Saver Makine, Su Tüketimine Yönelik Çalışmalarıyla Örnek Firmalar Arasında

Türk tekstil sanayisinde, en önemli ve kullanım miktarı yüksek olan ana ürünlerden biri de sudur. Saver Makine, tekstil boyama sektöründe minimum su tüketimine yönelik çevreci çalışmalarıyla örnek firmalar arasında yer alıyor.

Saver Makine, Su Tüketimine Yönelik Çalışmalarıyla Örnek Firmalar Arasında

Saver Makine Satış ve Pazarlama Yetkilisi Aydın Özışıkoğlu

 

Türk tekstil terbiye sanayinde en önemli sarfiyatlardan biri olan su, yüksek kullanım miktarları ve çevreye olan olumsuz etkileri dolayısıyla üzerinde durulmaya değer bir konudur. Bu konunun bilincinde olan Saver Makine, çevreci yaklaşımları ile ürettiği boya makinelerinde, en az seviyede su tüketimine yönelik çalışmalara odaklanıyor.

Yeni yılın ilk sayısında ‘Türk Tekstil Makine Endüstrisi’ adlı dosyamız içerisinde Saver Makine de bulunuyor. Firmanın Satış ve Pazarlama Yetkilisi Aydın Özışıkoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Saver Makine firmasının üretimleri hakkında konuştuk. Özışıkoğlu, üretimlerini gerçekleştirdiği makinelerde öncelikli olarak önem verdikleri ürün kalitesinin yanında su ve enerji tasarrufu konusunu da fazlasıyla önemsediklerini belirtti.

Saver Makine olarak üretiminizde en fazla dikkat ettiğiniz konuların başında boyamada kullanılan su miktarının minimum seviyelerde olması geliyor. Bu konuda ne tür çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Artık tekstil boya fabrikaları boyama işlemindeki su tüketim miktarlarına çok önem veriyorlar. Çünkü biliyorsunuz ki; kaynağından çıkarılırken, ısıtılırken, atık su olarak kullanılırken ve arıtırken suyun maliyetteki payı her geçen gün artıyor. Bu konunun çevreye olan olumsuz katkıları da küçümsenemeyecek miktarlarda olduğu kesindir. Yeraltı sularımız günden güne azalıyor. Eski zamandaki su kaynaklarımızla şu an ki durumumuz çok farklı. Artık yeteri kadar su kaynağımız bulunmuyor. Ortalama bir tekstil fabrikası günde 2 bin ton su tüketiyor. Bu anlamda Saver Makine gerek Ar-Ge gerekse Ür-Ge çalışmalarını bu konular üzerine yoğunlaştırıyor. Yakın zamanda bu çalışmalarımızın karşılığını alacağımıza inanıyoruz. Saver Makine, su kullanımı konusunda çok hassas bir yaklaşım sergiliyor ve bilinçli hareket ediyor. Tekstil boyama işlemlerinde Lt/Kg bazında olabilen minimum seviyelerde su tüketerek ve istenilen kalitede boyama işlemini bitirmeyi birinci hedefimiz olarak görüyoruz. Bu amaçlar doğrultusunda yaklaşık iki yıla yakın sürede yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda Türk ve dünya tekstil terbiye sektörüne yönelik yeni nesil UNICO boya makinesinin üretimine başladık. Yeni makinemiz, hem enerji hem su kullanımı bakımından piyasada bulunan diğer konvansiyonel makinelere göre suyu, yüzde 40 oranında daha az kullanıyor. Şu an piyasada bu makinemizin, tanıtımını ve satışını yapıyoruz.

Yeni ürünler geliştirdiğinize göre Ar-Ge çalışmalarına önem veriyor olmalısınız. Bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Saver Makine olarak Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına ülkemizde en fazla önem veren ve yatırım yapan firmaların ilk sıralarında yer alıyoruz. Ürünlerimize ve üretim yelpazemize, sürekli teknolojiye paralel olan yenilikler katmak zorundayız. Aksi halde firmaların bu zamanda ayakta kalma şanslarının olacağını sanmıyorum. Ar-Ge’ye çok önem verdiğimiz için sürekli yeni makineler üretiyoruz.

Bu makinelerinizden ve özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

UNICO HT boya makinesi, özel iç dizaynı ve diğer konvansiyonel makinelerde göremeyeceğimiz ekipmanları ile öngörülen kapasitenin, ürünün gramajına göre yaklaşık yüzde 25 oranında fazla ürün boyayabilme imkânına sahip bulunuyor. Ayrıca klasik makinelerde sıklıkla görülen beyazlık gibi işletme hatalarını ortadan kaldırıyor.

Üretimini yapmış olduğumuz; HT boya makineleri, levend boya makineleri, bobin boyama makineleri, yaş açma tüp kesme makinesi, laboratuvar için otomatik numune yıkama makineleri, baskı boya mutfağı için otomatik boya mutfağı gibi makinelerimizle aynı düşünce ve kalite anlayışı çerçevesinde müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı pazarlarında makineleriniz ne kadar talep görüyor?

Saver Makine, gerek yurt içi gerekse yurt dışında kulvarında lider olma hedefi ve çalışmaları doğrultusunda hızla yol alıyor. Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde ürettiğimiz makineler yerlerini alıyorlar. Bu, Saver Makine’nin hedeflerine ulaşmasının yanında ülkemize büyük girdiler sağlıyor. Yurt dışında ürünlerimizi ne kadar iyi tanıtırsak pazar payımızı o kadar arttıracağımız bir gerçektir.

Saver Makine’yi gelecekte nasıl bir konumda görüyorsunuz?

Saver Makine ailesi olarak sektörümüzde ülke lideri olmayı amaçlıyoruz. Bu amaca yönelik çalışmalarımız olanca hızıyla devam ediyor. Amatör bir ruhla profosyenelce düşünerek ilerliyoruz. Çalışanlarımız, konularında son derece deneyimli, donanımlı kişilerden oluşuyor. Yönetim birimlerimizde dalında uzmanlaşmış mühendis arkadaşlarımızı istihdam ediyoruz. Teknolojiyi, bilimle ve deneyimle harmanlayan bir yapımız var. Bu anlamda hedeflerimize, en kısa sürede ulaşacağımızdan hiç kuşkum yok.

 

Röportaj: Z. Seda DEMİRDELEN

COMMENTS