“Türkiye, İsviçre Tekstil Makinesi Üreticileri İçin Dördüncü En Önemli İhracat Pazarı”

Sürdürülebilir terbiye işlemlerinin gezegeni kurtarmanın tek yolu olduğunu söyleyen İsviçre Tekstil Makine Üreticileri, su ve enerji tüketimini en aza indirerek ihtiyaca cevap veriyor.

“Türkiye, İsviçre Tekstil Makinesi Üreticileri İçin Dördüncü En Önemli İhracat Pazarı”

Sürdürülebilir terbiye işlemlerinin gezegeni kurtarmanın tek yolu olduğunu söyleyen İsviçre Tekstil Makine Üreticileri, su ve enerji tüketimini en aza indirerek ihtiyaca cevap veriyor.

Birçok terbiye işleminin gerektirdiği büyük miktarda su ve enerji tüketimi ve bazı kimyasalların toksitlendirilmesi, çevreciler ve daha geniş bir çapta kamuoyunda giderek artan bir endişeye neden oluyor. Bu endişelerin önüne geçmek adına çalışmalar yürüten İsviçre Tekstil Makineleri Birliği’ndeki eko-sorumluluk prensibine sahip şirketler, inovasyonun katalizörü konumuna yükseldi. İsviçre terbiye makineleri şirketleri yıllardır, aktif bir gereklilik olarak çevre dostu olan yenilikleri geliştiriyor ve sunuyor.

Tekstil Teknoloji Dergimizin ‘İsviçre Özel Bölümü’ için röportaj gerçekleştirdiğimiz Swissmem (İsviçre Makine Üreticileri Birliği) Genel Sekreteri Cornelia Buchwalder, “Hammaddeler kıt ve enerji ise pahalı, bu nedenle makinelerimizi her iki açıdan daha verimli hale getirmek anahtar konuların başında geliyor.” dedi.

İsviçreli tekstil firmaları, hangi konulara ve trendlere odaklanıyor?

Önemli trendler; dijitalleşmeye, sürdürülebilir ve döngüsel ekonomi olmaya devam ediyor. Bu nedenle yeniliklerin çoğu bu yönü birleştirecek. Endüstri 4.0, ürün ya da süreç optimizasyonunda veya tamamen yeni iş modellerinin geliştirilmesinde çeşitli olanaklar sunuyor. Üye şirketlerimiz bu olanakları, maksimum düzeyde müşteri yararı elde etmek için kullanıyor. Sürdürülebilirlik ile ilgili olarak kaynakların optimize edilmiş kullanımı yine ana konulardan biri. Hammaddeler kıt ve enerji ise pahalı, bu nedenle makinelerimizi her iki açıdan daha verimli hale getirmek anahtar konuların başında geliyor.

İsviçre tekstil makineleri endüstrisi şu an da nasıl bir performans sergiliyor?

Son birkaç yılda tarihindeki ‘en iyi’ sipariş hacmine ve sonuçlarına ulaşan İsviçre, diğer birçok sanayi ülkesinde de olduğu gibi sektörümüzde bir yavaşlama ile karşı karşıya. Şu an da bir tahmin yapmak çok zor, çünkü korona virüs salgını nedeniyle durum günlük olarak değişiyor ve sonuçlar henüz öngörülemiyor. Ancak sektörümüz, bu kadar güçlü dalgalanmalarla uğraşmaya çok alışık olduğundan üzerindeki etkinin yönetilebilir olduğundan eminiz. Ayrıca İsviçre tekstil makineleri üreticilerinin karşılaştığı bir başka zorluk İsviçre Frangı’nın, Euro ve ABD Doları karşısında güçlenmesi oldu.

Swissmem, 2020’de hangi fırsatlardan yararlanmayı umuyor?

Küresel korona salgını nedeniyle 2020’nin tüm piyasa oyuncuları için çok zor bir yıl olacağı ortaya çıkıyor. Birlik olarak ticaret fuarlarında çeşitli sempozyumlar ve pavilyonlar organize etmeyi planlamıştık. Bunlar artık çoğunlukla erteleniyor. Ancak şu an da ITMA Asia + CITME’nin Ekim 2020’de Şanghay’da yapılabileceğini varsayıyoruz. São Paulo ve Mexico City’de düzenleyeceğimiz sempozyumumuzu Kasım 2020’ye erteledik. Bu arada üyelerimize, iç süreçleri ve prosedürleri revize etmek için dokümantasyon ve dış ticaret uzmanlığı alanında çeşitli hizmetler sunuyoruz.

Üye şirketleriniz, ağırlıklı olarak hangi ülkelere ihracat yapıyorlar?

Satış istatistiklerine bakıldığında 2019 yılı 2018’den biraz daha yavaştı. Çin, en güçlü ihracat pazarıydı ve onu; ABD, Almanya, Türkiye, Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Özbekistan izledi.

İsviçre tekstil makineleri endüstrisinin başarısında hangi niteliklerinin etkili olduğunu düşünüyorsunuz?

Bu soruyu cevaplamak için zamanda geriye gitmek istiyorum. Derneğimize üye olan tekstil makineleri üreticilerinin birçoğu, 19. yüzyılın ikinci yarısında kuruldu. Bu firmalar, inişli çıkışlı süreçlerden geçti ve zamanla olağanüstü bir ün kazandılar. Bu kadar uzun bir geçmişe sahip olan İsviçreli şirketler sürekli olarak değişimleri öngörmeyi, iş stratejilerini geliştirmeyi ve sürekli gelişmeyi başardı. Bir nesil, mucit geniyle birlikte bir sonraki know-how’a ve deneyime geçti. Yenilikleri yönlendiren bu gen, İsviçreli tekstil şirketlerinin ayakta kalması için gerekliydi ve hâlâ da gerekli.

İsviçreli üreticiler için Türkiye pazarının önemi nedir?

Geçen yıl Türkiye, İsviçre tekstil makinesi üreticileri için dördüncü en önemli ihracat pazarıydı. Türkiye, uzun yıllardır sektörümüzün ilk beş pazarından biri oldu ve bu nedenle son derece önemli bir pazar konumunda yer alıyor.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS