Mayer Cie.’den Yuvarlak Örmede ‘İnce Ayar Kuralı’

’ Mayer & Cie., Groz-Beckert ve Thies firmalarının temsilcileri, VDMA tarafından düzenlenen Webtalk programında ince ölçülü yuvarlak örme işlerindeki zorluklar üzerine konuştu.

Mayer Cie.’den Yuvarlak Örmede ‘İnce Ayar Kuralı’

E32’den daha ince örgüler, giderek daha popüler hale gelen ve çeşitli uygulamalar için kullanılan hafif, opak ve işlevsel kumaşlar elde edilmesine imkân veren son derece küçük ilmeklerden oluşuyor. Hassas dokunuşları sayesinde, yüksek kaliteli iç giyim ve temel seviye hazır giyim ürünlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Aktif giyim ve spor giyimde, ince dokunmuş kumaşlar, mayolarda olduğu gibi ayırt edici bir özelliktir. İnce ölçülü yuvarlak örgüler için filtrelerde olduğu gibi teknik uygulamalar da vardır.

İnce ölçülü kumaşların artan popülaritesine paralel olarak, dünyanın her yerinden yaklaşık 300 katılımcı, Alman birliği bünyesinde bulunan tekstil makineleri şubesinin düzenlediği çevrimiçi etkinliği izledi.

İnce ölçülü üretimlerin zorlukları: ‘‘Birkaç ekstra iğneden çok daha fazlası’’

Yuvarlak örme makinesi üreticisi Mayer & Cie., VDMA Webtalk’ta sunum yaptı.. Firmanın Satış ve Servis Müdürü Wolfgang Müller, E32’den E44’e – hatta ultra ince ayar olarak adlandırdığı E60’a kadar – ölçülere sahip yuvarlak örgüler üretilmesinden bahsetti. Bu kadar narin kumaşlar, örneğin gece kıyafetlerinde kullanılıyor ve niş bir pazar olarak kabul ediliyor.

Müller, kağıt kadar ince kumaşlar üretmek söz konusu olduğunda, yüksek kaliteli bir sonuç elde etmek için “birkaç iğneden çok daha fazlasını gerektirdiğini” belirtiyor.  Örme işlemi sırasında, en büyük zorluk dikey ve yatay çizgilerin yanı sıra barre hatalarının atlanmasıdır. İğneler, platinler, silindir, kadran ve platin halkası gibi yüksek kaliteli örgü elemanları, özellikle dikey çizgilerin ihmal edilmesi söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Bobinden besleyiciye sabit bir iplik gerginliği sağlamak, yatay çizgi oluşumlarının çoğunu engelleyecektir. Eş merkezli olmayan veya yatay olmayan bir örgü kafası, barre hatalarına sebep olabiliyor; bunlar örgü ekipmanında, özellikle örgü kafasında yüksek hassasiyet elde edilerek engellenebiliyor. Bu, silindir ve kadranın her ikisinin de eş merkezli olması, mükemmel bir şekilde hizalanması ve birbirine sabit bir mesafede olması gerektiğinde, ince ayarlı kilit örmede daha da önemli hale geliyor.

Sonuç olarak, Mayer & Cie. aşağıdaki şekilde bir ‘‘ince ayar kuralı’’ tanımlıyor: Birinci sınıf iplik + birinci sınıf makineler + derinlemesine süreç bilgisi = Üstün kumaş kalitesi

COMMENTS