Santex Rimar Group: ITM 2020’ye Katılmamız Güçlü Bölgesel Taahhüdümüzü Doğruluyor

Dokuma, tekstil terbiye, teknik tekstil ve temiz teknolojiler için makine üreticisi olan Santex Rimar Group, dünya pazarının önde gelen oyuncuları arasında yer alıyor.

Santex Rimar Group: ITM 2020’ye Katılmamız Güçlü Bölgesel Taahhüdümüzü Doğruluyor

Dokuma, tekstil terbiye, teknik tekstil ve temiz teknolojiler için makine üreticisi olan Santex Rimar Group, dünya pazarının önde gelen oyuncuları arasında yer alıyor.

Dokuma, örme, dokuma kumaşlar ve temiz çözümler konusunda teknoloji ortağı olan Grup, 2015 yılında Santex Rimar Grubuna katılan farklı şirketler ile birlikte çalışmalarına başladı: Smit, dünya çapında dokuma teknolojisinde öncü olarak kabul ediliyor. Cavitec ve Isotex teknik tekstil makineleri pazarında lider pozisyonda bulunuyor; Santex ve Sperotto Rimar tekstil terbiye için makineler üretiyor; Solwa, su arıtma ve atık yönetimi için çevre dostu makineler sunuyor.

Sürdürülebilirliğin ve üretim süreçlerinin süratinin en çetin zorluklardan olduğu yeni bir çağda, aynı zamanda yeni iş modelleri geliştirmek için büyük fırsatlar da ortaya çıkıyor. Santex Rimar Group tekstil endüstrisi için yeni çözümler sunuyor.

Yeni Smit 2FAST kancalı dokuma makinesi ile dokuma sırasında en uzun atım süresi sayesinde en iyi kumaş yapısını en yüksek hızda ve en düşük iplik gerilimi ile elde etmek mümkün.

Kumaşların ipeksi ve pürüzsüz dokunuşu, kumaş çözgüsü üzerinde doğal bir gerilme etkisi ile birleştiğinde, esneklik açısından inanılmaz sonuçlara sahip devrim niteliğinde bir sisteme dayanan yeni bir yoğunlaştırma konseptinin yüksek katma değerli sonuçlarından biri şu: Compas, Sperotto Rimar tarafından hem dokuma hem de örgü kumaşlar için üretilen yeni açık halde sıkıştırma ve terbiye makinesidir.

Santex Rimar Group CEO’su Simone Rancan ile bir röportaj gerçekleştirdik. Rancan ile tekstil sektöründeki yaygın trendleri, 2020 yılı planlarını ve Türkiye pazarını konuştuk.

2019 yılı firmanız açısında nasıl geçti ve 2020 için planlarınız nelerdir?

Santex Rimar Grubu’nun 2019 yılı sonuçlarının bir önceki yıla göre iyiye gittiğini söylemekten gurur duyuyoruz: marjlarımızı artırdık ve 2018 satış hacmimizi koruduk. Genel olarak 2019’un sektör için zor bir yıl olduğu düşünüldüğünde, sonuçlardan çok memnunuz ve müşterilerimize teşekkür ediyoruz.

Türkiye pazarının firmanız açısından önemi nedir ve ne kadarlık bir iş hacmine sahipsiniz?

Türkiye, grubumuz için özellikle terbiye ve dokuma teknolojisi için her zaman önemli bir pazar oldu ve geçmişte satış ciromuzun yaklaşık % 10 / 15’ini temsil ediyordu. Son iki yılda bu oran düştü, ancak önümüzdeki yıllarda pazarın düzeleceğinden ve önceki rakamlara geri döneceğimizden eminiz. Bu arada Türkiye ekonomisine ilişkin olumlu beklentilerle bu ülkedeki varlığımızı sürekli olarak güçlendireceğiz.

ITM 2020‘ye, biri dokuma diğeri terbiye salonunda olmak üzere her biri 300 metrekareden fazla iki ayrı stant ile katılacak olmamız, 2020 için de güçlü bölgesel taahhüdümüzü doğruluyor.

Şu anda tekstil makineleri endüstrisinde yaygın olan trendler hangileri?

Sürdürülebilirlik ve şeffaflık, yeni malzemeler açısından da tekstil endüstrisinde daha güçlü trendler haline geliyor. Kalite ve üretkenlik sabit endüstri dinamikleri olmakla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurmanın önemli ve kişiye özel bir yolu haline gelen müşteri hizmetlerinin daha çok ilgi çektiğine şahit oluyorum.

Firmanızı hangi endüstriyel ve ekonomik zorluklar etkiliyor, bunlara nasıl cevap veriyorsunuz?

Asıl zorluk, jeopolitik istikrarsızlık ve ticaret gerilimi ile karakterize edilen dünya ekonomik durumu ile ifade ediliyor. Ancak bu durum, müşterilerimize daha iyi esneklik ve kârlılık sağlamak için sürekli olarak iyileştirilen çözümler ve makineler geliştirmek konusunda bizi teşvik ediyor, bu da müşterilerimizin işlerini çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir kılıyor.

Firmanız makinelerinde kalite iyileştirmelerini sağlamak için ne tür çalışmalar yapıyor?

Kalite iyileştirmeleri müşteri odaklı geri bildirimlerimizin sonucudur. Santex Rimar Group, farklı pazarlarda ve ülkelerde geniş bir kurulu makine tabanına sahip. Grup olarak, 80 yılı aşkın bir süredir makineler teslim ediyoruz ve bu kadar uzun deneyim, kalite iyileştirmeleri için kesinlikle bir artı. Farklı üretimlerden ve coğrafi alanlardan gelen özel taleplerle müşterileri dinliyoruz ve her türlü gereksinime kalite açısından en iyi yanıtları sunmak için çözümler üretiyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS