Serkon Makina, 2023 Yılında da Yeniliklerine Devam Edecek

Türkiye’nin ve dünyanın ilk tam otomatik CNC Cutter Makinesini üreten ilk firma olan Serkon Makina, otomatik kumaş kesim makineleri, kumaş serim makineleri ve kumaş kontrol makineleri üretiyor. 20 yılı aşkın süredir tekstil üreticilerine hizmet veren firma, yatırımlarına da tüm hızıyla devam ediyor.

Serkon Makina, 2023 Yılında da Yeniliklerine Devam Edecek

Cemal Karaismail, Serkon Makina Satış Yöneticisi 

Tekstil Teknoloji dergimizin ‘Türk Tekstil Makineleri Sektörü Özel Sayısı’  için Serkon Makina  Satış Yöneticisi Cemal Karaismail ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Dünya genelinde görülen ekonomik, siyasi ve çevresel sorunların, sipariş ve satış durumunu değerlendiren Karaismail, Serkon Makina’nın bu süreçle ilgili yol haritalarından şöyle bahsetti; “Tabi ki enerji ve savaş krizleri dünya gibi bizleri de etkiliyor. Yerli sanayici olarak bizlerin hammadde tedarik noktasında zorlandığımız anlar oluyor. Firma olarak bu durumlara karşı tedbirler alıyoruz. Örnek vermek gerekirse; stoklu ürün alımı yaparak ilerliyoruz, en az 6 aylık makine parçalarımızı ve hammaddemizi içeride tutuyoruz. Bu zorlu süreçten olabildiği kadar az etkilenmek için elimizden geleni yapıyoruz.”

“Etiketleme makinemiz ile kâğıt sarfiyatını engelliyoruz”

Günümüzde, özellikle tekstil sektöründe sürdürülebilir ve çevre dostu üretim vurgusu önem kazanmaya başladı. ‘Serkon Makina olarak yeni dönemde ürün geliştirirken öncelikleriniz neler olacak’ sorusunu yanıtlayan Cemal Karaismail, “Tüm tekstil sektörünün sürekli ve en çok kullandığı ürün, pastal üstüne serilen kâğıt. Biz yaptığımız etiketleme makinesi ile kâğıt sarfiyatını engelliyoruz. Makinemizi kullanan tekstil firmalarının yeşil fabrika olmaları yolunda ciddi yol kat etmelerini sağlıyoruz. Ayrıca tüm makinelerimizin elektrik sarfiyatını düşürecek teknolojiler üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.”

“2022 yılını geçmiş yıllara nazaran çok daha iyi geçirdik”

Dünyanın ve Türkiye’nin ilk tam otomatik CNC Cutter Makinesini üreterek büyük başarılara imza atan Serkon Makina’nın 2022 yılını değerlendiren Cemal Karaismail, kumaş okuma sistemleri, dikimhane verimlilik sistemleri ile endüstri 4.0 uyumlu teknolojik çözümler sunduklarını ve sektöre yön verdiklerini belirtti. Karaismail, 2022 yılının Serkon Makina için önceki yıllardan daha iyi geçtiğini ve hem iç pazarda hem de ihracat oranları bakımından mutlu bir yıl geçirdiklerinin altını çizdi.

“2023 yılında, tekstil sektörü için sürprizlerimiz olacak”

2022 yılını verimli geçirdiklerini kaydeden Karaismail, 2023 için de yatırım ve Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini şu sözlerle müjdeledi: “Şu an 10.000 m2 olan fabrikamızı ek bina inşaat temelini atarak 2023 yılında 20.000 m2çıkaracağız. Ar-Ge çalışmalarında ise üniversitelerle yaptığımız çalışmaları firma içi Ar-Ge bölümümüze dahil ediyoruz. 2023 yılında, tekstil sektörüne sunacağımız sürprizlerimizi sizler aracılığıyla duyurmuş olalım.”

Karaismail, “Serkon Makina ailesi olarak tüm sektörün 2023 yılını tebrik ediyor ihracat ve büyüme kaydettiğimiz nice yıllar olmasını diliyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Röportaj: Özge Çağıl Sütcü

 

COMMENTS