Astaş Ar-Ge Ve Üretim Teknolojileri Merkezi’nin Açılışını Yaptı

Astaş firması, penye ve chino, blue jeans sektörü için birçok teknolojinin geliştirildiği ve üretildiği Ar-Ge ve Üretim Teknoloji Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışa özel ‘Astaş Juki Teknoloji Günleri’ düzenleyen firma, yeni nesil teknolojileri ve inovatif çözümlerini sergiledi.

Astaş Ar-Ge Ve Üretim Teknolojileri Merkezi’nin Açılışını Yaptı

Turgay Aşcı, Astaş Juki Yönetim Kurulu Üyesi 

 

Astaş Juki 40 yılı aşkın süredir Türk hazır giyim sektörüne dünyanın en ileri teknolojilerine sahip markaları ve geniş ürün yelpazesi ile hizmet sunuyor. İstanbul Güneşli’ de bulunan merkez binasının yanı sıra,  açılışını yeni yaptıkları Ar-Ge Üretim ve Teknoloji Merkezi, bunun yanında İkitelli Serim ve Kesimhane Üretim Çözümleri Tesisi, Çatalca Serbest Bölge, İstanbul Ümraniye, İzmir, Bursa, Denizli, Samsun ve Özbekistan’da şubeleri bulunan Astaş, 350 çalışanı ile sektörün bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Astaş, Juki’ nin yanı sıra her biri kendi alanında lider olan dünya markalarının Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri’ndeki mümessilliklerini başarı ile sürdürüyor.

2000’li yılların başından beri müşterilerinin talepleri doğrultusunda ürettiği dikiş otomatları ve aparatları ‘Astron’ markası adı altında satışa sunan Astaş; ‘Foliopack’ markasıyla askıda giysi poşetleme makinelerini, ‘Mersmann’ markasıyla otomatik kumaş serim ve kesim teknolojilerini,  ‘Labelmac’ markasıyla yıkama talimatı etiket dikme çözümlerini, ‘Normstone’ markasıyla ultrasonic dikiş makinaları ve maske üretim teknolojilerini, ‘Bondex United’ markasıyla da teknik tekstil ve koruyucu ekipman grubu için ısı ile bant yapıştırma teknolojilerini müşterileriyle buluşturuyor.

Astaş firması son olarak, penye ve chino, blue jeans sektörü ve diğer ürün grupları için  birçok teknolojinin geliştirildiği ve üretildiği Ar-Ge ve Üretim Teknoloji Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışa özel ‘Astaş Juki Teknoloji Günleri’ düzenleyen firma, yeni nesil teknolojileri ve inovatif çözümlerini sergiledi. Astaş Yönetimi, Pazarlama ve Teknik Ekibi ve Juki Corporation Japon yetkililerinin de hazır bulunduğu etkinlikte, sektörün önde gelen temsilcileri buluştu.

Ar-Ge ve Üretim Teknoloji Merkezi’nin açılışında bir araya geldiğimiz Astaş Juki Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Aşcı ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik. Dikiş makineleri, hazır giyim ve konfeksiyon sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan Aşcı, son dönemde penye ve chino, blue jeans, ve casuel giyimde müthiş bir patlama yaşandığını ve talebe yetişemediklerini söyledi.

Ar-Ge ve Üretim Teknoloji Merkezi’nin kuruluş hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz?

Pandemi sürecinde fuarlar ve etkinlikler de iptal edilince herkes kendi kabuğuna çekildi. Bizde bu süreçte; İstanbul’un değişik lokasyonlarında üretim yaptığımız tesislerimizi tek bir çatı altında toplamayı istedik. Hedeflediğimiz gibi 10 bin 500 metrekare kapalı alana sahip Ar-Ge üretim teknoloji binamızın inşaatını 2021 yılının başında bitirdik. Sektörümüzün bir araya gelmeyi ve teknolojik yenilikleri görmeyi özlediğini bildiğimizden, maske, mesafe ve hijyen kuralına uyarak sektörümüzü Astaş çatısı altında teknoloji ile buluşturmak istedik. Ar-Ge ve Üretim Teknoloji merkezimizin açılışı sırasında bir de mini fuar organize ettik. Bu fuarda Türkiye’deki firmalarımız için ürettiğimiz dikiş makinalarının yanı sıra ihracat bölgelerimiz olan Asya, ABD ve Güney Amerika’ya ihracatını yaptığımız ileri teknoloji dikiş otomatlarını da müşterilerimizin beğenisine sunduk.

 “ASTAŞ OLARAK ÖNCELİĞİMİZ; MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN YANI SIRA ÜRETİM VERİMLİLİĞİNİ ARTIRARAK MÜŞTERİLERİMİZİ ULUSLARARASI ARENADA REKABET EDEBİLİR HALE GETİRMEKTİR ”

Ürün portföyünüzden ve ürünlerinizi rakiplerinden ayıran özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Astaş olarak, dikiş makineleri ve otomatları, kesim, serim, poşetleme teknolojileri ve etiket dikme makineleri, maske üretim teknolojileri, teknik tekstil ve koruyucu ekipman grubu için yapıştırma makineleri  gibi geniş bir ürün portföyüne sahibiz. Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz; müşteriye çözüm odaklı yaklaşımımızdır. Müşterilerimizi dinliyor ve anlıyoruz. Ellerindeki ürünü iyi analiz edip ona göre çözümler ve otomatlar sunuyoruz. Her makinanın üzerine katma değer katarak özel otomatlar üretiyoruz. Makinalarımızı mümkün olan en yüksek kalitede olduğundan emin olarak iş ortaklarımıza verdiğimiz güveni sürdürülebilir kılıyoruz. Bunlara ek olarak inovatif yapımızla dünyadaki tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, ulusal ve uluslararası pazarlarda payımızı sürekli arttırıyoruz. Bütün bunlara ilave olarak yeni yatırımımız olan 10.500 metrekarelik AR-GE ve üretim teknoloji merkezimizde dikiş otomatları ve custom-made sewing solutions alanında üretim kapasitemizi bu yıl içerisinde %30 arttırmayı hedefliyoruz. Kendi markalarımıza ait teknolojilerimizi burada üretmeye devam edeceğiz. Bu sayede yeni üretim merkezimizde müşterilerimize daha iyi hizmet verip ileri teknolojiyi sunacağız.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe son trendler nelerdir? Önümüzdeki yıllarda ne gibi yenilikler ve ilerlemeler bekliyorsunuz?

Son dönemde trend rahat giysiler ve bu trend önümüzdeki yıllarda da devam edecek gibi görünüyor. Çünkü pandemiyle birlikte rahat giysi tarzının hayatımıza daha da yerleştiğini söyleyebiliriz. Rahat giysilerin içine; eşofman, t-shirt ve polo short, chino ve blue jeansi koyabilirsiniz. İnsanlar genelde toplantı veya özel günlerinde takım elbise giyiniyor ve kravat takıyor, günlük hayatlarında ise spor giysileri tercih ediyorlar.

“PENYE VE SPOR GİYİMDE MÜTHİŞ PATLAMA YAŞANIYOR, TALEBE YETİŞEMİYORUZ”

Pandemi sürecinde firmalar genellikle Ar-Ge ve üretime ağırlık verdi. Astaş olarak pandemi sürecini en az hasarla atlatmak için nasıl bir yol haritası izlediniz?

Tüm dünyanın mücadele ettiği coronovirüs salgını beraberinde ekonomik belirsizlikler nedeniyle pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Fakat biz Astaş olarak her zaman yaptığımız gibi bu süreçte de yüksek teknolojik makinalar üretmeye devam ettik.  Hayatın değişen koşullarına hızlı adapte olmaya çalıştık. Sektörden gelen talepleri geçmiş tecrübemiz ve Know-How’ımızla hızla birleştirip yeni teknolojiler ürettik. Sektörün nelere ihtiyacı olduğunu iyi analiz ettik. O dönem ilk etapta maske otomatları ve maske makineleri üretmeye başladık ve halen üretmeye devam ediyoruz. Birkaç ay geçtikten sonra, asıl işimiz olan dikiş makineleri, otomatları ve konfeksiyon sektörüne odaklandık ve bu alanda yenilikler yaptık. Örneğin blue jean üreticileri için saat cebi takma otomatı, kapaklı kapaksız cep takma otomatları, cep ağzı kıvırma otomatları, J dikiş otomatları gibi yenilikler yaptık. Bluz ve gömlekte var olan pens otomatlarını geliştirdik. Pandemi şartlarına rağmen penye ve spor giyime müthiş bir talep var. Bu alanda; T-shirt ribana hazırlık otomatları, T-shirt ribana yaka takma otomatları, T-shirt etek otomatları, yırtmaç otomatları, polo pat otomatları üretiyoruz ve müşterilerimize sunuyoruz.

“TÜRKİYE’NİN KAPASİTESİ AVRUPA’NIN TALEBİNE CEVAP VEREMEYECEK  KADAR YOĞUN HALE GELECEK”

Pandemi sürecinde Türkiye’nin hazır giyim ihracatında ciddi bir artış yaşandı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, 2021 Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,7 artışla 7 milyar 634 milyon 816 bin dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Hazır giyim ihracatındaki artışın dikiş makineleri sektörüne yansımaları nasıl oldu?

Tekstil sektöründe özellikle son 3-4 aydır çok ciddi bir hareketlilik var. Neden son 3-4 ay diyorum. Çünkü; bildiğiniz gibi biz Türkiye olarak Avrupa pazarına hitap ediyoruz. Avrupa’da aşılanma ile birlikte bir canlılık başladı. İnsanlar mağazalara gidip özgürce alışveriş yapmayı özlediğinden artık online alış verişin yanı sıra mağazalardan alışveriş yapıyorlar. Avrupa’nın hareketlenmesiyle birlikte Türkiye’de işlerin arttığını görüyoruz. Hatta Türkiye’nin kapasitesi Avrupa’nın talebine cevap veremeyecek kadar yoğun hale gelecek diyebiliriz.

1990’lı yıllardaki gibi sektörümüzde müthiş hareketlilikler yaşanacak. 90’lı yılları hatırlarsınız; başka meslek gruplarındaki kişiler bile tekstil ve konfeksiyon işine girmişti. Şu anda sektörümüzdeki öncü konfeksiyon fabrikaları teşvikli bölgelerde yeni ilave fabrikalar kurup yatırımlarını arttırmakta.  Farklı sektördeki girişimcilerin bile konfeksiyon sektörüne girdiklerini gözlemliyoruz. Bu bile müthiş bir gösterge.

Astaş olarak yurt içi ve yurt dışı pazar payınızı artırmak adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Astaş olarak, Uluslararası kalite standartlarında, ileri teknolojiye sahip, dünya çapında güvenilir bir teknolojiyle hareket ederek 30’un üstünde ülkeye hitap ediyoruz. Türkiye, Özbekistan ve diğer Türki Cumhuriyetlerinde JUKİ’nin mümessilliğini yapıyoruz. O bölgeye, Juki’nin yanı sıra Astron markası altında kendi otomatlarımızı üretiyor ve satıyoruz. Bununla birlikte ABD, Güney ABD bölgelerine üretmiş olduğumuz otomatları satıyoruz. Onun dışında Doğu Blok ülkelerinden Bulgaristan, Romanya, Moldova ve Rusya gibi ülkeler bizim otomatlarımızı kullanılıyor. Japonya Juki bize Uzak Doğu kapısını açtı. Juki ile birlikte geliştirdiğimiz makineleri, özellikle Hindistan, Bangladeş, Vietnam ve Endonezya bölgesinde satıyoruz.

“2021 CİROMUZ 2020 CİROMUZU YÜZDE 30 GEÇECEK”

2021 yılı için beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir? Yeni yatırım ve genişleme planlarınız var mı?

Astaş olarak 2019 ciromuz çok iyiydi. 2020 yılı dünya ve ülke olarak bakıldığında pandemi nedeniyle kötü olmasına rağmen biz düşüş yaşamadık. 1-2 aylık kapanmanın ardından hemen üretim ve Ar-Ge faaliyetlerimizi yürütmeye başladık ve ciromuzu stabil tuttuk. 2021 yılı ciromuzu bir önceki yıla göre %30 artışla kapatmayı hedefliyoruz.

Ayrıca 2022 yılında Özbekistan ve Türki Cumhuriyetlerde de bir takım yatırımlar yapacağız. Özellikle Türkiye’nin doğusunda teşvikli olan 6. 5. bölgelerde hem şubeleşmeye ağırlık vereceğiz hem oradaki fabrikalara yerinde hizmete odaklanacağız.

 

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS