UCMTF: ITM 2022, Uzun Süredir Birlikte Çalıştığımız Türk Ortaklarımızla Tanışmak İçin Büyük Fırsat

Fransız Tekstil Ekipmanları Üreticileri Birliği (UCMTF) Genel Sekreteri Christian Guinet, “Gelecek ay İstanbul’da düzenlenecek olan ITM 2022 Fuarı, pandemi salgını başladığından bu yana gerçekleştirilecek ilk tekstil makineleri fuarı olacak. ITM 2022, uzun süreden beri birlikte çalıştığımız Türk ortaklarımızın çoğuyla tanışmak için büyük fırsat.” dedi.

UCMTF: ITM 2022, Uzun Süredir Birlikte Çalıştığımız Türk Ortaklarımızla Tanışmak İçin Büyük Fırsat

Christian Guinet, Fransız Tekstil Ekipmanları Üreticileri Birliği (UCMTF) Genel Sekreteri 

‘Fransa Özel Sayısı’ için bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Fransız Tekstil Ekipmanları Üreticileri Birliği (UCMTF) Genel Sekreteri Christian Guinet, 2021 yılı değerlendirmesi, 2022 beklentileri, tekstil makinelerindeki trendler ve Fransız tekstil makine üreticilerinin ITM 2022 Fuarı hazırlıklarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Öncelikle Fransız tekstil makine üreticileri için 2021 yılı nasıl geçti? 2021 yılını rakamlarla değerlendirebilir misiniz?

Üyelerimizin geleceğe yatırım yapmalarını ve bilançolarını güçlendirmelerini sağlayan çok olumlu yılların ardından 2020 yılı, diğer yıllara nazaran farklı ve zorlu geçti. Birçok ülkede müşterilerimizin fabrikaları pandemi nedeniyle yaklaşık iki ay kapalı kaldı. 2021 yılı ise; oldukça iyi geçti, satışlarımız neredeyse pandemi öncesi 2019 dönemindeki satış rakamlarına ulaştı. Müşterilerimiz yeni ürünler tasarlamaya, bunları güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde üretmeye, birçok fiyat artışını telafi etmek için yeni süreçler bulmaya hevesli durumdalar. Bunları gerçekleştirebilmek için de teknoloji ortaklarına ihtiyaçları var. Onlara çok iyi çözümler sunabilecek konumda bulunuyoruz.

Fransa, tekstil ekipmanı ihracatçıları arasında dünya çapında altıncı sırada yer alıyor. Fransız Tekstil Ekipman Üreticileri, katalogları ve özel yapım ekipmanları ile tanınıyor. Ayrıca tek bir mağaza modelinde bir veya birkaç şirketi içeren anahtar teslim çözümler sunuyorlar. Özellikle uzun elyaf eğirme (yün, akrilik…), iplik büküm ve kontrolü (teknik iplikler dâhil), boyama, halı iplikleri için ısıl fiksaj, halı sistemleri, ağartma ve hidro-ekstraksiyon ekipmanları, boya, terbiye, hassas işleme ve tekstil ERP için kayışlar ve keçeler alanında güçlüdürler.

Pandemi süreci, sürdürülebilirlik ve dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı. Fransız tekstil makine üreticilerinin sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyi göz önünde bulundurarak sunduğu en son yeniliklerden bahsedebilir misiniz?

Evet, sürdürülebilirlik talebi giderek daha güçlü bir hale gelmiş durumda. Nihai tüketicinin eğilimi bu yönde. Hammaddeler doğal veya çevre dostu olmalı, geri dönüştürülmüş ürünler memnuniyetle karşılanmalı ve üretim süreci en azından kısmen yerel olmalıdır. Enerji, su ve hammadde tasarrufu yapılmalıdır.

