“Türkiye’de Birçok Yeni Projeyi Hayata Geçirdik”

Sedo Treepoint Yönetim, Pazarlama ve Üretim Grubu Müdürü Andreas Hannes, “Şu anda Türkiye'de birçok yeni projeyi hayata geçirdik. Bu sürecin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini umuyoruz.” dedi.

“Türkiye’de Birçok Yeni Projeyi Hayata Geçirdik”

Sedo Treepoint, Belçika’daki Vandewiele grubunun bir parçası oldu. Şu anda 50’den fazla çalışanıyla tekstil endüstrisi için çözüm üreten dünya çapında en önemli otomasyon şirketlerinden biri konumunda yer alıyor. Şirket son yıllarda istikrarlı bir büyüme kaydetti. Almanya’daki merkezinin yanı sıra, çok sayıda distribütör ve acente tarafından desteklenen birçok ülkede satış ve servis faaliyetleri bulunuyor. Firmanın bir diğer önemli avantajı ise grup içinde kendi elektronik üretim kapasitesinin bulunuyor olması.

Sedo Treepoint Yönetim, Pazarlama ve Üretim Grubu Müdürü Andreas Hannes ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, firmanın geliştirdiği son teknoloji ürünleri, 2022 yılı beklentilerini ve Türkiye pazarıyla ilgili çalışmalarını konuştuk.

Andreas Hannes, Sedo Treepoint Yönetim, Pazarlama ve Üretim Grubu Müdürü

Ürün portföyünüzden ve ürünlerinizin kullanım alanlarından bahseder misiniz? Son dönemde terbiye sektöründe yaptığınız önemli fonksiyonel geliştirmelerden bahseder misiniz? Bu geliştirmelerin tekstil sektörüne ne yönde faydası olacak?

Şirketimiz tam olarak 43 yıl önce boyama makinesi otomasyonu ile faaliyetlerine başladı. O zamandan beri ürün portföyümüz önemli ölçüde genişledi. Önce üretimde kullanılan makineleri merkezi olarak kontrol etmek için bir yazılım geliştirdik. Bugün, SedoMaster Makine Yönetim Sistemimiz (MES), dünya çapında birkaç yüz civarında tekstil fabrikasının çekirdeğini oluşturuyor. Daha sonraki gelişim sürecimiz, üretimin tamamını kapsayacak şekilde terbiye işlemlerini entegre edebilmemiz için sürekli makine entegrasyonunun otomasyonu izledi.

Üretimde renk yönetiminde kullanılan günümüzün lider sistemi ColorMaster, şirketimiz için başka bir kilometre taşıydı. Bu yazılım ile laboratuvardan toplu üretime kadar tüm süreci kontrol edebiliyoruz. Test, kalite kontrol, laboratuvar ve üretim planlaması için diğer yazılım çözümleri ve sistemleri kademeli olarak eklendi.

Bugün, enerji yönetimi ve kontrolü ile desteklenen eğirme/dokuma departmanını da ekleyerek tüm değer zincirini entegre edebiliyoruz. Yüksek kaliteli tüm ürünlerimiz Endüstri 4.0 otomasyonu için tasarlandı ve Akıllı Üretim Tesisi planlaması için birçok avantaj sunuyor.

Köklü geçmişimizde birçok proje gerçekleştirdik ve çok değerli bilgi birikimimiz oldu. Müşterilerimize mevcut en iyi çözümü veya teknolojiyi bulmaları konusunda tavsiyelerde bulunabiliriz.

Sedo Treepoint’i rakiplerinden ayıran temel faktörler nelerdir?

Tüm üretim tesisinin entegrasyonunu kapsayan geniş ürün yelpazemiz var. Boyanmamış kumaştan nihai sevkiyata kadar tüm iş akışını entegre ediyor ve makine seviyesi gibi en alt seviyeden ERP’ye kadar çözümler sunuyoruz.

Ayrıca, sistemlerimizin işlevsel derinliği önemli. SpinnMaster veya WeaveMaster gibi diğer üretim sistemlerinin dikey entegrasyonunu destekliyoruz, ayrıca kumaş denetimi, izlenebilirlik ve çok daha fazlasını entegre ediyoruz.

EnergyMaster yazılımımız, raporlar için de kullanılabilen enerji verilerinin toplanması içindir ve müşterilere enerji ve üretim verileriyle ilgili gerçek üretim performansları hakkında daha derin bilgiler sunar.

Yaklaşık 90 Farklı Ülkede Faaliyet Gösteriyoruz”

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Sedo Treepoint’in en büyük avantajı, dünya çapında ihracat yapıyor olmamızdır. Yaklaşık 90 farklı ülkede faaliyet gösteriyoruz. Bir müşterinin çeşitli ülkelerde üretim tesisleri varsa ve ek olarak başka ülkelerde üretim tesisi açmaya karar verirse, bu şirketin üretim yaptığı her yerde ürün ve hizmetlerimizi sağlayabiliriz.

Sedo Treepoint firmasının son yıllardaki performansı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şirketimiz son birkaç yılda sürekli büyümesi ile dikkat çekti. Alanımızda pazar liderlerinden biri olarak, dünya çapındaki varlığımızı ve ağımızı genişletmek için çalıştık. Artık dünya çapında 10’dan fazla ülkede kendi ekip üyelerimiz bulunmakta. Bu durumdan da çok memnuniyet duyuyoruz. Şu anda Türkiye’de birçok yeni projeyi hayata geçirdik. Bu sürecin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini umuyoruz. Ayrıca artık müşterimizle en kısa zamanda tekrar yüz yüze görüşebileceğimizi umuyoruz.

2022 yılı için beklentileriniz, hedefleriniz ve yeni ürünlerinizden bahseder misiniz?

Örneğin, çözümlerimize daha fazla dışarıdan makine ve sistem entegre etmek için farklı projeler üzerinde çalışıyoruz. Akıllı Üretim Tesisi ancak bir fabrikadaki tüm sistemlerin birbiriyle iletişim kurması ile gerçekleşebilecektir.

Bu amaçla, örneğin müşteri ve üretim siparişlerini, envanteri ve çok daha fazlasını işleyen SedoExpert adlı bir üretim planlama sistemini (PPS) başlattık. Geliştirilen bu sistem, üretim simülasyonu, planlama ve yönlendirmeler sunan bir otomatik planlama sistemi olan TMS tarafından da desteklenmektedir.

Çalışmalarımızın bir diğer öne çıkan özelliği ise optimize edilmiş süreçlerle birlikte daha sürdürülebilir bir üretime odaklanmak olacaktır.

“ITM Sadece Türkiye İçin Değil, Tüm Tekstil Sektörü İçin Önemli Bir Fuar”

Pandemi nedeniyle ertelenen ITM Fuarı 4 yıl sonra düzenlenecek. Uzun bir aradan sonra tekstil makine sektörünü bir araya getirecek olan ITM Fuarı ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

ITM Fuarının müşterilerimizle tekrar yüz yüze görüşebileceğimiz ilk fuarlardan biri olmasını bekliyoruz. Müşterilerimize yüz yüze merhaba diyebilmek için çok heyecan duyuyoruz. Ayrıca ITM Fuarını, sadece Türkiye değil, tüm tekstil sektörü için de önemli bir fuar olarak görüyoruz. Bizim için bu fuar, bölgedeki müşterilerle bağlantı kurmak için önemli bir merkez.

ITM 2022 Fuarında sergilemeyi planladığınız yeni ürünleriniz veya yeni teknolojileriniz var mı?

Standımızın ziyaretçileri yeni Sedomat 6000 / 8000 kontrolör serimizi deneyimleyebilecekler. Ayrıca yazılım çözümlerimizin tüm ayrıntılarını, özellikle en son SedoMaster sürümünü ve bunun neden her Akıllı Üretim Tesisinin özü olması gerektiğini kendi gözleriyle görebilecekler.

Röportaj: Dilek Hayırlı

 

 

COMMENTS