Swissmem: Firmalarımız İplik ve Sentetik Elyaf Üreticilerinin Başarılarını Artıracak Güce Sahip

İsviçreli Tekstil Makinesi Üreticileri Birliği üyeleri, hem yüksek hacimli segmentlerde hem de niş alanlarda tüm dünyada iplik ve sentetik elyaf üreticileri için işletme başarısını artıracak yenilikçi güce ve pazar odağına sahip. Bu makalede, bu geniş kapsamlı segmentte rekabetçi ilerlemelere yöneliki en yeni çözümlerden bazılarına yer veriliyor.

Swissmem: Firmalarımız İplik ve Sentetik Elyaf Üreticilerinin Başarılarını Artıracak Güce Sahip

İsviçreli Tekstil Makinesi Üreticileri Birliği üyeleri, hem yüksek hacimli segmentlerde hem de niş alanlarda tüm dünyada iplik ve sentetik elyaf üreticileri için işletme başarısını artıracak yenilikçi güce ve pazar odağına sahip. Bu makalede, bu geniş kapsamlı segmentte rekabetçi ilerlemelere yönelik en yeni çözümlerden bazılarına yer veriliyor.

Kesik Elyaftan Yapılmış iplik, suni ve sentetik iplikler…

İsviçre makinelerinin iplik üretiminde bugün dünya lideri olduğu, Rieter Group’un ITMA 2019’da gerçekleştirdiği büyük çaplı sözleşmelerle kanıtlandı. Mısır tekstil sektörü için toplam 180 milyon İsviçre Frankı değerinde yedi yeni modernizasyon projesi planlanıyor. Bu projelerin ilk altısı için Kahire merkezli Cotton & Textile Industries Holding Company şirketi, Rieter’e 165 milyon İsviçre Frankı tutarında ring ve kompakt iplik makinesi siparişi verdi.

Rekabet baskısı iş ortamını değiştirdiğinden diğer sektörlerde daha uzmanlaşmış bir yaklaşıma ihtiyaç duyuluyor. Viskon üretimi, şu anda Çin’de merkezi bir konumda. İsviçreli Tekstil Makine Üreticileri Birliği üyesi Maurer, viskon üretim tesisleri ve makinelerinin tedarikinde öncü bir şirket olup, bugün Çin ile arasındaki rekabet tartışılan bir konu halinde. Maurer, yeni iş alanlarını kurarak pazarı çeşitlendirmek amacıyla faaliyetlerini nihayet mühendislik ve danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde genişletti. Portföyünü, solvent uygulamalarında çevre dostu süreçler ve geri dönüşüm sistemlerine dayanan daha sürdürülebilir kaynaklarla elde edilen alternatif elyaf alanındaki faaliyetleriyle geliştirdi.

İsviçreli Tekstil Makinesi Üreticileri Birliği arasında bir de sentetik elyafta lider olan bir şirket yer alıyor. Retech, yüksek performanslı sentetik elyaf ve ipliklerin çekilmesi ve işlenmesine yönelik sistemler geliştiriyor ve pazarlıyor. Gode ruloları, ısıtıcılar ve tansiyon kontrolörleri gibi özel bileşenler, çekme işlemlerinde aşırı gerilmelere dayanacak şekilde 400°C’ye kadar yükselen çalışma sıcaklıkları ile başa çıkacak şekilde tasarlandı. Retech, düşük maliyetli üretimi kesintisiz inovasyonla harmanlayarak polyester, poliamid ve polipropilen ipliklerde en ileri teknolojileri kullanarak rekabeti mümkün kılıyor.

Temel bileşenler, gerek yeni tesislerde gerekse yedek parçalarda, iplik üretiminin her alanında hayati bir rol oynuyor. İsviçreli Tekstil Makinesi Üreticileri Birliği’nin Bräcker, Graf, Heberlein, Loepfe ve Rotorcraft gibi üyeleri sınıfında lider üreticilerdir. Hepsi sektörde iyi bilinen isimlerden oluşan bu şirketler, başarılarını uzun vadeli Ar-Ge yatırımları ve dünya çapında tüm müşterileri için gelişmiş çözümler üretmeye borçlu.

Bilgi açığı için dijital çözümler

Dijital dönemde değişen öncelikler, tekstil üreticileri ve yeni çözümler için de yeni zorluklar ortaya koyuyor. Bunlardan biri de tüm dünyada nitelikli ve bilgili personel sıkıntısıdır. Saurer bu sorunu çözmek için tek bir akıllı programla tüm üretim işlemlerini yönetmeyi mümkün kılan bir çözüm geliştirdi. Bu dijital fabrika yönetim sisteminin adı, “Senses’. Saurer marka makinelerin yanı sıra üçüncü parti üreticilerin makineleri için de kullanılabiliyor. Süreç otomasyonu, destek süreçlerinin (bakım, işgücü vb.) yönetimini ve üretim ile kalite verilerinin entegrasyonunu da kapsıyor.

İplik üretiminde kâr odaklı kalite yönetimi için dijitalleşme büyük önem taşıyor. İdeal olarak, laboratuvar testlerinden ve süreç içi kalite kontrolünden elde edilen veriler birleştirilmesi gerekiyor. Uster’in Kalite Yönetim Platformu, temel üretim süreçlerinden gelen bilgileri birleştiriyor. Tekstil üreticilerini kalite sorunlarına karşı uyaran ‘değer modülleri’ sunan bu sistem aynı zamanda düşük kaliteli üretimin kaynağında önlenmesi için optimizasyon rehberliği de sunuyor.

Steinemann CVS ise kaliteyi daha basit fakat aynı derecede temel bir yolla ele alıyor: Kaliteyi korumak ve merkezi vakum temizliği ile fabrika ortamının temiz tutulmasını sağlayarak kârı artırmak. Steinemann’ın geliştirdiği son teknoloji, toz ve elyafların toplanmasını ve üretim işlemine zarar vermemesi için üretim birimlerinden bağımsız şekilde lojistik olarak taşınmasını sağlıyor. Merkezi Vakum Sistemi, uç eğirme makinelerinde bulunan filtre bölmelerinden çıkan otomatik iplik atığının imhası için en uygun ve ayrıca manuel yöntemlerden daha düşük maliyetli ve daha güvenilir bir çözüm sunuyor.

Her seviyede inovasyon: Geleceğe hazırlık

İsviçre Tekstil Makinesi Üreticileri Birliği üyesi şirketlerin, yetkin üretim tekniklerinden temel hizmet çözümlerine kadar her seviyede modern iplik üretim ve işlemesine yaptıkları katkıların daha birçok örneği var. Örneğin Amsler’in fantezi ve efektli iplik cihazları ve Luwa Air Engineering’in iklimlendirme ve nemlendirme sistemleri, eğirme sektöründe farklı işlevsel roller oynamakta ve aynı zamanda her ikisi de müşterileri için kilit başarı unsurlarıdır. Bunlar, İsviçre Tekstil Makinesi Üreticileri Birliği üyelerinin geliştirdiği ürünlerin, bileşenlerin ve hizmetlerin tipik örnekleridir: İnovasyonların sağladığı avantajlar, tüm dünyadaki iplik üreticileri için hayatı kolaylaştırıyor. Rieter, bu açıklamasında, tam kapsamlı bir iplik tesis yönetim sistemi olan “Essential” ile mekanik tasarımdan yazılım ve dijitalleşmeye geçişin altını çiziyor. Kullanıcıların, gereksinimlerine en uygun modülleri seçebilme ve ayrı ayrı ekleyebilme özelliği de bu geniş kapsamlı avantajlar arasında sayılabilir.

COMMENTS