Rieter, ITM 2020’de ESSENTIALbasic’i Ek Özellikleriyle Tanıtacak

Rieter, iplik eğirme hazırlığı işlemlerinin yanı sıra, şu an da piyasada mevcut dört nihai iplik eğirme teknolojisinin dünyadaki tek tedarikçisi konumunda bulunuyor. 10 ülkedeki 16 üretim tesisi ile yüzde 21'i İsviçre'de yerleşik olmak üzere, yaklaşık 4 bin 590 kişilik küresel bir iş gücünü istihdam ediyor.

Rieter, ITM 2020’de ESSENTIALbasic’i Ek Özellikleriyle Tanıtacak

Rieter, iplik eğirme hazırlığı işlemlerinin yanı sıra, şu an da piyasada mevcut dört nihai iplik eğirme teknolojisinin dünyadaki tek tedarikçisi konumunda bulunuyor. 10 ülkedeki 16 üretim tesisi ile yüzde 21’i İsviçre’de yerleşik olmak üzere, yaklaşık 4 bin 590 kişilik küresel bir iş gücünü istihdam ediyor.

Rieter, kısa elyaf iplik üretiminde kullanılan tekstil makineleri ve bileşenleri için dünya pazarında lider tedarikçi konumunda yer alıyor. Winterthur’da (İsviçre) kurulu şirket, doğal ve sentetik elyaf ve bunların karışımlarını ipliğe dönüştürmek için kullanılan sistemleri, makineleri ve teknoloji bileşenlerini geliştiriyor ve üretiyor.

Tekstil Teknoloji Dergimizin ‘İsviçre Özel Bölümü’ için Rieter CEO’su Dr. Norbert Klapper ile bir röportaj gerçekleştirdik.  Klapper; “İplik endüstrisinin şu an da tanık olduğu en büyük iki trendden bahsetmeme izin verin: Bunlardan ilki; dijitalleşme ve otomasyona yönelik eğilim, ikincisi; sürdürülebilirlik eğilimi.” dedi.

Son iki yılda grubunuz için çok önemli olduğunu düşündüğünüz en son güncellemeler nelerdir? Ayrıca Bräcker, Graf, Novibra, Suessen gibi diğer markalarınız hakkında da örnekler verebilir misiniz?

Rieter Group, Barselona’daki ITMA 2019’da bir dizi yeniliklerini tanıttı. Bu yenilikler dört eğirme teknolojisinin tümünü kapsıyor: ring, kompakt, rotor ve hava jetli. Tüm grup bu programa katkıda bulundu. Buna ek olarak Bräcker, Graf, Novibra ve Suessen, müşterilerimizin tesislerinde kurulu olan makinelerinin performansını iyileştirmelerine yardımcı olan çözümler sundu. SSM ise hassas sarım ve filamanet tekstüre ile ilgili yeni özelliklerini gösterdi.

Üretiminizdeki en önemli kriterler nelerdir? Ürünlerinizi diğer markalardan ayıran özelliklerden bahseder misiniz?

İplikçiler pazarda farklı şekillerde kazanırlar. Müşterilerimiz için iplik özellikleri ile kilogram iplik başına maliyet arasında doğru dengeyi bulmak önemlidir. Rieter’in misyonu; müşteriler için en iyisi olan iplik karakteristikleri ve kilogram başına maliyetin birleşimini belirlemek ve bu konuda müşterileri desteklemede lider olmaktır. Müşterilerden aldığımız geri bildirimlerden, ITMA 2019 sunduğumuz yeniliklerimizin bu hedefe ulaştığı sonucuna vardım.

Endüstri 4.0 ve otomasyon, iplik sektöründe giderek önem kazanıyor. İplik sektörünün kilit oyunculardan biri olan Rieter bunlarla ilgili ne tür çalışmalar yapıyor?

Rieter, bir süre önce tüm eğirme sistemini entegre eden ve üçüncü taraf sistemlerini birbirine bağlayan dijital bir platform olan ESSENTIAL uygulamasını başlattı. ITM 2020’de ESSENTIALbasic’i ek özellikleriyle tanıtacağız. ESSENTIALbasic, Rieter müşterilerinin dijital iplik dünyasına giriş bileti olan Rieter makinesi ile ücretsiz olarak aldığı pakettir. ESSENTIALmonitor ile bağlantılı olarak fabrikada olup bitenleri şeffaflaştıran ve düzeltici faaliyetlerde karar almayı destekleyen yeni özellikler sunacağız.

İplik makineleri pazarında hangi trendlere tanıklık ediyorsunuz?

Endüstrinin şu an da gördüğü en büyük iki trendden bahsetmeme izin verin: Bunlardan ilki; dijitalleşme ve otomasyona yönelik eğilim, ikincisi; sürdürülebilirlik eğilimi. Dijitalleştirme ve otomasyon Rieter ESSENTIAL ve Rieter’in ring ve kompakt iplik makineleri için ekleme robotu ROBOspin gibi otomasyon çözümleri ile ele alınıyor. Sürdürülebilirlik, elyaf verimini en üst düzeye çıkaran ve enerji tüketimini en aza indiren özelliklere yansıyor. Yeni tarağımız C 80 ve yeni tarak makinemiz E 90 bu tür özelliklere sahip. Sürdürülebilirlik rejenere elyaflara dayanan kaliteli iplik üretme çözümlerine yansıyor.  Rieter’in doğrudan rotor eğirme prosesi bu açıdan bir ölçüttür.

Bize dünya çapındaki satış ve destek ağınızdan ve ihracat yaptığınız ülkelerden bahseder misiniz? Genişleme planlarınız var mı?

Rieter, uzun yıllardır bu sektörde küresel bir oyuncu ve arzumuz müşterilerimize olabildiğince yakın olmak. Bu nedenle satış, servis ve eğitime yatırım yapmaya devam ediyoruz. Örneğin; Mısır Cotton & Textile Holding Company ile yaptığımız iş birliği sonucunda, Mısır’daki kurulumumuzu uyarlama sürecindeyiz. Kurulacak ek kapasite önemli ve gerekli desteği sağlayabileceğimizden emin olacağız.

Teknolojiyi mükemmelleştirirken karşılaştığınız en büyük zorluklar nelerdir?

Lider olmak ve teknolojiyi müşterilerin yararına çalıştırmak birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Günün sonunda, zorluklara başarıyla hâkim olan insandır. Doğru insanların seçimi ve geliştirilmesi önemlidir. Ayrıca şirket olarak doğru insanların performans göstermesini sağlayacak doğru süreçleri, sistemleri, organizasyonu ve çalışma ortamını sağlamamız gerekiyor. Bu, müşteri ve teknoloji merkezimiz Winterthur’daki Rieter CAMPUS’a yatırım yapmayı planlamamızın nedenlerinden biridir.

2020’deki hedefleriniz, projeleriniz ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

2020 yılı bir meydan okuma yılı olacak. Hiç kimse COVID-19’un iş dünyası üzerindeki etkisinin ne olacağını bilmiyor. Zor olacağını bilsek de önceliklerimiz müşterilere yakın olmak ve stratejimizi uygulamaya devam etmek olacak.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS