SPOT Kimya, Microban International ve Tanatex Chemicals ile Birlikte Seminer Düzenledi

SPOT Kimya’nın, antimikrobiyeller ve çok özellikli tekstil üretimi üzerine Microban International ve Tanatex Chemicals ile ortaklaşa düzenlediği seminer sektöre yeni bir soluk getirdi.

SPOT Kimya, Microban International ve Tanatex Chemicals ile Birlikte Seminer Düzenledi

SPOT Kimya, Microban International ve Tanatex Chemicals’ın 26.03.2019 tarihinde Çorlu’da ortaklaşa düzenlemiş olduğu, ‘Antimikrobiyel ve çok özellikli tekstil üretiminde sürdürülebilir ve kalıcı çözümler’ başlıklı seminere gösterilen ilgi büyüktü.

Sektörün önde gelen kumaş, garment, çorap üreticileri ve hazır giyim markalarının temsilcileri tarafından yoğun ilgi gören seminerin ana hedefi; anti-mikrobiyel apreler ile ilgili piyasada bulunan bilgi eksikliğini gidermek, güncel hazır giyim trendlerine dikkat çekmek ve global markalar tarafından gördüğü ilgi azalmakta olan gümüş bazlı anti-mikrobiyellerin artık neden tercih edilmediği ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmaktı.

Bu organizasyonda, 1 Ocak 2018 tarihinden beri EMEA ve Türkiye temsilciliği Tanatex Chemicals ve SPOT Kimya tarafından yürütülmekte olan Microban International, Ltd., dünya çapında tanınan Aegis® markası anti-mikrobiyel apresi ve ZpTech isimli çinko pritiyon esaslı, hem anti-bakteriyel hem de anti-fungal özellikli apresinin lansmanını yaptı.

Aegis®  uzun yıllardır tüm dünyada çorap, ayakkabı tabanları, yatak kumaşı ve benzeri selülozik esaslı tekstillerde tercih edilmekte olan, geniş spekturumlu bir anti-mikrobiyeldir. ZpTech ise boya banyosunda uygulanabilen, 50 ev yıkamasına kadar dayanımlı, özellikle sentetik aktif ve spor giyim, astarlık kumaşlar, fermuar döşemelik, duş perdesi ve benzeri tekstiller için anti-fungal özelliği ile öne çıkmaktadır. İki ürünün de bluesign ve Oeko-tex belgeleri, EPA ve BPR kayıtları bulunmaktadır.

Bu yıl kuruluşunun 35. yılını kutlamakta olan Microban, ana işi olan anti-mikrobiyel konusunda dünyada lider markalar arasındadır. Tam teşekküllü mikrobiyoloji, analitik ve ar-ge laboratuvarlarında ayda yaklaşık 2000 adet test yapılmaktadır. Seminer sırasında katılımcılar anti-bakteriyel test standartları, test prensipleri ve test sonuçlarının doğru okunması ve yorumlanmasında hangi noktalara dikkat edilmesi konusunda bilgi sahibi oldular. Antimikrobiyel aprelerin yıkama dayanımını nelerin etkilediği, gümüş esaslı ürünlerin binder kullanımı olmadığında dayanım konusunda yüksek performans göstermediği ve hatta atık suya karışarak bakteri popülasyonunu olumsuz etkilediği anlatılmıştır. Ayrıca, ister gümüş tuzu olsun, ister nano-gümüş, bu tarz ürünler gümüş iyonunu ortama vermek sureti ile çalıştığı için, cilde temas eden tekstillerde hazır giyim firmaları tarafından tercih edilmediği belirtilmiştir.

Seminerde son olarak, dünya çapında ünlü spor giyim markaları ve ev tekstili üreticilerinin tercihi olan Microban antimikrobiyel ürünleri, inovatif tekstil özel yardımcı kimyasalları alanında bir hayli aktif olan Tanatex’in geniş fonksiyonel apre gamı ile birleştiğinde üreticilere ne tarz katma değerli ürünler yaratabilecekleri hakkında çeşitli fikirler verildi. Bakterilerin çoğalmasını engellerken, cilt bakımı yapan, koku önleyen, nem transferi özelliği ile konfor veren ve leke tutmazlık özelliği olan kumaşlar katılımcıların bir hayli ilgisini çekti.

Tanatex Chemicals B.V.’nin de 60. Yılını kutladığı 2019 senesi, tüm sektör paydaşları açısından kalıcı ve fonksiyonel tekstil trendlerini takip etmek için kesinlikle doğru zaman.

COMMENTS