Tekspart’ın Hedefi Triko Pazarındaki Yerini Büyütmek

Tekspart, dünyanın önde gelen teknoloji markalarını Türkiye’de temsil eden bir mümessillik ve distribütörlük firması. Örme makine iğne ve platinleri, örgü makine yağları, triko makineleri ve yuvarlak örme makineleri satışı konusunda 2009 yılından bu yana faaliyet gösteren Tekspart, bugün özellikle iğne ve platinde Türkiye’nin ilk üç firmasından biri konumunda.

Tekspart’ın Hedefi Triko Pazarındaki Yerini Büyütmek

Stokdan Tedarik, Hızlı Servis ve Çözüm Odaklı bir felsefe ile müşterilerine hizmet etmeye çalışan Tekspart, son dönemde triko makinesi ve özellikle full jakarlı yaka ve ribana makinesinde ilerleme kaydetti. Bunun dışında Tayvan menşeili Tienyang firmasıyla elektronik jakar ve ribana makine satışında yakaladığı başarı bulunduğu konumu daha da güçlendirdi. Firmanın yakın gelecekteki planı ise Türkiye triko pazarında yer edinebilmek.

Tekspart Genel Müdürü Alpaslan Demir ile ürünleri, 2018 değerlendirmeleri, 2019 yılı beklentileri ve projeleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Rekabet gücünüzü ve kalitenizi sürdürebilmek adına makine ve teknoloji yatırımları yaparken nelere dikkat ediyorsunuz, kriterleriniz nelerdir?

Tekspart olarak edindiğimiz deneyim ve tecrübeler ışığında sürekli gelişen teknolojinin doğru takip ve analiz edilmesi gerektiği inancındayız. Biz bu inançla tek başımıza hareket etmeyerek çalıştığımız tüm müşterilerimizi düzenli olarak ziyaret ediyor ve sektörel gelişmeler konusunda fikir alışverişi yaparak neye yatırım yapmamız gerektiğine birlikte karar veriyoruz.

Satış sonrası servisler ve hizmetler konusunda hassas olduğunuzu biliyoruz. Müşteri memnuniyeti ve bu konuda firma politikanızı sizden dinleyebilir miyiz?

Bildiğiniz gibi satış sonrası hizmet bizim en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Şirket bünyemizde bulunan teknik ekibimiz ile yaşanan sorunlara ani müdahale eder, üreticinin iş ve zaman kaybını önlemeye odaklanırız. Distribütörü olduğumuz markalar ile de teknik konularda bakım ve onarım iş birliğini sürdürüyoruz.

Örme makine iğneleri ve platinleri konusunda Türkiye’deki önemli tedarikçilerden birisiniz. Makine iğneleri ve platinleri konusunda Türkiye pazarını değerlendirecek olursanız neler söylersiniz? Firmaların ürünlerinize talepleri nasıl?

Türkiye’de 15-18 bin civarında yuvarlak örme makinesi olduğunu tahmin ediyoruz. Bunun yanı sıra, yaklaşık 35 bin adet de çorap ve triko makinesi mevcut. Parkur büyüklüğü olarak Avrupa ve çevre ülkelerdeki en büyük parkura sahip ülkelerden biriyiz. Fakat son 5-6 yılda dünyanın diğer bölgelerinde tekstil üretimine yeni giren ya da ağırlık veren ülkelerin artmasıyla sıralamada geriye düştük. Türkiye’deki satışlarımız 2009 yılında şirketin kurulduğu tarihten itibaren her yıl düzenli bir artış grafiği izliyor.

Güney Kore’nin TOKYO Örme makine iğne ve platinlerini tercih etmenizin nedeni nedir?

Güney Kore yaklaşık 60 yıldan fazla bir süredir tekstil makinelerine yönelik iğne-platin üretimi yapıyor. Dünyada bu işi yapan en iyi ülkelerden biri. Bu nedenle sahip olduğu teknoloji ve bilgi birikimi ile ürettiği ürüne ve kaliteye güven duyuluyor.

Çok kısa süre önce Tayvanlı Tai Fung firmasının satış ve pazarlamasını üstlendiniz. Bu girişiminiz- le ilgili detayları anlatır mısınız?

Tienyang örme makine firması uzun yıllardır Taifung firmasının ürünlerini makinelerinde orijinal ekipman olarak müşterilerine sunuyor. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde müşterilerin Taifung ürünlerinden çok memnun olduğunu ve uzun süre kullanım süresi ile diğer rakiplerin önüne geçtiğini tespit ettik. Bunu üzerine firma ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Türkiye ve Özbekistan mümessilliğini almış olduk. Ayrıca üretim sürecinde “Sanayi 4.0” ilkelerini benimseyen firma üretiminin birçok safhasında otomasyon ve robot kullanımı devreye aldı.

Promar örgü yağlarının distribütörlüğünü yapıyorsunuz. Aylık satış rakamlarınızla ilgili bilgi verir misiniz?

Promar firmasının ürünlerinin pazarlama ve satış faaliyetlerini yaklaşık 18 yılı aşkın süredir yapıyoruz. Tekspart bünyesinde ise 9 yıldır yapmaktayız. Promar özellikle tekstil makinesi yağ üretiminde uzmanlaşmış bir firma ve hem EPDK izin belgesi hem de TSE belgesine sahip. Promar yağ ve bakım ürünlerinde aylık ortalama 20.000 litre civarında satışımız bulunuyor.

Promar yağlarının tekstil endüstrisindeki yerini değerlendirecek olursanız, tekstil firmaları için önemi ve katkısı hakkında neler söylersiniz?

Promar yerli bir üretici olarak yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir Türk tüketicilerine tekstil kimyasalları ve tekstil makine yağlarında çözüm sunuyor. Yuvarlak örme, triko, çorap, çözgülü örgü makinelerinin teknolojik gelişmelerini yakın olarak takip edip ürünlerini bu gelişmelere göre güncelliyor. Promar satış sonrası destek hizmeti sayesinde müşterilerimize ürünlerini doğru şekilde kullanma konusunda yardımcı oluyor ve problemlerinin kaynağını tespit ederek destek veriyor. 2018 yılında çok iyi bir başlangıç yaptık, hatta ITM 2018 Fuarı’nda beklentilerimiz daha da yükseğe çıktı. Fakat Haziran sonrasında dövizde oluşan dalgalanma ve Türk Lirasının değer kaybı ile birlikte firmalar yatırımlarını askıya aldılar. Bu yaşanılan sıkıntılara rağmen makine ve yedek parça satışlarımızda büyük bir etkilenme olmadı hatta makine satışlarımız geçen yıla göre artış gösterdi.

2019 yılı için hedefleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tekspart olarak kısa bir sürede yedek parçadan sonra makine distribütörlüğü hedeflerimizi de gerçekleştirdik. Ülkemizde triko sanayinin gelişmekte ve büyümekte olduğu gerçeğini göz ardı etmeyerek bulunduğumuz konumu korumayı değil, büyütmeyi hedefliyoruz. Yatırımlarımızı bu doğrultuda yapmayı planlıyoruz.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS