Tekstil, Türkiye’nin İhracatında Güçlü Sektörler Arasında Yer Alıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) , ‘İhracat 2019 Raporu’ nu açıkladı. TİM'in bu yıl ilan ettiği ‘İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik’ yılı kapsamında hazırladığı rapor, ihracatçılar için vizyon ve yol haritası niteliği taşıyor. Türkiye’nin güçlü olduğu 47 ihracat ürününün bulunduğu raporda, tekstil de ürünler arasında yer alıyor.

Tekstil, Türkiye’nin İhracatında Güçlü Sektörler Arasında Yer Alıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yeni döneminde hazırladığı ‘İhracat 2019 Raporu’ ile ihracatçıya katma değer yaratmaya yönelik bir eylem planı ve ihracatçının yol haritası niteliğindeki ‘5G Yol Haritası‘nı bir araya getirdi. Beş bölümden oluşan raporda; TİM’in bu yıl uygulamayı planladığı; 5G (Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi, Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kaynağı, Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemleri) yol haritası ile İhracatta İlk Adım Seferberliği, Kadın Konseyi’nin yürüteceği İhracatta Sıfır Atık Seferberliği, İhracat Oyun Yazılımı gibi projelerinden oluşan eylem planı bulunuyor.

TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatta kırılması hedeflenen rekorların da ötesinde, dış ticaret fazlası veren ülke olmanın raporun amacı olduğunu söyledi. Ayrıca Gülle, raporda yer alan diğer konulara da değinerek dünyada en çok ticareti yapılan 200 ürün arasında, Türkiye’nin güçlü olduğu 47 ihracat ürünü bulunduğunu söyledi. Tekstilin de bu ürünler arasında yer aldığı raporda Türkiye’nin ihracatının daha ileri bir noktaya taşınması hedefleniyor. Gülle, Türkiye’nin bu 47 üründe AB ülkelerinde daha başarılı olduğunu belirterek hem AB’deki pazar payını artırıp hem de AB’de yakalanan başarının daha uzak pazarlara taşınması durumunda çok daha başarılı ihracat rakamlarına erişebileceğini dile getirdi.

 

COMMENTS