Türkiye, 2022’de Yaklaşık 3 Milyar Dolarlık Halı İhracatı Yaptı

Dünya halı üretiminin %73'lük kısmını elinde bulunduran Türkiye, 2022 yılında toplam 2 milyar 754 milyon 757 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdi. Halı üreticileri, 2023’te ihracatın artacağını öngörüyor.

Türkiye, 2022’de Yaklaşık 3 Milyar Dolarlık Halı İhracatı Yaptı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, 2022 yılının halı sektörü için zorlu geçtiğini söyledi. Türkiye’nin 2022 yılının aralık ayında 260 milyon 918 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdiğini açıklayan Kaplan, 2022 yılında ise toplam 2 milyar 754 milyon 757 bin dolarlık halı ihracatına imza atıldığını belirtti.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Kaplan, “Birçok nedenden dolayı diğer sektörler gibi halı sektöründe de ihracatta önemli oranda düşüş yaşandı. Aralık 2022 döneminde Türkiye genelinde 260 milyon 918 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleşirken 2022 yılında bir önceki yılın aynı dönemlerine oranla %13,3’lük’düşüşle 2 milyar 754 milyon 757 bin dolarlık halı ihracatı yaptık. Elbette önümüzde yeni bir yıl var ve halı sektörünün bu yıl ihracatını artırabilmesi yönünde sektör olarak önemli projelerimiz olacak. Önceliğimiz ürün yelpazemizi genişletirken pazar çeşitliliğimizi de arttırmak. Bunun için yeni pazar arayışlarımız devam edecek ve ihracatçılarımızın farklı kıtalarda belirlenen yeni pazarlara yönelmeleri, tanıtım faaliyetleri yapmaları yönünde çalışmalarımız olacak. Emek veren, ihracatımızı arttırmak için insanüstü gayret eden gerek üreticilerimizi gerek ihracatçılarımızı kutluyor, 2023 yılının sektörümüz için toparlanma yılı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

“Krizlerden En Fazla Etkilenen Sektörlerin Başında Geliyoruz”

Öte yandan Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği’nin “Geleneksel İstişare Toplantısı’nda bir araya gelen Gaziantepli halı üreticileri, sektörü değerlendirdi. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kaplan; “Dünyada halı demek Gaziantep demek Gaziantep demek halı demektir. Son iki yıldır halı sektörü gerek pandeminin etkisi gerekse dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşlar ve krizlerden en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Artan hammadde ve enerji fiyatlarıyla birçok ülke tarafından uygulanan kısıtlamalardan dolayı ihracatımızda gözle görülür bir düşüş yaşandı.” diye konuştu.

“Çözüm İçin Çalışmaya Devam Edeceğiz”

Yaşanan olumsuzluklara rağmen geleceğe güvenle baktıklarını belirten Başkan Kaplan, sorunların çözümü için çalışmaya devam ettiklerini ifade etti. Kaplan, İhracatın önündeki engellerin kaldırılması açısından hükümetimizden beklentilerimiz var. Finansmana erişimde kolaylık, hammadde fiyatlarında istikrar, yüksek enerji ve işçilik maliyetleri gibi konular çözüm bekliyor. Bizler geçmişteki büyük krizlerden ders alarak krizleri aşmayı öğrendik. Bu süreci de en az kayıpla kapatmak, sürdürülebilir ihracatımızı gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun için de birlik olmaktan başka çaremiz yok.” ifadelerini kullandı.

 

 

COMMENTS