Sürdürülebilir İhracatın Formülü ‘Sosyal Uygunluk Denetimleri Zirvesi’nde Tartışıldı

Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Sosyal Uygunluk Denetimleri Zirvesi’ İstanbul Florya Elite World Business Hotel’de gerçekleşti. İhracat yapan ve yapma hazırlığında olan her firma için yol haritası niteliğindeki buluşmada, ‘Sürdürülebilir İhracatın’ formülü masaya yatırıldı.

Sürdürülebilir İhracatın Formülü ‘Sosyal Uygunluk Denetimleri Zirvesi’nde Tartışıldı

Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Sosyal Uygunluk Denetimleri Zirvesi’ İstanbul Florya Elite World Business Hotel’de gerçekleşti. İhracat yapan ve yapma hazırlığında olan her firma için yol haritası niteliğindeki buluşmada, ‘Sürdürülebilir İhracatın’ formülü masaya yatırıldı.

Çalışanların haklarının korunması, ücret ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi, ayrımcılık, zorla çalıştırma gibi durumlara maruz kalmamaları, iş sağlığı ve güvenliği kanunu uygulamalarının çalışanlara kazandırılabilmesi adına gerçekleştirilen etik denetimler son dönemde firmaların önem verdiği konuların başında geliyor.

Taksim Danışmanlık Hizmetleri düzenlediği zirve ile global pazarda gün geçtikçe önemi artan ‘Sosyal Uygunluk’ sistemlerinin, firmaların sürdürülebilir bir ekonomik düzene sahip olabilmesi adına sağladığı katkıları masaya yatırdı. Zirvede her sektörde faaliyet gösteren firma  temsilcileri ve çalışanları, ‘Sosyal Uygunluk ve Etik Denetim Programları (Marka Denetimleri, BSCI, SEDEX, INDITEX, FAMA vb.) ile ilgili firmaların ihtiyaç duyabileceği her gerekliliği uzmanlarından dinleyebildi.

Taksim Danışmanlık Kurucu Genel Müdürü Dilek Aşan; “Uluslararası Çalışma Örgütü yasaları bağlamında oluşturulmuş standartlara uygun çalışma sistemlerinin değerlendirilmesinin yapıldığı, firmaların ve çalışanların doğru sistemlerle ortak paydada sağladığı kazançları göz önüne seren zirvemiz çok kıymetli konuşmacılarımızla gerçekleşti. Zirvemiz özellikle ihracat yapan firmaların sürdürülebilir ekonomik gelişimlerinde ihtiyaç duyacakları iş planı bağlamında onlara katkıda bulunacak.” ifadelerini kullandı.

Uygunluk Yoksa Siparişte Yok

Zirvenin açılış konuşmasını Türkiye İhracatçılar Meclisi Afrika Masası Başkanı Tarık Bozbey yaptı. Konuşmasında kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının marka değerine etkileri üzerine paylaşımlarda bulunan Bozbey, ilk çalışma düzenlemesinin 1820’de İngiltere’de yapıldığını ve 18 saat yerine 12 saat çalışma düzenine geçildiğini anlattı. Bozbey şöyle devam etti. “Dünyadaki ilk çalışan hakları düzenlemesi ve sendikal hak arayışları 1820 tarihinden sonra başlıyor. Türkiye’de 1924’te kurulan Amele Teali Cemiyeti ilk iş hayatı ve iş gören düzenleme hareketi olarak kabul edilebilir. Sırası ile; 1946’ da sendika kurma hakkı, 1954’te örgütlenme  hakkı ve 1963’te grev ve lokavt yasası çıktı.”

Son yıllarda sadece çalışma ortamı değil; sosyal ortam, konfor, eğitim, gelişim, sağlık ve moral faktörlerin de önem kazandığını hatırlatan Tarık Bozbey, “İşletme ortamındaki ışık, havalandırma konforu, yemek kalitesi, ödeme ve izin hakları takip ediliyor ve teftiş raporu ile kontrolü yapılıyor. Dünya artık çok küçüldü herkes tüm ayrıntıları biliyor, takip ediyor. İnsanlar üretilen malın hem kalitesini, hem üretim ortamını araştırıyor. Ürünlerin çocuk, kadın, engelli ve sağlık açısından en  doğru  şekilde üretilmesini talep ediyor. Artık İşletmede çalınan müzik bile inceleme konusu oluyor. Firmanızın üretim ortamı çevreye zarar veriyor mu? Çalışanlarınızın haklarına saygı gösteriyor musunuz? Bunlar denetleniyor. Eksikler için uyum kursları, eğitimleri ve sertifikaları veriliyor. Bu denetimlerden geçemezseniz, yani sosyal uygunluğunuz yoksa büyük firmalar sipariş vermiyor. Bunda da sonuna kadar haklılar. Çünkü bir tane dünyamız var ve onu ziyan etmemek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Sektör Temsilcileri Sosyal Uygunluk Deneyimlerini Paylaştı

Bozbey’in ardından Taksim Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ayça Aksoy, ‘Sosyal Uygunluk Kavramının Ortaya Çıkışı ve Sektörel Yansımaları’ hakkında bilgiler verdi.

Zirvede; Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi İstihdam Yöneticisi Tuba Burcu Şenel, ‘Küresel Düzeyde Çalışma Hayatına İlişkin Sosyal Standartlar’, İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Yüksel Kahveci ‘Türkiye’de Sosyal Güvenlik, Özlük Hakları ve Çalışma Şartları’, Taksim Danışmanlık Hizmetleri Sosyal Uygunluk Denetimleri Kıdemli Danışmanı ‘Sosyal Uygunluk Denetimleri ve Raporlama Süreci’, ATK Tekstil Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Müdürü ‘Sosyal Uygunluk Denetimlerinin Kurumsallaşma Bağlamında Faydaları’ ve Ford Otosan İnsan Kaynakları Müdürü Başak Çalıkoğlu ‘Sosyal Uygunluk Kavramının Çalışma Hayatına Etkileri’ konulu sunum yaptı.

4 Bini aşkın kuruluşa profesyonel destek sağlıyor

2007 yılında kurulan ‘Taksim Danışmanlık Hizmetleri’, Kurumsal Yönetim Danışmanlığı alanında Türkiye’nin birçok ilinde 4.000’i aşkın kuruluşa profesyonel destek sağlıyor ve kalite bilincinin oluşturulması, sistemli ve verimli çalışma ortamlarının yaygınlaştırılması, doğru zamanda nitelikli hizmetin sunulabilmesi ve alınabilmesi adına çalışmalar yürütüyor. Markalaşmayı ve kurumsallaşmayı hedefleyen her sektörden firma için Kalite Yönetim Sistemleri, Sosyal Uygunluk, Kişisel Verilerin Korunması, İş Sağlığı ve Güvenliği alanlarında danışmanlık, denetim, gözetim, eğitim ve belgelendirme hizmetleri sunuyor.

COMMENTS