Tekstil Makineleri: ITMA Barselona’daki Büyük Oyunculardan Biri İtalya

20 Haziran’da Barselona’da ziyaretçilere kapılarını açan ve bu sene 18’incisi düzenlenen dünyanın en önemli teksitl makinesi fuarlarından ITMA'da İtalya’nın gösterdiği varlık, önceki ITMA fuarlarında olduğu gibi, yaklaşık 360 katılımcı şirket ile yine göz kamaştırıyor.

Tekstil Makineleri: ITMA Barselona’daki Büyük Oyunculardan Biri İtalya

20 Haziran’da Barselona’da ziyaretçilere kapılarını açan ve bu sene 18’incisi düzenlenen dünyanın en önemli teksitl makinesi fuarlarından ITMA’da İtalya’nın gösterdiği varlık, önceki ITMA fuarlarında olduğu gibi, yaklaşık 360 katılımcı şirket ile yine göz kamaştırıyor.

20 Haziran’da Barselona’da başlayan dünyanın önde gelen tekstil makineleri fuarı ITMA’ya gelen ziyaretçiler için, İtalya’dan katılan yaklaşık 360 makine üreticisinin yüksek kaliteli yeni teknolojileri yedi gün boyunca sergilenecek. İtalyan katılımcılar toplamda yaklaşık 30.000 metrekarelik (toplam fuar alanının %26’sı) bir alan ile katılımcı ülkeler arasındaki liderlik rolünü yine elinde tutuyor.

ACIMIT (İtalyan Tekstil Makineleri Üreticileri Birliği) Başkanı Alessandro Zucchi şunları söyledi: “İtalyan tekstil makineleri sektörü, bir kez daha tekstil makineleri ve ürünlerinde en büyük uluslararası portföyü ile çok sayıda katılımcı arasında lider konumda yer alıyor. Bu durum, müşteriler için kesinlikle büyük bir anlama sahip ve özellikle İtalya’nın kendini nasıl tanıtacağı konusunda kalite ve teknoloji bakımından, sektörümüzün canlı olduğuna da işaret ediyor.”

Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme, bu yılki ITMA fuarında en çok konuşulan konular. Tekstil sektörü, son tüketicinin satın alma sürecinde gittikçe daha fazla merkezi bir konum elde ettiği yeni trendlerle yüzleşmek zorunda. İmalat sektöründe süreç ve ürünlerde sürdürülebilirliğe ve daha fazla dijitalleşmeye odaklanmak, tekstil işletmelerinin küresel düzeyde rekabetçi konumun korunmasında büyük önem taşıyor.

İtalyan Yeşil Etiket Ödülü

İtalyan tekstil makineleri üreticileri uzun bir süredir kendini, hem tüketim hem de üretim bakımından maliyetleri etkin bir şekilde azaltan çevresel ve ekonomik yönden sürdürülebilir teknolojik çözümler sunmaya adıyor. ACIMIT başkanının da ifade ettiği gibi ”Çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik konusunda, birliğimiz 2010 yılından bu yana 40’tan fazla üreticimizin bağlı olduğu “Sürdürülebilir Teknolojiler” projesiyle ciddi çalışmalar yapmıştır.”

Zucchi’yi İtalyan Yeşil Etiket Ödülü’nü şu sözlerle anlattı: “Bu yıl düzenlenen ITMA fuarında, 40 üretici üyemizden ikisine İtalyan Yeşil Etiket Ödülü vereceğiz. Bu ödül, geride bıraktığımız yıllarda makinelerinde karbondioksit salınımını azaltarak duyarlılık gösteren şirketlere veriliyor.” Geçtiğimiz yıllarda Yeşil Etiket projesi için ACIMIT ile işbirliği yürüten resmi onay organı Rina Group, ödüle ilişkin her üreticinin söz konusu gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmekten sorumlu.

İtalyan tekstil makineleri ve dijitalleşme

Tekstil sektöründe, pazarda daha hızlı ve doğru zamanda üretim gerektiren yeni trendlere, üretim süreçlerinin dijitalleşmesiyle karşılık veriliyor.

ACIMIT Başkan bunu şu sözlerle ifade ediyor: “Üreticilerimiz, tekstil sektöründe yeni üretim süreçleri ve iş modelleri geliştirmede zorluklarla karşılaşan müşterilere gereken çözümleri geliştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ürün yelpazemiz 4.0 teknolojilerine gittikçe daha uyumlu hale geliyor.”

Barcelona’da ITMA fuarında ürünlerini sergileyen İtalyan makine üreticilerinin portföylerinde, bu tür teknolojilerin birçok örneği mevcut. Bunlar arasında çeşitli üretim aşamalarında halihazırda kullanımda olan akıllı yönetim platformlarını, veri toplama amaçlı yerleşik makine sensörlerin, hem makineleri hem de ürünleri izlemeye imkan tanıyan ve öngörülmeyen bakım, daha az durma süresi elde edilerek maliyetlerin azaltılması ve operatöre destek veren artırılmış gerçeklik uygulamalarını örnek verebiliriz.

ITMA Barcelona’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığı

ve İtalyan Ticaret Ajansı’ndan Destek İtalyan tekstil makineleri sektörü bir kez daha, İtalyan şirketlerinin yurtdışında tanıtımı ve uluslararasılaşması için Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve İtalyan Ticaret Ajansı aracılığıyla İtalyan Hükümeti tarafından sağlanan desteklerden yararlandı.

İtalyan Ticaret Ajansı Genel Müdürü Roberto Luongo şunları söyledi: “Bu yıl Barselona’da düzenlenen ITMA fuarı, İtalya’nın tekstil makineleri sektörü için önemli bir uluslararası vitrin işlevi görüyor. Endüstriyel teknolojide mükemmelliğin işaretçisi “Made in Italy” damgalı tekstil makineleri ile girişimcilik ruhuyla uluslararasılaşmaya ciddi şekilde önem veren ve varlığını güçlendirmek isteyen şirketler; yenilikçi, küresel ve üst düzey satış noktalar kurmak zorunda. Bu nedenle, tanıtım programlarına önemli yatırımlar yaparak tüm tekstil makine zincirine destek sağladık ve ACIMIT ile işbirliği yaparak, fuarda sergilenen tüm şirketlerin, ITMA 2019’un anahtar kelimeleri olan sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve teknoloji konularında kendilerini geliştirmesini amaçlayan yapılandırılmış bir faaliyet planı hazırladık.”

İtalyan tekstil makine üreticilerinin ITMA’ya katılımını destekleyen çeşitli girişimler arasında, sektöre özel dergi ve portallarda yoğun bir iletişim kampanyasının yanı sıra, fuarda bir basın toplantısı da düzenlendi.

İhtiyaç duyulan tüm bilgileri sağlamak ve ziyaretçilerin İtalyan tekstil makineleri sektörü hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak amacıyla ACIMIT de ITMA 2019’a katıldı (Barcelona Suites, Birlik Ofisleri).

Sürdürülebilirlik: İtalyan Yeşil Etiket Ödülü İle Tekstil Makinelerinde Mükemmelliği Ödüllendiriyor

ACIMIT ve İtalyan Ticaret Ajansı’nın ITMA Barcelona’da düzenlediği basın toplantısında, ACIMIT üyesi iki tekstil makinesi üreticisi Loptex ve Tonello, makinelerinde karbon ayakizini azaltma konusundaki girişimleri nedeniyle İtalyan Yeşil Etiket Ödülü’ne layık görüldü.

Tekstil makineleri üreticilerinin Sürdürülebilir Teknolojiler projesi ile bu konuda gösterdiği duyarlılık, makinelerde enerji tüketimi ve/veya çevresel performansı artıran teknoloji çözümleri için araştırma ve geliştirme aşamasında uygulanmaktadır. ACIMIT tarafından 2011 yılından bu yana desteklenen projenin odak noktası, makine üreticilerinin bu konudaki çalışmalarını duyurabilecekleri Yeşil Etiket’tir. Makinelerin çalışması sırasında üretilen sera gazı emisyon miktarı (CFP), bu özel etikete talip olan makine üreticilerinin çevresel verimliliğe verdikleri önemin değerlerndirilmesi için seçilen bir parametre.

2011 yılında Barselona’da düzenlenen ITMA fuarında Sürdürülebilir Teknolojiler projesinin tanıtımı yapıldıktan sekiz yıl sonra, ACIMIT şimdi de proje hedeflerini gerçekleştirme konusunda en büyük çalışmayı yürüten şirketlere çabalarının karşılığını vermek için İtalyan Yeşil Etiket Ödülü uygulamasına geçti. hem iplik hem de dokusuz kumaş sektörlerinde tekstil elyafı kalite kontrol sistemlerinde uzmanlaşan ve Montano Lucino, Como merkezli bir şirket olan Loptex Srl,  makinelerinin CFP değerindeki yüzdelik azalma oranı ile en iyi sonucu elde eden şirket olarak ödüle layık görüldü. Tekstil terbiye için teknolojileri geliştiren Tonello/Vicenza merkezli bir şirket olan Tonello Srlise , Yeşil Etiket’e aday ürünler geliştirmede sistemlerindeki tüm işlevselliklerden yararlanarak, çeşitli makineler için sayısız etiket ürettiği ve zamanla bunları güncellemek için yoğun çabalar harcayan ve sürdürülebilirlik konusunda attığı adımları sürekli güncelleyen bir şirket olarak ödüle layık görüldü.

ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi, “ACIMIT, İtalyan Yeşil Etiket ile sadece projemize yoğun katılım sağlayan şirketleri ödüllendirmeyi değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik konusunda sektör olarak neler başardığımızı da göstermek amacındayız” dedi. “Sürdürülebilir teknoloji çözümleri arayışının, pazardaki ihtiyaçları karşılamak isteyen tekstil üreticileri için vazgeçilmez bir unsur olduğunu düşünüyorum. İtalyan makine üreticileri de bu konuda lider konumunda.”

Ödüle layık görülen şirketler, memnuniyetlerini ifade ettiler. Loptex’in sahibi Renato Gerletti: “Açıkçası bu ödülü aldığımız için çok mutluyuz. İtalyan Yeşil Etiket Ödülü, sürdürülebilirlik konusunda şimdiye neler başardığımızın tescili niteliğinde. Bu motivasyonla, müşterilerimiz için sürdürülebilir çözümler araştırmak ve geliştirmek için ek kaynaklar tahsis etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Tonello CEO’su Flavio Tonello: “Başından beri Yeşil Etiket projesinde yer aldık. Tonello, makinelerimizin üretiminde sürdürülebilirliğe daima büyük önem vermiş ve Araştırma ve Geliştirme ekibimiz de sürekli yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler sunmak için çaba sarf etmiştir.” dedi.

Gündem

COMMENTS