Aydın Tekstil, 90’dan Fazla Ülkeye Kumaş İhraç Ediyor

60 yılı aşkın tekstil tecrübesi ile bugün dünyanın önemli döşemelik kumaş, yatak kumaşı, dekoratif halı ve ev tekstili üreticisi haline gelen Aydın Tekstil, 90’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Aydın Tekstil, 90’dan Fazla Ülkeye Kumaş İhraç Ediyor

Aydın Tekstil, 1957 yılında başlamış olduğu yünlü kumaş ile tekstil sektörüne giriş yaptı. 1980 yılında döşemelik kumaş üretimi ile mobilya sektörüne hizmet vermeye başlayan Aydın Tekstil, 1985 yılında ilk ihracatını gerçekleştirerek; dünya markası olma yolunda önemli bir adım attı.

Yatırıma vermiş olduğu önem ve sürdürdüğü müşteri memnuniyet merkezli yaklaşım ile kapasitesini her yıl artıran Aydın Tekstil, modayı en hızlı şekilde müşteri beğenisine sunmaya özen gösteriyor. Kuruluşundan itibaren büyüme ve ihracat stratejisi ile tüm faaliyetlerini belirleyen firma; kadife kumaş ile başlamış olduğu döşemelik kumaş üretimine, çözgülü örme ve dokuma döşemelik kumaş ekleyerek sahip olduğu kapasite ve zengin desen, renk çeşitleri ile dünyanın en büyük mobilya üreticilerinin tedarikçisi konumunda yer alıyor.

2000’li yıllarda dokuma yatak kumaş üretimine başlayan Aydın Tekstil, 2013 yılında portföyüne örme yatak kumaşı da ekledi. Firma bugün dünyanın ve modern yatak kumaş üretim tesisleri ile dünyanın en büyük yatak üreticilerinin Ar-Ge merkezi ve tedarikçileri arasında yer alıyor.

2015 yılında başlamış olduğu dekoratif halı ve ev tekstili üretimi ile yeni bir sektöre adım atan Aydın Tekstil, 90’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Aydın Tekstil CEO’su Ali Sami Aydın ile firmanın misyonunu, başarısını ve hedeflerini konuştuk.

Firmanızın kurulduğu yıldan bu güne kadar olan gelişim sürecini sizden dinleyebilir miyiz? En önemli felsefeniz nedir?

60 yılı aşkın üretim tecrübemiz, yıllık 65 milyon metrelik kumaş üretim hacmimiz ve 1500 kişilik uzman kadromuz ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük kumaş üreticisi olarak ana misyonumuz; Türkiye’nin ve dünyanın zengin kültürlerini inovasyonlara katmak ve bu inovasyonları modanın ve trendlerin yeni dünyasına aktarmaktır.

“Geniş Bir İnovatif Ürün Yelpazemiz Var”

Bugün geldiğiniz noktada; üretim kapasiteniz ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Özellikle inovasyon kumaşlarınızı rakiplerinizden ayıran farklılıkları ve özellikleri nelerdir?

Toplam 600 tezgâh ile yıllık 65 milyon metre kumaş üretim gücüne sahibiz. Ar-Ge merkezimizin titizlikle araştırıp geliştirdiği geniş bir inovatif yelpazeye sahibiz. Tüm inovatif aprelerimiz lisanslı ve her biri insan sağlığına katkıda bulunacak özelliklere sahiptir.

Aydın Tekstil’i konusunda Türkiye’nin en iyi üreticilerinden birisi yapan etmenler nelerdir? Gerek üretim gerekse ürün çeşitliliğiniz ve kaliteniz açısından başarınızın sebeplerini değerlendirir misiniz?

Önce “insan” mottomuz ve her alanda kullandığımız marka vaatlerimizdir;

UDA – Unique design approach – Eşsiz tasarım yaklaşımı

IFM – innovation for more- Daha fazlası için yenilik

APT – Adaptable production Technologies – Uyarlanabilir üretim teknolojileri

IPP – Integrated production plants – Entegre üretim tesisleri

Belirttiğimiz marka vaatlerimiz ile birlikte sürdürülebilir üretim yaparak doğayı kirletmeyen, doğal kaynakları koruyucu, maliyet açısından uygulanabilir, çalışanlar, toplum ve tüketiciler için güvenilir ve sağlıklı, tüm insanlar için sosyal ve yaratıcı bir şekilde faydalı, süreç ve sistemler kullanılarak, gelecek nesillere aktarmaktır.

“İşimize Değer Katacak Makine ve Teknolojilere Yatırım Yapıyoruz”

Üretim tesisinizde, makine ve teknoloji yatırımları yaparken en çok nelere dikkat ediyorsunuz? Ülkenin önde gelen firmalarından birisi olarak rekabet gücünüzü ve kalitenizi sürdürebilmek adına, yatırımlarınızda önem verdiğiniz özellikler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aydın Tekstil olarak yıllardır sürdürdüğümüz bu iş alanında her zaman yaptığımız işe değer katacak ve farkındalık oluşturacak makine ve teknoloji yatırımlarına önem veriyoruz. Kaliteli bakış açımız her zaman uluslararası standartlar oldu. 90 ülkede çok farklı B2B müşterilerimize hizmet verebilmek adına teknik ve sosyal açıdan tüm standartların firmamız tarafından sağlanması hem bizim hem de müşterilerimizin kalite beklentisi / gereksinimi açısından olmazsa olmazdır.

Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz ve ihracat yaptığınız ülkeler/ bölgeler nerelerdir? Bu doğrultuda, dünyadaki satış ağınız ve yapılanmanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Üretimimizin yüzde 65’ten fazlasını faaliyet gösterdiğimiz döşemelik, yatak kumaşı ve ev tekstili alanında gerçekleştiriyoruz. B2B müşteri portföyümüzü uzun süredir çalıştığımız ve her yıl bünyemize kattığımız üretici ve editör firmalar oluşturuyor. Bölgeler açısından Avrupa, Amerika, İskandinav ülkeleri ve Rusya ağırlıklı ticaretimiz olan ülkelerdir.

“Pandemide Sanal Showroom Çalışmaları Başlattık”

Malum pandemi nedeniyle 2020 tüm dünya için zorlu bir yıl oldu. Firmanız açısından 2020 yılı nasıl geçti? Pandeminin ev tekstili sektörüne yansımaları neler oldu?

Pandemi her sektörde olduğu gibi Tekstil sektörünü de ciddi boyutlarda etkiledi. Önceden pazarlama olarak seyahat ve fuarlarla markamızı beslerken şu anda hiçbir şekilde fiziki seyahat gerçekleştiremiyoruz. Bu konuda önlem olarak ve teknolojiye ayak uydurarak zoom room alanlarımızı oluşturduk ve 360c Sanal Showroom çalışmalarımızı başlattık.

2021 yılı için planlarınız, beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir?

2021 yılı için; her sektörde olduğu gibi bizim için de normalleşme adımları ve geçmiş yıllarda olduğu gibi aktif bir şekilde tüm aksiyonlarımızla sektöre yön vererek farkındalık kazandıracak teknolojik, Ar-Ge ve satışla desteklediğimiz iyi bir yıl hedefimiz var.

Röportaj: Z.Seda Demirdelen

COMMENTS