Enerji tasarrufu sağlamanın en verimli yollarından biri, herhangi bir hız eksikliğini gidermek, enerji tasarrufu sağlamak ve aynı zamanda üretim sürecinin kalitesini artırmak için kapalı döngü kontrol sisteminde kullanılabilen servo motorları uyarlamaktır. Yün ve yün benzeri lifler gibi uzun stapelli lifleri işlemede küresel uzmanlardan olan NSC SCHLUMBERGER ERA, penye makinesini çoklu servo motor tahrik tasarımında tanıttı. Bu yeni sürücü ile ayarların çoğu ana kontrol ekranı aracılığıyla yapılabiliyor. GC zincir tarakları ayrıca servo motorlar tarafından tahrik edilen ek eksenlerden de yararlanıyor ve ana kontrol ekranında daha fazla ayar yapılmasına olanak tanıyor. Tüm bu yeni servo motor tahrikleri, standart dişli kutuların kullanılmasından daha hassas ayarlara izin veriyor. Ayrıca, bu yeni sürücüler ve teknoloji, reçetelerin her makinede kaydedilmesine olanak tanıyor. Ayrıca, makineler arasında veri alışverişi, bir Üretim Yürütme Sistemi (MES – Endüstri 4.0) aracılığıyla mümkün oluyor.

Dijitalleşme ise tekstil sektöründe hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Çoğu insanın düşündüğünden çok daha hızlı genişliyor. Günümüzün küresel rekabetinde, hızlı hareket eden ve az hareket eden rakipler arasındaki fark inanılmaz bir ivmeyle açılıyor.

Dijitalleşmenin bir sonucu olan Endüstri 4.0, üretim sürecinin her adımında sensörler veya radyo frekansı tanımlama etiketleri (RFID) aracılığıyla verilerin toplandığı, çevrimiçi olarak analiz edildiği ve aynı şirket içinde bir tesisin, müşteriler veya tedarikçilerin iki tesisi arasındaki süreci iyileştirmek için anında otomatik kararların alındığı bir fabrikadır.

Teknoloji ortakları olarak sadece yenilikçi değil (her yıl makinelerimizde bazı iyileştirmeler yapıyoruz) aynı zamanda çığır açan çözümler de sunmalıyız. Aynı teknolojilerin diğer adı olan nesnelerin interneti, kesinlikle sadece her makinenin sürecini değil, tüm hat üretim sürecini iyileştirmenin temel yöntemidir.

SUPERBA örneğini ele alalım: Halılarda kullanılan iplikler giderek inceldikçe, yeni elyaf türleri kullanılmakta, yeni iplik türleri oluşturmak için yeni ekstrüzyon yöntemleri uygulanıyor. Bu kalıcı evrim, yeni, özelleştirilmiş niteliklere sahip ürünlerin geliştirilmesine olanak sağlamak için uyarlanmış süreçler, daha verimli ve birbiri ile iletişim halinde olan makineler gerektiriyor.

Superba, tüm bu talepleri karşılamak için geniş bir makine ve süreç yelpazesi sunuyor ve yeni tekstil süreçlerini devreye sokuyor. Tanınmış TVP3’leri sayesinde basınç altında doymuş buharla ısıyla sertleştirmede zaten lider olan Superba, şimdi de DHS3 serisiyle sıcak havayla termofiksaj çözümünü sunuyor. Bu üç katmanlı termofiksaj işlemi, emsalsiz bir düzgünlük seviyesi ve ipliğe oldukça homojen bir sabitleme özelliğinin yanı sıra leke direnci ve artırılmış hacim sağlıyor. DHS3 serisi, daha küçük bir alanda yüksek enerji tasarrufu sağlıyor.

Fransız şirketlerinin gelecekteki krizlerle mücadele etmek için herhangi özel bir girişimi oldu mu?

Yeni teknolojiler bize yeni bir bakış açısı, sanal ve artırılmış gerçeklik ortamlarının kapısını açıyor. Tanıtım komitemizin başkanı Jean-Paul Benekian ile bu teknolojilerin nasıl çalıştığını göstermek için Techtextil’deki standımızda olacağız.

Demo uygulama sadece akıllı telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayar ekranlarında değil, aynı zamanda sanal gerçeklik başlıkları sayesinde sürükleyici bir 3D deneyimi de sunacak. Yeni teknolojiler, avatarlar ve yeni daha küçük, daha hafif ve daha ucuz başlıklar aracılığıyla tedarikçi ile etkileşim kurma olasılığını kapsayan Cameleon uygulaması dâhil olmak üzere daha iyi çözünürlüklü yazılımlara sahip yeni 3D’yi içeriyor.

Doğru yatırım kararı vermek, tekstil sanayicilerinin geleceğini şekillendirdiği için müşterilerimizin karşılaştıkları büyük bir zorluktur. Onlara yardımcı olmak, uzun vadede kendi çıkarımıza olacaktır.

Bir kararı kesinleştirmek için demo odalarında denemeler gerekli olabilir, ancak buna çok fazla imkân olamayabilir ve piyasada sunulan ekipman hakkında kesin bir bilgi birikimi gereklidir. Sanal ziyaretler hatırı sayılır ölçüde zaman ve seyahat masraflarından tasarruf sağlayacak ve çok daha fazla teknik bilgi sunacaktır. Türkiye’de yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz gibi, sadece ulusal başkentlerde değil, tekstil üreten ilçelerde yerel, bölgesel veya dünya çapındaki sunumları ve road show’ları erişime açmak yerel iştirak ve acentelerin satış organizasyonlarına katkı sağlayacaktır.

UCMTF’nin önümüzdeki yıl üyelerinin iş ve marka tanıtımları için öngördüğü planlar nelerdir? Bu yıl ITM 2022 de düzenlenecek. Fransız firmalarının ITM 2022 hazırlıkları nelerdir?

Gelecek ay İstanbul’da düzenlenecek olan ITM 2022 Fuarı, pandemi salgını başladığından bu yana gerçekleştirilecek ilk tekstil makineleri fuarı olacak. ITM 2022, uzun süreden beri birlikte çalıştığımız Türk ortaklarımızın çoğuyla tanışmak için büyük fırsat. Dünya lideri bir ekipman üreticisinin pazarlama müdürü olarak uzun yıllar Türkiye’yi dolaştığım için bu ülkeyi özellikle iyi tanıyorum. ITM 2022’ye katılmak için gerçekten çok hevesliyim.

Fransız şirketlerinin ITM 2022 hazırlıklarına Dollfus & Muller firması örnek verilebilir. Dollfus & Muller, boyahanelere daha iyi hizmet verebilmek için örgü terbiyesinde kullanılan sıkıştırma keçesini önemli yeniliklerle geliştiriyor. Sıkıştırma keçesi kalitesi, pürüzsüz yüzeyi sayesinde kumaşlara özel bir özen gösterir. Ayrıca, yeni özel sıkıştırma keçesi tasarımı ile mükemmel bir yönlendirme ve muadillerine göre en iyi sıkıştırma oranına sahiptir.

Dollfus & Muller sanforlama palmer keçeleri, Denim üreticileri için idealdir. Ayrıca, Dollfus & Muller, dayanıklı baskı kurutucu bant ürünleri üretiyor. Bu baskı kurutma bantları, yatak çarşaflarının pigment baskısı için özel olarak tasarlanmış dayanıklı baskı kurutma bantlarıdır. Dollfus & Muller, ince kumaşların, eşarpların, bayrakların üretimi için özel olarak tasarlanmış baskılı açık örgü kayışına sahiptir. Bu kayışların, arka taraftaki partikülleri de önleyebilen özel iz bırakmayan yüzeyleri mevcuttur. Dollfus & Muller, en geniş baskı kurutma bantları yelpazesine ve en güçlü kurutma bantlarına sahiptir. Son olarak, Dollfus & Muller transfer baskı keçesini geliştiriyor. Bu keçe, ısıya ve boya kimyasallarına karşı dayanıklıdır ve renklendiricilerin kumaşlara mükemmel bir şekilde aktarılmasını sağlıyor.

Röportaj: Dilek HAYIRLI 

COMMENTS