Uster’den Kumaş Kusurlarını Önleyecek Teknoloji: Uster Q-Bar 2

Kalitesizlikten kaçınmanın en iyi yolu, onu yapmamaktır. Uster Q-Bar 2, kumaş kontrolünde radikal bir adım atıyor. Otomatik, hat içi inceleme ile kumaşı; kumaş oluşumundaki en kritik aşama olan en erken noktada izliyor.

Uster’den Kumaş Kusurlarını Önleyecek Teknoloji: Uster Q-Bar 2

Buradaki sorunları belirlemek, kusurları önlemek ve dokumacıların sabit kalite sunmalarını ve piyasada rekabetçi kalmalarını sağlayarak muazzam faydalar sağlıyor.

Q-Bar 2, çözgü ve atkı ipliklerinin doğrudan arayüzünde ustaca konumlandırılması nedeniyle en iyi oluşum izleme sistemi olarak tanımlanıyor. Bu, uzun süreli veya tekrarlayan arızalardan kaçınarak, bir kusur ortaya çıkar çıkmaz hızlı yanıt verilmesini sağlıyor. Alarm ve durdurma sinyalleri, operatörü sorunları derhal düzeltmesi için uyarıyor ve erken tespit, ikinci kaliteyi ve malzeme kaybını azaltıyor. Böylece üretim sonrası kontrol ihtiyacını en aza indiriyor.

Dokumacılar için bu avantajlar, hem üretkenlik hem de kalite üzerinde olumlu bir etkisi olan gerçek ve uzun zamandır beklenen yenilikleri temsil ediyor.

Oluşum izleme

Dokuma kusurlarının çeşitli nedenleri olabilir, bu yüzden Uster Q-Bar 2, belirli kusurları ve nedenlerini belirlemek için farklı algoritmalar sağlıyor. Bu yerleşik bilgi, atkı atma döngüsündeki kusurları önleyebiliyor.

Kumaş oluşum bölgesindeki gelişmiş algılama konumu, çözgünün atkı tarafından geçilmeden önce bile izlenmesi anlamına geliyor. Yanlış çözgü konumlarının, eksik çözgülerin, gevşek çözgü uçlarının ve hatta desen düzensizliklerinin tespit edilmesini sağlıyor.

Bir diğer önemli yenilik ise atkı düzensizliklerinin kontrolüdür. Bu noktada çift atkı, kırık atkı veya şantuk ve ilmek gibi atkı ile ilgili hataları tespit edebiliyor.

Uster Kumaş Denetim Ürün Müdürü Michelle Salg, “Oluşum izleme, piyasa taleplerine cevap anlamına geliyor. Dokumacılar sıfır hata standartları, atık azaltma ile artan sürdürülebilirlik talep ediyor ve belirli kalite gereksinimlerini karşılayan kumaşı üretmek istiyorlar.” diyor.

Tam denetim

Sadece dokuma kumaşta görünen kusurlar en büyük tehdittir. Çoğu zaman, tarak izleri, kirli iplikler veya şamandıralar gibi kusurlar tespit edildiğinde çok geç olur. Ancak Uster Q-Bar 2 ile bu problemle karşılanmanız mümkün değil. Kumaş inceleme algoritmaları, kumaştaki ‘görünmez’ kusurları bile tespit ediyor.

Q-Bar 2 ayrıca oluşum bölgesindeki kritik makine birimlerini de izliyor. Burada bir sorun varsa, sistem onu ​​tanımlamayı ve ortadan kaldırmayı kolaylaştırıyor, daha fazla kusuru önlüyor ve yine kumaş verimini en üst düzeye çıkarıyor.

Oluşum izleme sistemi tarafından sağlanan toplam denetimin bir başka unsuru, kenar alanına özel olarak odaklanmasıdır. Bu sadece verimli bir dokuma prosesi için kritik değildir, aynı zamanda ileri proses adımlarında da önemlidir. Spesifik algoritmalar, kenardaki düzensizlikleri ve ayrıca kırık lenoları ve aynı zamanda herhangi bir desen kusurunu da tespit ediyor. Sürekli desen izleme, en erken aşamada hatalı desenleri işaretler, böylece dokuma tezgâhı durdurulabiliyor ve metrelerce kumaş boşa harcanmadan sorun çözülebiliyor.

 Kullanıcılar için tasarlandı

Bu yeni oluşum izleme sistemindeki teknoloji etkileyicidir, ancak Q-Bar 2 diğer birçok açıdan da oldukça gelişmiştir.  Q-Bar 2’nin endüstriyel tasarımı da ergonomiktir, böylece kullanıcılar tüm önemli parçalara kolayca erişebiliyor. Dokumacılar, mevcut dokuma makinelerinde basit kurulumunu beğeniyor. Q-Bar 2 tarafından kullanılan entegre LED’ler gibi operatörler; sistem durumunu gösteriyor ve tespit edilen kusurların konumları kırmızı ışıklarla belirtiliyor.

COMMENTS