Trützschler’den Yeni Ön Temizleyici: CL-X

Trützschler tarafından geliştirilen CL-X ön temizleyici, daha yüksek üretkenlik, ve daha düşük enerji tüketimi avantajları sunuyor.

Trützschler’den Yeni Ön Temizleyici: CL-X

Bu yeni temizleyici, pamuktaki yaprak, sap veya tohum gibi kalın atıkları,  minimum iyi elyaf kaybıyla yumuşak ve güvenilir bir şekilde temizliyor. Ön temizleyici CL-X daha fazla verimlilik sağlıyor ve pamuğun karıştırıcılarda ve ince temizleyicilerde daha fazla işlenmeden önce yüksek kaliteli bir nihai ürün için temel oluşturuyor.

Yeni CL-X, özellikle daha düşük enerji tüketimine yönelik acil talebi karşılıyor. Enerji verimliliği sadece çevresel ve düzenleyici nedenlerle önemli değildir. Artan enerji fiyatları nedeniyle, iplik fabrikalarının rekabet gücü için giderek daha belirleyici bir faktör haline geliyor.

Trützschler Makine Mühendisliği Başkanı Robert Többen, “Geliştirme sürecinde ana odak noktamız elyaf hava akışlarını optimize etmekti. Bu alanda ilerleme gerçekleştirirken, hava akışını iki silindir üzerinden zorlayarak, açma silindirlerinde daha düşük güç tüketimi sağlayan bir çözüm bulduk. Bu akışın spiral şeklinde olması CL-X ismine de yansıyor: ‘X’ Yunanca spiral anlamına gelen Helix kelimesinden geliyor.” diyor.

CL-X %30’a  yakın enerji tasarrufu sağlıyor

Mevcut değerlendirme ile karşılaştırıldığında CL-X, %30’a yakın enerji tasarrufu sağlıyor (bkz. Tablo 1). Optimize edilmiş akışa ek olarak, entegre bir hava ayırıcı, havanın tamamı yerine yalnızca fazla havanın çıkarılmasını sağlayarak nakliye havasının azaltılmasına katkıda bulunuyor. Daha az egzoz havası daha az enerji tüketimi anlamına geliyor.

CL-X ayrıca önemli ölçüde artan üretkenlik sağlıyor. Bir CL-X’in üretim hızı, iki adet CL-P modeli ile elde edilen toplam üretim hızına denk geliyor ve bu da saatte maksimum 1.600 kilogram’dır. Bu, müşterilere tek bir makine ile yüksek veya düşük verimlilik oranlarında çalışma esnekliği sağlıyor.

Üç kat daha iyi temizleme verimliliği

Bunun da ötesinde, yeni CL-X, üstün temizleme sonuçlarıyla öne çıkıyor. Bir Türk müşterisinde ABD pamuğu ile yapılan denemeler, CL-P ile karşılaştırıldığında neredeyse üç kat daha iyi temizleme verimliliğine ulaştığını gösteriyor. Geliştirilmiş ızgara geometrisi, daha iyi ayırma ve daha hassas elyaf kullanma imkânı sağlıyor. Ayrıca, 2,60 m uzunluğundaki bir temizleme bölümü, maksimum derecede açma ve temizleme tutamları sunuyor.

Parti yönetim sistemi, Balya Açıcı BO-P ile doğrudan, otomatik koordinasyon sağlıyor. Açıcı silindirlerin hızları ve ızgara çubuklarının konumu – ve dolayısıyla temizlemenin yoğunluğu – beslenen değişen partiye (lot) göre otomatik olarak ayarlanıyor.

Her bir açıcı silindir için ızgaraların kademesiz ve bireysel olarak ayarlanması nedeniyle, makine çok çeşitli yabancı maddelere tepki verebiliyor. İkinci açıcı silindirin %10 daha yüksek hızı, ızgaralar boyunca farklı hızlara neden olurken, farklı boyutlardaki atıklar da ayrılabiliyor.

Wastecontrol telef sensörü de CL-X’e entegre edildi ve üretim sırasında teleflerin güvenilir bir şekilde ayrılmasını sağlayarak değerli elyafların gereksiz yere kaybını önlüyor. Operatör, makinenin ekranı aracılığıyla ideal ayar için otomatik olarak bir öneri alıyor ve bunu sadece birkaç tıklamayla uygulayabiliyor.

 

 

COMMENTS