“2021’in Son Çeyreğinde Üretim ve İhracatta Hatırı Sayılır Bir Artış Bekliyoruz”

Nakış üreticilerinin yanı sıra birçok sektöre sunduğu makinelerle tecrübeli ithalatçılar arasında yer alan Dekat Makina, pandemi sürecinde ürün geliştirme çalışmalarına kesintisiz devam etti. Dekat Makine Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bozkan, “2021’in son çeyreğinde üretim ve ihracatta hatırı sayılır bir artış bekliyoruz.” dedi.

“2021’in Son Çeyreğinde Üretim ve İhracatta Hatırı Sayılır Bir Artış Bekliyoruz”

Ali Bozkan, Dekat Makina Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı 

 

1990 yılında kurulan Dekat Makina, bilgisayar sektöründe başladığı faaliyetlerine, Güney Kore menşeli makinelerin mümessilliğini alarak devam etti. Firmanın Güney Kore’den ithal ettiği makineler daha çok tekstil, konfeksiyon, yan sanayi, deri konfeksiyonu, ayakkabı yan sanayi ve ev tekstili gibi sektörlerde kullanıldı.

Zamanla ürün çeşitliliğini genişleten Dekat Makina, Tang Nakış Makineleri, dünyada kalitesini ve ileri teknolojisini ispatlamış Golden Laser ve Hans Laser’in Türkiye mümessilliğini aldı. Dekat, tekstil sektörü için de inci çakma makineleri ve boncuk işleme makinelerinin temsilciliğini yapıyor.

‘Nakış Endüstrisi Özel Sayısı’ için Dekat Makina Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bozkan ile bir röportaj gerçekleştirdik.

“Prensibimiz; Sektörde Öncü Olmak ve Süresiz Müşteri Memnuniyeti”

Dekat olarak mümessilliğini yaptığınız Nakış Makineleri üretici firmaları hangileridir? Ürün portföyünüzden ve ürünlerinizi rakiplerinden ayıran özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Dekat olarak, Maya nakış makinelerinin Türkiye mümessilliğini yapıyoruz. Firmamızın iki ana prensibi var; biri sektörde öncü olmak diğeri de süresiz müşteri memnuniyeti.

Müşteri memnuniyetine örnek vermek gerekirse; 2005 model bir makinemiz 4.el olmasına rağmen biz yedek parça ve servis hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bunun dışında sattığımız tüm ürünler değerli müşterilerimizin istekleri doğrultusunda, onların ihtiyaçlarına en uygun donanımda kişiye özel olarak yapılıyor.

Nakış makinelerinde en son trendler nelerdir? Önümüzdeki yıllarda nakış makinelerinde ve nakış sektöründe ne gibi yenilikler bekliyorsunuz?

Uzun süre nakış makineleri sadece hazır giyim sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda üretilirken; günümüzde ev tekstili tüm gelişmelerin itici gücü oldu. Bu yönelimin sonucu olarak artık aynı makinede nakış, süzine, boncuk, pul, kord, lase ve laser aparatları konularak süsleme ihtiyaçlarının hepsi karşılanabiliyor.

Ayrıca 13,5 metre uzunluk sınırları firmamızın imalatçılarımızla yıllardır sürdürdüğü bilinçli Ar-Ge çalışmaları sonucunda aşıldı ve brode makinelerinin avantajları nakış makinesine başarı ile uygulandı. Bunun sonucu olarak büyük yatırım gerektiren brode makineleri yerine renk, aksesuar artıları ile çok daha düşük yatırım maliyetiyle çok büyük girdiler sektöre sunuldu. Bu gerek güpur, gelinlik kumaşı gibi ürünlerle hazır giyim, gerekse perde, masa örtüsü vs. ürünlerle ev tekstili sektörüne küresel rekabette çok büyük avantajlar sağladı.

“Pandemi Sürecinde Ürün Geliştirme Çalışmalarımız Kesintisiz Devam Etti”

Pandemi sürecinde Türkiye’nin hazır giyim ihracatında ciddi bir artış yaşandı. Bu artışın nakış sektörüne yansımaları nasıl oldu?

İhracatta olan yükselme uluslararası onay belgesine sahip ve düzenli olarak büyük ihracat firmalarına hizmet veren üreticilerde iş artışı ve gelir artışı sağladı. Sektörün çoğunluğunu oluşturan ve iç piyasaya hizmet veren küçük işletmeler ise turizmin duraklaması ve ihracatın azalması sonucu büyük sıkıntı ve gelir kaybı yaşadı.

Yurt içinde ve yurt dışında pazar payınızı artırmak adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Dekat Makina olarak, kuruluşumuzdan bu yana sektörle ilgili tüm fuarlara, hepsi son teknolojilerle üretilmiş, gerek işlev gerek ebat olarak farklı özelliklere sahip ürünlerle katıldık. Maalesef pandeminin olumsuz etkilerinin bir sonucu olarak fuarların ertelenmesi ve iptal edilmesi bizim bu yöndeki çabalarımızı duraksattı. Ancak pandemi sürecinde ürün geliştirme çalışmalarımıza kesintisiz devam etti. Ürünlerimizi yüz yüze tanıtımla müşterilerimize sunmayı sürdürüyoruz.

2021 yılı için beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir? Yeni yatırım ve genişleme planlarınız var mı?

Aşılamanın hem dünya genelinde hem de ülkemizde salgını zayıflatacağını, 2021 yılının çon çeyreğinde ise gerçek normalleşmenin sağlanacağını ön görüyorum. Bunun, üretim ve ihracatta hatırı sayılı bir artışa yol açacağını düşünüyorum. Bizler de piyasadaki lider ve öncü pozisyonumuzu korumak için satış sonrası hizmet ekibimizi genişletmek, Ar-Ge çalışmalarımızı hızlandırmak için bu dönemi fırsata çevirmeye çaba gösteriyoruz.

 

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS