Andritz, Güney Afrika ve İtalya’da Yeni Dolgu Malzemesi Üretim Hattı Kurdu

Andritz, Cape Town, Güney Afrika merkezli Romatex Home Textiles (Pty) firmasında yeni bir dolgu malzemesi üretim hattını başarıyla devreye aldı. Andritz ayrıca, Pratrivero s.p.a. firmasından İtalya, Valdilana'daki üretim tesisleri için yeni bir eXcelle dolgu oluşturma ve şekillendirme hattı siparişi aldı.

Andritz, Güney Afrika ve İtalya’da Yeni Dolgu Malzemesi Üretim Hattı Kurdu

Andritz, Romatex’e, ürün kalitesi ve hat performansı açısından Romatex firmasının teknik gereksinimlerini karşılayabilecek bir aXcess tarağı ve bir eXcelle crosslapper ünitesini bir araya getiren özel bir dolgu oluşturma/şekillendirme ekipmanı tedarik etti. Bu yeni Stitchbond hattı, Romatex’in müşterilerine daha iyi hizmet vermesini ve gereksinimlerini mükemmel şekilde karşılamasını sağlayacak. Bu hat, ev tekstili, inşaat, jeotekstiller, medikal, ayakkabı gibi çok çeşitli uygulamalarda ve perakende sektöründe plastik yerine kullanılan Maliwatt ürünlerinin üretiminde kullanılacak.

“Andritz’den Aldığımız Hizmetten Çok Memnun Kaldık”

 Romatex firması Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Helmut Höck konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:  ‘‘2017 yılında Andritz’den ilk hattımızı satın aldık ve bunu takip eden yıllar boyunca şirketlerimiz arasındaki yakın işbirliğinden, makinelerin esnekliği ve güvenilirliğinden ve aldığımız mükemmel hizmetten çok memnun kaldık. Elbette, Andritz yapacağımız yeni yatırımımız için tedarikçi seçiminde en önde gelen firmalardan oldu. Ayrıca, Andritz çok iyi bir proje yönetimi gerçekleştirerek yeni hattı tam olarak memnuniyetimizi sağlayacak şekilde kurulumunu tamamlıyor.’’

Güney Afrika’daki en büyük ev tekstili üreticilerinden biri olan Romatex Ev Tekstili oldukça başarılı bir şirket geçmişine sahip. Üretim tesisi Cape Town’da bulunuyor. Şirketin en güçlü yönlerinden biri, ürün gamının çeşitliliğidir. Günümüzde, eksiksiz bir nevresim, yorgan, yastık ve Stitchbond ürün yelpazesi sunuyor.

İtalya’daki Hat 2021’in üçüncü çeyreğinde kurulacak

Andritz, Pratrivero s.p.a. firmasından İtalya, Valdilana’daki üretim tesisleri için yeni bir eXcelle dolgu oluşturma ve şekillendirme hattı siparişi aldı. Bu hat, mobilya, otomotiv, denizcilik, medikal, jeotekstiller, reklam, giyim ve ambalaj uygulamalarında kullanılan Maliwatt ürünlerinin üretiminde kullanılacak. Kurulum ve ünitenin devreye alınması, 2021’in üçüncü çeyreğinde gerçekleşecek.

Andritz dolgu oluşturma ve şekillendirme hattı, bir eXcelle tarağı ve eXcelle crosslapper ünitesi ile bir ProDyn™ ağ profilleme ve düzeltme sistemi ve kapalı döngülü bir tarama mastarı içeriyor. ProDyn sistemi, tarak değiştiricilerden gelenleri crosslapper ünitesinde dinamik hız değişimi kullanarak birleştiriyor. Bu yöntem sayesinde, nihai üründe daha iyi ağırlık dağılımı sağlanarak, önemli miktarda elyaf tasarrufu ve CV oranlarında önemli bir azalma elde ediliyor. ProDyn kapalı döngü sistemi, ekipman için mümkün olan en iyi düzenlemeyi sağlayacak ve böylece Pratrivero’nun piyasadaki en iyi ürün kalitelerinden birinin üretilmesini sağlayacak. Pratrivero, Maliwatt Stitchbond sürecinde ProDyn teknolojisini kullanan dünyadaki ilk şirket olacak.

Stitchbond, sonsuz filamentlerle elyaf ağların mekanik olarak birbirine kenetlenmesiyle elde edilen ve böylece normal tekstil ürünlerini taklit eden bir nonwoven işlemidir. Stitchbonded ürünler, dokuma tekstillere göre daha düşük üretim maliyetleri nedeniyle birçok uygulamada kullanılıyor.

Üretim süreci uzmanlığı ve taraklama ve crosslapping teknolojisi ile ilgili herkesçe bilinen ününden dolayı Pratrivero firması, Andritz’e bir kez daha güvendi. Şirket hâlihazırda birkaç Andritz eXcelle dolgu şekillendirme ünitesi kullanıyor.

Pratrivero, Stitchbond teknolojisi kullanılarak nonwoven kumaş üreten lider bir firmadır. Şirketin İtalya ve ABD’de farklı tipte Stitchbond ürünler üreten birkaç tesisi bulunuyor.

COMMENTS