Tekstil Sektörünün Prestijli Markası Kıray Makina, Büyümeye Devam Ediyor

Son yıllarda tekstil sektörünün takdir ve beğenisini kazanarak ülkemizin en önemli ve en prestijli teknoloji üreticilerinden birisi haline gelen Kıray Makina, başarılı Ar-Ge çalışmalarıyla kendi alanında sektörünün lider firmalarından biri oldu.

Tekstil Sektörünün Prestijli Markası Kıray Makina, Büyümeye Devam Ediyor

Kıray Makina Yönetim Kurulu Başkanı Samet Kıray

 

20 yıllık tecrübe ve birikimle Samet Kıray tarafından 2011 yılında tekstil sektöründeki ihtiyaçları karşılamak amacıyla küçük bir atölyede Teknik Otomasyon adıyla kurulan ve kısa sürede sektöre vermiş olduğu başarılı hizmetler ve çözümlerle 2016 yılında Kıray Makina San. ve Tic. Ltd. Şti adını alan firma 2020 yılı itibarıyla sektörünün en prestijli markalarından birisi oldu.

Başlangıçta Trakya Bölgesi odaklı kurulan Kıray Makina, sunmuş olduğu çözümler ve üretmiş olduğu makinelerle iç pazarın yanı sıra yapmış olduğu ihracatla bugün ülkemizin en prestijli markalarından birisi haline gelmeyi başardı.

Ocak 2020’de yeni fabrikasına taşınarak üretim kapasitesini artıran ve başarılı Ar-Ge çalışmalarına imza atarak tamamen yerli yeni ürünleri Türkiye’ye kazandıran Kıray Makina,2021 yılında 5000 m2’lik yeni üretim tesisinde iş ortaklarına yine kaliteli ancak daha hızlı şekilde yardımcı olmaya devam edecek.

Kıray Makina ve başarılarını Yönetim Kurulu Başkanı Samet Kıray’dan dinlemek istedik.

Birkaç cümle ile firmanızı nasıl tanımlarsınız? Üretiminizde bulunan ürünler hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?

Kıray Makina, 2011 yılında tekstil sektöründeki ihtiyaçları karşılamak amacı ile küçük bir atölyede Teknik Otomasyon adıyla faaliyetlerine başladı.2016 yılında Kıray Makina adıyla yoluna devam etti. Bünyesine yeni ürünler katarak üretim hızı ve kapasitesini artıran firmamız, yeni fabrika binamızda üretime devam ediyor. Bugün itibarıyla faaliyet gösterdiği alanda, lider konumda olup yenilikçi ürün ve çözümleri ile Avrupa’nın da sayılı tedarikçilerinden biri oldu. Üretimini yaptığımız ürünleri iki gruba ayırıyoruz; ana makinalar ile yardımcı ünite ve ekipmanlar. Firmamız, tekstil makine üreticileri ve son kullanıcılar için çözüm ortağı oldu. Ana ürünler dediğimizde boyama sonrası için; fularlı tüp kesme, balon sıkma gibi yaş bölüm makineleri üretiyoruz.

Yardımcı ürünler dediğimizde seçenekler çoğalıyor. Ram ve sanfor makinelerinden tutun diğer tüm apre makineleri için birçok yardımcı ünite üretiyoruz. Bunlar; kenar kesme ünitesi, çıtalı kumaş merkezleme ünitesi, nemlendirme ünitesi, üstten kolalama ünitesi, enzim yıkama ünitesi, tüp kesme sepeti, kumaş merkezleme sensörü, helezon tipi açıcılardır. Bu ürünler, genellikle elektromekanik olmakla beraber müşterilerimizin isteklerine göre de tasarım ve düzenlemeler yapabiliyoruz.

 Kısa sürede tekstil makine sektörünün en prestijli markalarından birisi oldunuz. Sizi sektörde farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Değişen dünyada değişmeyen birtakım değerler vardır. Kıray Makina olarak bizim ilk önceliğimiz; dürüstlük, verilen sözlerin tutulması ve güven duygusuyla değişen dünyanın değişmeyen değerlerine bağlı kalmaktır. Ayrıca yüksek verim, kaliteli ve tasarruflu ürünler konusunda oldukça hassas olduğumuzu söyleyebilirim. Bu alanda şahsım da dâhil son teknolojik gelişmeleri takip ediyor, ekibimizle birlikte eğitimlere önem veriyoruz.

Müşteriye özel ürünler, bizim de yönlendirmelerimiz ile butik diyebileceğimiz makineler de üreten firmamız, sektörün öncülerinden birisi haline geldi. Makinelerimizi kullanan operatörden tutun da firma sahiplerine kadar herkesi gözeterek tasarım yapıyoruz. Genel olarak tüm ürünlerimizi kullanım açısından kolay ve anlaşılır tasarlayarak tekstil sektörünün hizmetine sunuyoruz. Her geçen gün üretim kapasitemizi artıracak tedbirler ile yoğun talebi en hızlı şekilde, söz verdiğimiz tarihte karşılamaya çalışıyoruz.

Ayrıca üretimin yanında, ihtiyaç durumunda, hızlı teknik destek sağlamanın önemini de asla göz ardı etmiyoruz. En kolay ulaşılır firmalardan olduğumuzu söyleyebilirim. Çünkü bizim için makine vermek bir nevi akrabalık bağı kurmak gibidir. Yıllarca sürecek sorumluluğumuzun ve iş birlikteliğin başlangıcıdır. Kıray olarak ülkemize olan sevdamızla milli, yerli ürün kullanımını iç ve dış pazarda artırma hedeflerimizle devam ediyoruz. Yani ürettiğimiz her ürün, ülkemize armağanımızdır.

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un sektöre etkileri nelerdir ve virüs sonrası nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

Özellikle sektörün çok canlı olduğu hatta bence altın dönemlerinden birini yaşadığı zamanda Covid-19 engeli denk geldi. Tekstil dünyası bundan en çok ve ilk etkilenen sektörlerden biri oldu. Neredeyse tüm tekstil fabrikaları özellikle 2020 Mart ve Haziran ayları arasındaki süreçte geçici olarak üretime ara vermek zorunda kaldı. Ülkemizde tekstil sektörünün yerine baktığımız zaman bu durumun ülke ekonomisine negatif etkisi çok fazla oldu. Biz, bu dönemde üretime ara vermedik. Gerekli önlemleri alarak üretim yapmaya devam ettik. Hedefimiz en az hasar ile bu salgın sürecini atlatmak oldu. Uzmanların da dile getirdiği gibi kısa sürede etkisini kaybedecek bir durum değil. Dünya bir taraftan çare aramaya devam ederken diğer taraftan önlemlerini alarak bununla beraber yaşamayı öğrenecek.

Corona sonrası Türkiye’de ve dünyada sektörü nasıl bir gelecek bekliyor. Öngörüleriniz nelerdir?

İnsan var olduğu sürece ihtiyaçları bitmeyerek devam edecek, tabi bunu karşılamak için üretmek zorunda olacak. Ülkemizin, tekstil sektöründeki önemi bu süreçte çok daha iyi anlaşıldı. Çin’de var olan pazarın bir bölümünün dünyadaki diğer üreticilere kayacağını öngörüyorum. Ülkemizin bu süreci iyi değerlendirmesi ile yerli üretimi artırması, ihracatçı birliklerimizin de öncülüğünde dış pazardan gerekli payı alarak bu durumu bir fırsata çevirmemizin de mümkün olacağını düşünüyorum. Çünkü ülkemiz, yıllarca ticaret yolları üzerinde kilit bir konumda bulundu. Halen aynı coğrafyadayız ve bu konum avantajını, bu süreçle birlikte daha fazla değerlendirebiliriz.

 Ürün geliştirme ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Firma olarak kopya ürün gibi bir düşüncemiz hiç olmadı. Başından beri bize has çözümleri çok değerli bir ekiple birlikte hayata geçirdik. Üretilmeyenleri üretmek ya da var olan ürünleri daha verimli hale getirmek için sürekli araştırma halinde olduğumuzu belirtmek isterim. Sahaya bizzat inerek talepleri ve eksiklikleri dinler ona göre çalışmalarımızı planlarız. 3 yıllık Ar-Ge çalışmaları ile bu yıl yüzde 100 yerli otomatik may takibi yapan ‘Tüp Kumaş Kesme Sepeti’ ülkemizin hizmetine sunuldu. Adını da yine bu topraktan aldı ‘İZ-1881’.

Tanıtımı için ITM 2020 Fuarı’nı beklemiştik ama bildiğiniz nedenlerden dolayı hizmete sunmak durumunda kaldık. Yine üzerinde uzun zamandır çalıştığımız bir başka ürünümüze ait çalışmaların da son aşamalarındayız. Bittiği zaman o da sektöre yeni bir nefes getirecektir, diye düşünüyorum.

Son dönemlerde sürdürülebilir üretimler tekstil sektörünün gündeminde. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Bir çalışmanız var mı?

Dünyaya en çok zarar veren varlık insandır. Neredeyse dünyadaki bütün kaynakları tüketme noktasına geldik. Artan Dünya nüfusu için su ayrı bir sorun, enerji ayrı bir sorun oluşturuyor. Çevreye ayrı zarar, havaya ayrı zarar verildi. Ergene havzasındaki yeraltı suyu da dahil Dünyadaki su rezervleri tüketilmekte veya kirletilmektedir. En basit olarak hemen yanı başımızdaki Ergene Nehri’ni örnek verebilirim. Bu nehir, kendi kendine bu hale gelmedi. Bunu diğer canlılar da bu hale getirmedi. İnsan yaşamının temel ihtiyacı olduğu gibi tekstilde, tarımda, enerji üretiminde halen su kaynakları etkin bir şekilde kullanılıyor.

Şimdi bazı ülkeler ve bazı firmalar sürdürülebilir üretimlerden bahsetmeye ve bu yönde çalışmalara başladı. Bu çalışmaların temelinde gerçekten su kaynakları, temiz çevre, temiz hava yatıyorsa çok olumlu bir gelişme. Firma olarak yıllardır yapmış olduğumuz üretimlerin tamamı sürdürülebilir üretimlerdir. Ürünlerimizde filtrelerle temizleyerek mevcut suyu makinada döndürmekteyiz. Hızlı çalışma özelliği  ile kısa sürede çok ürün işleyebilen ve böylece elektrikten, otomatik olma özelliği ile iş gücünden tasarruflu ürünler üretmekteyiz. Halen de yapmakta olduğumuz Ar-ge çalışmalarının büyük bir kısmı sürdürülebilir teknolojileri üretmek içindir.

 İlave etmek istediğiniz başka konu var mı?

Tekstil makine sektörü, ülkemizin ihracatı açısından çok önemlidir ve her yıl artış gösteriyor. Tekstil sanayicilerimizin de artık dünya kalite standartlarındaki bu makinelere kapılarını açması yerli üretimi destekleyecektir, diye düşünüyorum. Ülkesini seven her vatandaş için bu böyle olmalı. Yerli tekstil makinaları üreticileri sayesindedir ki Türk tekstil firmaları önceki yıllara oranla yabancı makinecilerden hızlı geri dönüş avantajının devamı yine yerli tekstil firmalarının milli, yerli makina üreticilerini desteklemesi ile devam edecektir. Bu arada pandemi süreci de aslında bizlere yerli üretimin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlattı. Dikkat ederseniz maske, eldiven ve diğer birçok medikal ürünü, kendi kendimize yetecek düzeyde üretmeyi başardık. Üreten devletler her zaman bu tip durumları rahat bir şekilde atlatır. Ürünlerimizi yakından tanımak isteyen iş ortaklarımızı üretim tesisimizde ve katıldığımız fuarlarda görmekten mutlu oluruz diyor ve sizlere de teşekkür ediyorum.

Röportaj: Z. Seda Demirdelen

COMMENTS