Sürdürülebilirlik: Denim Dünyasında Büyümenin İtici Gücü

Itema, 12 Nisan'da, denim sektöründe trendleri ve karşılaşılan zorlukları derinlemesine ele alan, yeni iş modelleri ve yenilikler geliştirerek ve sunarak sürdürülebilir bakış açılarına odaklanılan bir gün olan ilk Itema Denim Gününü düzenledi.

Sürdürülebilirlik: Denim Dünyasında Büyümenin İtici Gücü

Bergamo bölgesinde Colzate şehrindeki Itema Group merkezinde düzenlenen etkinlik, yeni fikirlerin, deneyimlerin ve en iyi uygulamaların paylaşılması için benzersiz bir fırsat sağladı. Dünyanın önde gelen ve sınıfının en iyisi dokuma çözümleri üreticisi olan Şirket, sektördeki denim tedarik zincirinin tüm aktörlerini kapsayan verimli ve ilginç tartışmalar için özel ve nadir bir fırsat sunan bir etkinlik düzenledi.

Denim dünyasındaki uluslararası uzman ve öncülerden oluşan seçkin konuşmacıların katıldığı ve Itema bünyesindeki uzmanların da desteğiyle gerçekleşen bir günlük etkinlikte, pazar ve müşteri odaklı yaklaşımla geliştirilen en yeni çevreci inovasyonlara ışık tutuldu.

Etik ve iş arasındaki bağlantıyı, ürün ve süreçlerle ilgili son yenilikleri, önemli teknolojileri ve ayrıca tekstil sektöründe değer zincirinde dijitalleşmeye ilişkin bir araştırma sonucunu ele alan canlı tartışmada, tüm tedarik zinciri konunun merkezindeydi.

Etkinlik ayrıca, özellikle Itema’nın denim kumaşlar için tasarladığı ve geliştirdiği en yeni rapier, hava jet ve projektilli dokumadaki yenilikler öne çıkarıldı.

Itema aslında dünyadaki atkı atma teknolojisi üreticileri arasında ilk üçte yer alıyor. Itema’nın denim imalatı için özel olarak tasarladığı ve özelleştirdiği yenilikler, denim fabrikalarından gelen ve Itema tezgahlarının sağladığı önemli oranda maliyet tasarrufu, kullanıcı dostu özelliği ve benzersiz yenilikçi içeriğinden etkilenen temsilcilerden büyük ilgi gördü.

Itema’nın sergilediği teknik gelişmeler arasında en ilginç olanlarından bir tanesi ve özellikle sektörde eşsiz bir çözüm olan, Itema rapier R9500-2denim üzerine kurulu bir cihaz olan iSAVER™’dan kesinlikle söz etmeliyiz.

iSAVER™: denim dokumada ideal “çevre dostu” makine.

Itema’nın Kilometro Rosso’daki gelişmiş inovasyon departmanı olan ItemaLab™ tarafından geliştirilen bu yeni teknoloji, kumaşın sol tarafındaki kenar atığını tamamen ortadan kaldıran ve bu sayede atkı ipliklerini kumaşın içine ilave iplik kullanmadan sokan sektördeki tek makine. iSAVER™, tezgah verimliliği, maliyet düşürme ve enerji tasarrufu bakımından sağladığı somut avantajların yanı sıra, hammadde israfını da önemli ölçüde azaltıyor.

Dokumacıların tezgah başına yılda yaklaşık 2.000 Avro tasarruf sağladığını ve dünyamızın ise bundan çok daha fazlasını kazanacağını belirtmek yeter. Gerçekten de, dokuma sektöründe ilk kez, kurulacak makinelerin seçiminde sürdürülebilir bir yaklaşım artık mümkün.

İSAVER ™ sayesinde, yılda dokuma başına bin kilo pamuk, yani toplam hammaddelerin %3’ü ve 20 milyon litre su israfını önleyecek şekilde tasarruf etmek mümkün.

Itema Group Satış ve Pazarlama Direktörü Christian Straubhaar’ın panel tartışmalarında da vurguladığı üzere; “Rapier dokuma tezgahlarında uygulanan teknolojiler bakımından, iSAVER™ gerçekten bir dönüm noktasıdır. Denim dokuma için özel olarak tasarlanan ve ikinci nesil Itema rapier makinesi R9500-2denim üzerinde uygulanan en büyük yeniliklerden biridir. Sürdürülebilirlik yaklaşımını sadece enerji ve kaynak tasarrufu olarak değil, aynı zamanda maliyetleri azaltarak verimliliği arttırma bakımından da somut faydalara dönüştürmenin güzel bir örneğidir. Bu sayede, tüm denim tedarik zincirinde tekstil makine üreticileri için her bakımdan değer üretmek adına önemli bir adım teşkil ediyor.”

Itema Denim Günü’ne 13 ülkeden 50’den fazla denim üreticisinin üst düzey yöneticileri katıldı. Fikir alışverişi ve tartışmalar için de eşsiz bir fırsat elde edilmiş oldu.

Itema, yalnızca denim imalatı için tasarlanan ve geliştirilen dokuma çözümlerini sunmakla yetinmeyip, aynı zamanda sektörde benzersiz bir teknoloji önderliği konumuna erişti ve tedarik zincirindeki farklı oyuncular arasında bağlantı kurulmasını sağlayarak, böylece etkinliğe katılan denim üreticilerine de alternatif kaynaklar sunmuş oldu.

COMMENTS