“2022’de Daha Yüksek Hedeflere Ulaşacağız”

Dokuma makinelerinin lider üreticilerinden Itema, 2021 yılı cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 41 artırdı. Itema Group CEO’su Ugo Ghilardi, “Itema Group, 2021’de önemli projeler ve olağanüstü pazar sonuçları ile karakterize edilen fevkalade bir yıl yaşadı. 2022 yılında daha da yüksek hedeflere ulaştığımızı göreceğimize eminim.” dedi.

“2022’de Daha Yüksek Hedeflere Ulaşacağız”

Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Itema Group CEO’su Ugo Ghilardi, 2022 yılına yüksek beklentilerle ve iddialı hedefler belirleyerek başladıklarını söyledi. Ghilardi, “Türkiye bizim için gerçekten önemli bir pazar ve hâlihazırda geliştirmekte olduğumuz bazı stratejik projelerin ana odağını temsil ediyor. Son iki yıldır, Türk dokumacılarının ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılamak için en çok satan ürünlerimizden birini bazı yenilikler ekleyerek geliştirmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Itema için 2021 yılı nasıl geçti. Özellikle yılın ilk çeyreğinden sonra siparişlerde artış gözlendi. 2021 yılını rakamlarla değerlendirebilir misiniz?

2021 yılı, Covid-19 salgınının etkisini hâlâ ağır şekilde gösterdiği bir yıl oldu. Itema çalışanlarının sağlığını korumak için tüm şubelerimizde güvenlik ve hijyen protokollerinin uygulanması en büyük önceliğimiz olmaya devam etti. Ayrıca, tüm dünyadaki tedarik zincirini bir anlamda ifade eden hammadde kıtlığı ve fiyat artışları sorunuyla yüzleşmek zorunda kaldık.

Bununla birlikte Itema Group, önemli projeler ve olağanüstü pazar sonuçları ile karakterize edilen fevkalade bir yıl yaşadı. Rakamsal olarak 2021 cirosunda %43, Lamiflex firmamızda %18, Schoch firmamızda %23 ve grup ortalaması olarak da 2020 cirosuna göre +%41 artış gösteren bir ciro ile kapattık. Bu sonuçlardan ötürü çok gururluyum ve Itema Group ekibine teşekkür ediyorum. 2022 yılında daha da yüksek hedeflere ulaştığımızı göreceğimize eminim.

Dokuma endüstrisine önemli bir makine tedarikçisi durumundasınız. Ürettiğiniz makineler bu niş sektör açısından yıllar içinde nasıl değişti?

Pandemi süreci, tekstil endüstrisinin tempolu dünyasında rekabet edebilmek için esnekliğin çok önemli olduğunu daha da net bir şekilde ortaya koydu. Müşterilerimizin bugün, sürekli değişen pazar ihtiyaçlarına cevap vermek adına üretimlerini hızlı bir şekilde değiştirmeye hazır olmaları esastır. Ve tüm bunların gelişmiş makinelerimiz ve mükemmel servis ekibimizin desteği sayesinde çok kısa sürede mümkün olduğunu görmenin bizim için her zaman büyük bir memnuniyet olduğunu söylemem gerekiyor.

Pandemi dönemi, teknik tekstil pazarının büyümesini daha da hızlandırdı. Birkaç yıl öncesine kadar gelişmekte olan bu pazar öngörümüz ve ekibimizin dikkati sayesinde pandemi bizi hazırlıklı yakaladı.

Modası asla geçmeyen şey ise kumaş kalitesinin öncelikli rolüdür. Müşterilerimiz verimlilikten taviz vermeden her zaman daha yüksek standartlar arıyorlar ve Itema makinelerimizle 50 yılı aşkın süredir artan beklentilerini karşılayabilmekten mutluluk duyuyoruz.

Pandemi süreci sürdürülebilirliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı. Itema’nın özellikle çevre ve enerjiyi dikkate aldığı sürdürülebilirlik girişimleri ve en son yenilikleri nelerdir?

Itema’da geleneksel olarak yenilik sürdürülebilirlik ile beraber ilerlemektedir. Dokuma endüstrisindeki ilk somut sürdürülebilir yenilik olan iSAVER®’i tanıttıktan sonra bu konuda çalışmalarımıza devam ettik. Makinelerimiz, işletme maliyetlerinin yanı sıra özellikle çevresel etkileri de azaltmak için eko-verimlilik açısından günümüze kadar varan iyileştirme süreçlerinden geçmiştir.

“Çalışmalarımızın Büyük Kısmı ITM 2022 Fuarına Yönelik”

Giderek artan bir şekilde dijitalleşen dünyaya, makineleriniz nasıl ayak uyduruyor?

Dijitalleşme giderek hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Tekstil makineleri endüstrisi de bu genellemeye bir istisna teşkil etmiyor. Itema olarak hedeflediğimiz şey, dokuma endüstrisindeki paydaşlarımızın hayatlarını daha da kolaylaştırmak adına dijitalleşmenin bize sunduğu teknolojik avantajlardan yararlanmak ve onların günlük aktiviteleri gerçekleştirdikleri her zamanki yöntemlerini optimize etmelerini sağlamaktır.

2022 yılı beklentileriniz, hedefleriniz, yeni ürünleriniz ve yatırım planlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2022 yılına yüksek beklentilerle ve iddialı hedefler belirleyerek başladık. Gözümüz ve çalışmalarımızın büyük bir kısmı Haziran ayında düzenlenecek ITM 2022 İstanbul fuarına yöneldi bile.

Türkiye bizim için gerçekten önemli bir pazar ve hâlihazırda geliştirmekte olduğumuz bazı stratejik projelerin ana odağını temsil ediyor. Son iki yıldır, Türk dokumacılarının ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılamak için en çok satan ürünlerimizden birini bazı yenilikler ekleyerek geliştirmek için çalışıyoruz. Tüm bu haberleri Haziran ayında standımızda sergilemek için sabırsızlanıyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI 

COMMENTS