Türkiye, Örme Kumaş İhracatında İlk Sıralarda Yer Alıyor

Son yıllarda gösterdiği ihracat performansıyla tekstil sektöründe önemli bir yer edinen Türkiye, dokuma kumaşın yanı sıra örme kumaş ihracatında da dünyanın en büyük tedarikçileri arasında bulunuyor.

Türkiye, Örme Kumaş İhracatında İlk Sıralarda Yer Alıyor

Son yıllarda gösterdiği ihracat performansıyla tekstil sektöründe önemli bir yer edinen Türkiye, dokuma kumaşın yanı sıra örme kumaş ihracatında da dünyanın en büyük tedarikçileri arasında bulunuyor.

Bu yılın ilk yarısına kadar olan dönemde dokuma ve iplik ihracatından sonra üçüncü sırada örme ihracatı geliyor. Tekstil ve hammaddeleri ihracatının %15,2’sini oluşturan örme kumaş grubu ihracatı, Ocak ve Haziran ayları arasındaki dönemde 660,9 milyon dolar değerinde gerçekleşti. 2019 yılı Haziran ayında ise ihracat %4,7 oranında artarak 148,2 milyon dolar değerinde oldu.

2019 yılının ilk yarısına ait, alt ürün grupları bazında örme kumaş ihracatı incelendiğinde en önemli alt ürün grubunun 350,8 milyon dolar ihracat değeri ile elastometrik veya kauçuk iplik içeren örme kumaş olduğu gözlemlendi. Bu ürün grubunun Türkiye’deki toplam örme kumaş ihracatındaki payı ise %53,1’dir.

Türkiye’nin en fazla örme kumaş ihracatı gerçekleştirdiği ülke: İtalya

2019 yılı Ocak ve Haziran ayları arasındaki dönemde örme kumaş ihracatında en önemli ülke; 99 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirilen İtalya oldu. Bu dönemde örme kumaş ihracatında öne çıkan diğer önemli ülkeler ise; Bulgaristan, Beyaz Rusya ve Mısır’dır.  Yine aynı dönemde ihracatın en fazla yükseldiği ülke ise %484,8 oranında artış kaydedilen Kırgızistan oldu.

Örme kumaş ihracatında %53,3 oranında paya sahip AB(28) ülkelerine bakıldığında bu yılın ilk altı aylık döneminde ihracat %7,4 oranında gerilemeyle 352,5 milyon dolar, 2019 yılı Haziran ayında ise %4 oranında artışla 78,2 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Dünya Genelinde Örme Kumaş Pazarının Büyümesi İçin Çalışmalar Yapılıyor

Örme kumaş satışlarının 2019 yılı içerisinde yaklaşık 49 bin tondan 52 bin tona yükselmesi bekleniyor. Örme kumaş satışlarındaki artan yükseliş, tekstil sektöründeki olumlu gidişat ve triko giyimin Y kuşağı arasında artan popülaritesi gibi çeşitli faktörlere dayanıyor.

Yeni nesil örgü teknolojilerinin benimsenmesi, üreticiler için verimliliğin ve yetkinliğin artmasını sağlarken araştırma örme kumaş pazarındaki etkileyici büyüme tahminleri üzerinde iyimser kalıyor. Sektörün önde gelenleri, bu son derece rekabetçi pazarda kapladıkları alanı genişletmek için sürdürülebilirliğe ve ürünlerinin kalitesini artırmaya odaklanıyor. Örme kumaş üreticileri Asya Pasifik’te artan satışları karşılamak adına ihracat fırsatlarını araştırıyor.

Çin’in Tekstil Endüstrisindeki Üstünlüğü, APEJ Bölgesi’nde Örme Kumaş Pazarının Büyümesini Sağlıyor

Fact.MR araştırmasına göre, Japonya dışındaki Asya Pasifik bölgesi (APEJ), 2018 yılında örme kumaş pazarında yüzde 70 gibi oldukça büyük bir paya sahipti. APEJ bölgesindeki örme kumaş satışlarının 2019 yılının sonuna kadar yaklaşık 35 bin tona ulaşması bekleniyor.

Çin, küresel düzeyde örme kumaş satışlarında yüzde 61 oranında pay sahibi olarak APEJ bölgesindeki örme kumaş pazarının büyümesine öncülük ediyor. Ayrıca Çin, AB’nin konfeksiyon ve tekstil ithalatının üçte birinden fazlasını oluşturmak suretiyle dünyanın en büyük giyim ihracatçılarından birini oluşturuyor. Çin’deki yerli üreticiler, dünya çapındaki yüksek kaliteli örme kumaş satışlarını desteklemek için üretim stratejilerini, dijitalleştirme ve otomasyonla değiştiriyorlar.

Asya-Pasifik’te Çin dışındaki gelişmekte olan ülkeler, Hindistan ve Bangladeş’te hızla artan triko endüstrisi ile örme kumaşa akın ediyorlar. Ayrıca, yasal düzenlemeler, artan rekabet ve düşük iş gücü maliyetleri, Hindistan ve Bangladeş’teki örme kumaş işletmeleri için ihracat karlılığını artırıyor.

Atkılı Örme Kumaşlarına Olan Talep Sürekli Artış Gösteriyor

Fact.MR araştırması, atkılı örme kumaşlara olan talebin, wrap örme kumaşlarla karşılaştırıldığında atkılı örme kumaşların düşük maliyeti ve çok yönlülüğü sayesinde, daha yüksek olacağını öngörüyor. Atkılı örme kumaşları sadece, tekstil endüstrisinde son kullanıcıya ham madde girdi gereksinimlerini ve triko giysilerinin üretiminde kullanılan işlem evrelerini azaltmalarına yardımcı olan tek iplik beslemesine ihtiyaç duyuyor. Son kullanıcıların çoğu, üretim süreçlerinin ekonomik, sosyal ve çevresel maliyetlerini azaltmanın yollarını aradıklarından, atkı örme kumaşlara olan talep, son birkaç yılda sürekli yüksek oranlarda seyrederek küresel satışların yüzde 64’ünü oluşturuyor.

COMMENTS