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Saver Makina, firma sahibi Hüseyin Molla tarafından 2001 yılında kuruldu. Öncelikle faaliyetlerine Tekirdağ’ın ilçesi olan Çerkezköy’de başladı. Sonrasında firma içindeki yapılaşma daha da geliştirildi. Geçtiğimiz sene Ergene’de bulunan, yani şu an ki yerimize taşındık. Geçmiş yıllara göre üretim kapasitesini daha da artıran firmamız, 3 bin metre kare gibi yüksek metre karelerde olan kumaşları boyama kapasitesine sahip üretimleriyle faaliyetlerine devam ediyor.

Saver Makine üretim tesisleri üç farklı bölümden oluşuyor. Birinci bölüm montaj ve çatım işlemlerinin gerçekleştirildiği sahada bulunuyor. İhtiyaç olan bütün mekanik parçalar ikinci bölümümüzde, soğuk şekillendirme olarak adlandırılan her türlü kesim / büküm işlemleri ise üçüncü bölümümüzde gerçekleştiriliyor. Üretmiş olduğumuz makinelerin ihtiyacı olan tüm yarı mamullerinin %90’nını bu bölümlerde kendi imkânlarımız ile imal ediyoruz.

Birinci bölümde, paslanmaz çelikten imal HT boya, tüp kumaş kesme ve sıkma, balon sıkma, levent boya, iplik boya ve pipo tipi kumaş boya makinelerinin imalatı yapılıyor. Diğer üretim sahamızda ise daha çok parça numune kumaş yıkama, kenar kesme ve kolalama üniteleri gibi ürünlerin imalatı gerçekleştiriliyor.

Saver Makina üretim çeşitliliğine fazlasıyla önem veriyor. Firmanızın bu konudaki çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Firmamız uzun yıllar boyu diğer konveksiyonel boya makinası imalatçılarına benzer olarak ‘Konveksiyonel Boya Makinesi’ üretimine devam ettikten sonra; 2010 yılında başlatmış olduğu Ar-Ge çalışmaları ile buhar tüketiminden %50, elektrik tüketiminden %30, kimyasal tüketiminden %37 ve su tüketiminden %44 oranında kazanç sağlayan yeni nesil üstün teknolojili ‘Ht Eco Salvo’ ürününü ortaya çıkardı. Yaklaşık sekiz yıldır üretmiş olduğu bu yeni teknolojinin yanına standart olarak üretmeye devam ettiği tüp kumaş kesme ve sıkma makinesi, balon sıkma makinesi ve farklı kapasitelerde levend boya ve bobin boya makinelerini de ekleyerek gelişimini hızla devam ettirdi.

Ürün çeşitliliğinizi bu kadar artırmanızın sebebi nedir?

Son bir sene önce yaklaşık 700 metre karelik bir alanda faaliyetlerini sürdüren Saver Makina, iki makine tipi ve iki tane ünite ile faaliyetlerini devam ettirirken şu an ürün çeşitliliğini beşe çıkardı. Ünitelerimizin üzerine de eklemelerimiz oldu. Böylece ürün çeşitliliğimiz neredeyse iki katına çıktı. Makine ve ünite üretimi olarak ürün çeşitliliğini katbekat arttıran Saver Makina’nın çeşitliliği arttırma sebebi olarak şunu söyleyebilirim. Makine çeşitliliğinin yüksek oluşu sayesinde müşterilerimizin nezdinde tarafımızdan talep etmiş oldukları yaş bölüm makinelerine ait projesel işlerde her bir ürünün birbirini tamamlamasını sağlayarak geniş bir yelpazede hizmet vermiş oluyor.

ITM 2020 Fuarı’na bir seneden az bir zaman kaldı. Fuarda sergilemeyi düşündüğünüz üretimleriniz var mı? Bunlardan bahsedebilir misiniz?

ITM 2020 Fuarı’na yetiştirmeyi düşündüğümüz ve tüp kesme makinesinin partneri olarak adlandırabileceğimiz balon sıkma makinemiz var. Bu makineyle ilgili çalışmamız tamamlandı. Şu an imalat aşamasındayız. Ayrıca kombine tekstil makinesi imalatçısının standart olarak tekstil boya makinelerinin içerisinde yer alan ürünlerinden, iplik boyama makinesiyle ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Bu ürünümüzü de ITM 2020 Fuarı’nda tanıtmayı düşünüyoruz.

Bu, gelişim gösteren ürün çeşitliliğinizin Ar-Ge çalışmalarını nasıl yapıyorsunuz?

Saver Makina, yirminci yılına boya makineleri üretimleri ile devam ederken her makine siparişinde ve her müşteri ilişkisinde yeni tecrübelere sahip oluyor. Her yeni iş ve müşteri kontağı bize yeni bir tecrübe kazandırıyor. Bu süreçte müşterilerin de fikirlerinden yararlandığımız durumlar oluyor. Kendi fikirlerimizi, müşterilerimizin talepleri ya da ihtiyaçlarıyla beraber yoğurup yeni fikirler yaratıyoruz. Bu da kaçınılmaz olarak Ar-Ge’nin gelişimine daha da katkıda bulunuyor. Bazı firmalar belirli fuar periyotlarında yeni ürünlerini sergiler. Biz ise sürekli Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Hem makine çeşitliliği hususunda hem de ürettiğimiz makinelerin kendi iç yapısını geliştirmek adına Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Saver Makina’yı problemlere çözüm üretme ve servis konusunda değerlendirebilir misiniz?

Yirmi yıldır farklı firmalarla çalıştım ve iki yıldır Saver Makina’da çalışıyorum. Diğer firmaların aksine, özellikle tekstil makineciliğindeki servis konusuna, çok daha fazla önem gösteriyor. Firmamızın; müşterilerden gelen geri bildirimlere anında çözüm bulan, kendi içinde o sorunun çözülmesi için bir Ar-Ge yaratan, bu Ar-Ge sürecinin sonucunda fason tedarikçilerden de faydalanan ve kısa sürede problemi çözüme ulaştıran bir yapısı var.

İhracat noktasında da müşterilerinize aynı hizmeti verebiliyor musunuz?

Saver Makina 2019 Yılı satışlarını, bir önceki yıla oranla önemli oranda arttırdı. Yeni ihracat altyapısı ile hem yurt içinde hem de yurt dışında bu oranı yüksek bir ivme ile devam ettiriyor. Geçmiş yıllara göre ciddi bir ciro artışı ile önemli bir büyüme gerçekleştirerek 2019 yılı beklentilerimizi çok üzerinde karşılamış durumdayız. Ürettiğimiz makine ve Ar-Ge çalışmalarını devam ettirdiğimiz; 2020 yılı içerisinde piyasaya çıkacak yeni ürün tasarımları sayısında firmamız, hedeflerini tamamlamış görünüyor. Ülkemizde de yaşanan sıkıntılar nedeniyle insanların geleceğe dair bir takım kaygıları olmasına rağmen biz şirket olarak tekstil makineciliği sektöründe ürettiğimiz makinelerin adedi ve cirosu olarak doğru rakamları yakaladığımızı görüyoruz. Saver Makina’nın kendi iç bünyesinde hızla büyüyen bir sistem ve yapılanma söz konusu. Makinelerin üretim miktarları arttıkça daha fazla satıldıkça çok daha fazla son kullanıcı ile buluştukça sektörün bu makineler hakkında birbirlerine doğru referanslar vermesi ile ilgi ve alaka doğal olarak arttı. Ürettiğimiz yeni teknolojilere ilgi arttıkça bizde bu talebi karşılamakla ilgili yeni stratejiler ve sistemler geliştiriyoruz.

