Itemalab®, Artık Bağımsız Bir Şirket Oluyor

Gelişmiş dokuma çözümlerinin lider tedarikçisi olan Itema, 2014 yılında Bergamo'da bulunan Kilometro Rosso inovasyon bölgesinde açılan inovasyon inkübatörü Itemalab®'ın bundan sonra geçerli olacak yeni yapısını tanıttı.

Itemalab®, Artık Bağımsız Bir Şirket Oluyor

Tekstil endüstrisi için çığır açan çözümler ve ‘Geleceğin dokuma tezgâhı’ nı elde etmek için bir platform tasarlama hedefiyle doğan Itemalab®, artık bağımsız bir şirket haline geliyor. Bundan sonra müşterilerine ve ortaklarına sistem mühendisliği ve iş süreci mühendislik becerileri alanlarında hizmet vererek faaliyet alanını genişletiyor.

Itemalab®’ın Tekstil bölümü 70 mühendis ve uzman profesyonelden oluşan bir ekiple Itema Group’un ve tekstil endüstrisinin inovasyon ihtiyaçlarına cevap vermeye devam edecek. Ayrıca yeni kurulacak olan Endüstriyel bölüm, endüstriyel ürünleri ve süreçleri dijitalleştirmek ve yeniden şekillendirmek için gelişmiş çözümler üzerinde çalışılması adına mükemmel bir ortak arayan tüm endüstriyel şirketler için referans noktası olacak.

Itemalab tarafından 2018 yılında geliştirilen ve dokumacıların 1.000 Kg’a kadar pamuk tasarrufu yapmalarını sağlayan ve böylece sürdürülebilir dokumada yeni bir ölçüt oluşturan çığır açan mekatronik cihaz iSAVER®.

 “Çoklu disiplin, Itemalab®’ın güçlü yanlarından biridir”

Itemalab® Genel Müdürü Lorenzo Minelli konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade etti: ‘‘Tekstil makineleri sektörü, tekstil sektöründe geçerli olan kullanım koşulları, değişkenlik gösteren uygulamalar ve üretkenlik açısından çok ciddi zorluklarla karşı karşıya kalan yüksek hassasiyetli mekanik, elektronik ve mekatronik teknolojilerini bir araya getiriyor. Bu nedenle tekstil endüstrisi bünyesindeki en karmaşık sektörlerden biridir. Çoklu disiplin, Itemalab®’ın güçlü yanlarından biridir. Tekstil makineleri dünyasında kazanılan bilgi birikimini diğer sektörlere aktararak çapraz çözümler ve inovasyon, sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve sistem mühendisliği açısından önemli bir katma değer sunmayı mümkün kılmaktadır.’’

Colzate fabrikasındaki Itema dokuma makinelerinin üretim aşaması. Operatörler, tabletler ve tarayıcılar aracılığıyla endüstri 4.0 ilkelerine göre makine montajının tüm verilerine sahiptir.

Itema Group CEO’su Ugo Ghilardi ise şunları ekledi: ‘‘İnovasyon, giderek daha karmaşık ve rekabetçi pazarlarda mücadele edebilmek için vazgeçilmezdir. Itemalab®’ın güçlendirilmesi ve değişimi ile çok çeşitli uygulama alanlarında sonsuz yenilik fırsatları için koşulları ortaya çıkarıyoruz. Son yıllarda çeşitli firmalarla gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri sayesinde malzeme ve mekatronik prensipler alanlarında yeni ufuklar ve bakış açıları keşfettik. Itemalab®’ın Itema Group’un gelişiminde çok önemli bir rol oynayacağından ve dönüşüm ve inovasyon yollarında birçok şirket için önemli bir ortak olacağından eminim.’’

Radici Group Yönetim Kurulu adına konuşan Angelo Radici, Itemalab®’ın geçirdiği değişimin Itema Group’un geleneksel inovasyon dürtüsünü doğruladığını dile getirdi. Radici, ‘‘Yönetim kurulu olarak, Itema’nın stratejik değişim inisiyatifini destekliyor ve bu manada aynı vizyonu paylaşıyoruz. Bir girişimci olarak, bugün ileriye giden yolun, işbirliği ve becerilerin sinerjisinin sektörünüzde büyümenin ve diğer birçok alanda olası fırsatları yakalamanın temel bileşenleri olduğu ekip çalışmasından geçtiğine kesinlikle inanıyorum. RadiciGroup olarak, birkaç ay önce, Grubun iş alanları içerisinde bulunan araştırma ve inovasyon faaliyetlerini karşılaştırmayı ve firmalara, üniversitelere, kamu ve özel araştırma merkezlerine açılmayı hedefleyen bir konsorsiyum şirketi olan Radici InNova’yı kurduk. Itemalab® da tek başına hayal etmesi bile zor olan karmaşık projelerle ve kesişen girişimleri ele alarak bu yönde ilerliyor.”

 

COMMENTS