“Sektörde Panik Havası Azaldı, 2021 Yılında İşler Yolunda Gidecek”

“Sektörde Panik Havası Azaldı, 2021 Yılında İşler Yolunda Gidecek”

Pimms Group Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Aygüler

2019 yılının Aralık ayından beri tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını diğer sektörlerde olduğu gibi tekstil sektöründe de yavaşlamalara neden oldu. Dijital baskı sektöründe faaliyet gösteren Pimms Gruop da pandemi nedeniyle 2020 yılını durağan geçiren firmalardan biri oldu.

2021 yılıyla birlikte makine satışlarına yeniden başlayan Pimms Group, 2021 yılında piyasada işlerin yolunda gideceğini düşünüyor. Pimms Group Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Aygüler, “Sektörde panik havasının yavaş yavaş azaldığını gözlemliyoruz. Normalleşme süreci başladıktan sonra, ziyaret edemediğimiz müşterileri ziyaret ederek, onların istek ve makine taleplerini satışa çevirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Dijital baskı sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Pimms Group Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Aygüler ile Tekstil Teknoloji dergimiz için konuştuk. Pimms Group olarak 2020 yılını pandemi nedeniyle durgun geçirdiklerini söyleyen Aygüler, “2020 yılı bizim için kayıp yıl olarak geçti. Ciro olarak geçmiş yılların yarısını bile yakalayamadık.” ifadelerini kullandı.

Aygüler, firma olarak pandemi sürecinde aldıkları önlemleri de anlattı: “Pandemi sürecinde müşteri ziyaretlerini ve yüz yüze toplantılarımızı erteledik. İşe gelen personelimizi kolonya ve dezenfektan kullanımına teşvik ettik. Müşterilerimizi de sosyal mesafe tedbirleriyle karşıladık. Piyasada üretilen en kaliteli maskeleri temin edip, çalışanlarımıza günlük 3’er adet olmak üzere dağıttık. Böylece çalışan arkadaşlarımızın gösterdikleri duyarlılıkla ve sosyal mesafe ile bugüne kadar şirketimizde Covid-19 vakası görülmedi.”

2020 yılında sokağa çıkma yasakları, sınırların kapatılması ve aynı zamanda Türkiye’de yapılacak fuarların iptal edilmesinin hem tekstil hem de fuarcılık sektörünü olumsuz etkilediğini hatırlatan Aygüler, “Umarız 2021 yılında belirlenen fuar tarihlerine kadar aşılama çalışmaları biter ve normal hayata dönebiliriz.” temennisinde bulundu.

“Moda Dünyasına Ayak Uydurmak İçin Daha Hızlı Endüstriyel Makinelere Talepler Artacak”

Selahattin Aygüler, pandeminin Türk tekstil sektörüne yansımalarıyla ilgili olarak ise şu değerlendirmeleri yaptı: “Bu süreç basından da duyduğumuz ve gözlemlediğimiz üzere birçok sektörü olumsuz etkiledi. Tekstil sektörü de bu olumsuz etkilenen grubun içindedir. Alışveriş merkezleri ve mağazalar hafta sonu yasaklardan dolayı kapalı. İnsanlar Covid-19 ve yasaklar sebebiyle dışarıya çıkamadığından, fazladan giyime ve alışverişe gereksinim duymuyor. Bundan dolayı tekstil sektörü genelde zarar gördü. Talepteki bu azalma, tabi ki üretim yapan firmaları da etkiledi. Firmalar yeni yatırımlarını erteledi. Bu da baskı endüstrisinde yeni satışların azalmasına ve işleri durgunlaştırmasına sebep oldu.”

Bir baskı duayeni olan Selahattin Aygüler, tekstil baskı sektöründe gelecekteki trendlerle ilgili de bilgiler verdi. Uzun süreden beri çoğu firmanın dijital baskı teknolojisini kullanmaya başladığını belirten Aygüler, “Firmalar pazarın talebi çerçevesinde teknolojilerini yenilemeye başladı. Dijital baskının başlamasıyla daha hızlı değişim sağlayan moda dünyasına ayak uydurmak için daha hızlı endüstriyel makinelere taleplerin artacağını düşünüyorum. Sublime transfer sistemi kullanan firmalardaysa, daha az işlem isteyen disperse ve pigment baskı makinelerine talep artacak gibi görünüyor.” diye konuştu.

Röportaj: Z. Seda Demirdelen

COMMENTS