Saver Makina, ihracat noktasındaki atılımlarını, farklı projelerle ve farklı stratejilerle genişleterek ihracatını; yüzde 60, yüzde 40 gibi oranlarla dengeli bir şekilde devam ettiriyor. Yaklaşık altı ülkede bizim adımıza mümessillerimiz çalışıyor. Mümessillerimiz de müşterilerimizin problemlerine çok hızlı bir şekilde çözüm sunuyor.

Hangi ülkelerde mümessillikleriniz bulunuyor ve hangi ülkelere ihracatınız oluyor?

İlk olarak Bangladeş’te mümessilliğimiz bulunuyor. Sattığımız makinelerle orada tercih edilebilir bir marka haline geldik. Pakistan’da da çok iyi bir mümessilimiz var. Son satmış olduğumuz iki makinede Pakistan’a oldu. Özbekistan’da bir boya fabrikamız bulunuyor. Mısır ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yakın bir zamanda oraya ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca; Hindistan, İran, Fas, Tunus ve Cezayir’e yönelik ihracat çalışmalarımız devam ediyor.

Sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretimler açısından ne gibi çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Saver Makina’nın kendi bünyesinde üretmiş olduğu şu an iki tip boya makinesi bulunuyor. Birincisi Eco Solito dediğimiz, standart olarak gördüğümüz boya makinesi imalatçılarının yapmış olduğu ürünlere benzeyen bir ürün. İkincisi ise işletmemizin lokomotifi olan Eco Salvo ürünüdür. Bu ürünün dünya üzerinde hiçbir üretici tarafından yapılmayan kendine has özellikleri bulunuyor. Eco Salvo’nun diğer konveksiyonel boya makinelerinden farklı olarak ısı eşanjörü iptal edilerek içine alındı. Böylece ısı kayıpları azaltıldı. Makinemiz özellikle; buhar, su ve kimyasal tüketimlerini oldukça minimum düzeyde gerçekleştiriyor. Bunların yanı sıra ‘Unito’ isimli üçüncü tip bir kumaş boyama makinesi geliştiriyoruz. Şu an dünya üzerinde hiçbir üretici tarafından bu ürünün özelliklerine sahip bir makine üretilmedi. Bu ürünle 1 kilogram kumaşın tüketmesi gereken 25 litrelik su tüketiminin yerine, 15 litrelik su tüketimini sağlayacağız.

2020 yılına yönelik hedefleriniz nelerdir?

Mevcut işlerimizi devam ettirmek, 2020 yılına özgü olarak birincil ve en önemli hedefimiz. Standart olarak üretmiş olduğumuz üstün teknolojili ürünlerimize ilaveten önümüzdeki yıl içinde gerçekleştirilecek fuarlarda sergileme fırsatı yakalayacağımız yeni ürünlerimiz bulunuyor. Şirketin sürekli gelişen ve büyüyen bir ivme ile hareketini devam ettirmesi için öncelikle lokomotif ürünlerimizi son kullanıcılar ile buluşturmak adına hayata geçirdiğimiz; Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Özbekistan, Mısır ve İran mümessilliklerimizin katkıları ile mümkün oldukça yurt dışı tüm fuarlarda yerimizi alarak buralardaki fırsatları değerlendirmeye çalışacağız. ‘Sürekli Ar-Ge’ sloganını alışkanlık haline getirdiğimiz patentli ürünler dizayn etme kültürümüze, yenilerini eklemek için önümüzdeki dönemde de sürekli çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bu çalışma şekli ve düşünce tarzının bizlere yüksek ivme kazandıracağını, referanslarımızı güçlendirerek yurt dışı tekstil firmalarının bize bakış açılarını değiştireceğini düşünüyoruz. 2020 yılının Türk tekstil sektörü ve makine sanayimiz için başarılı bir yıl olmasını diliyoruz.

Röportaj: Kübra Karaca

COMMENTS