UCMTF: Türk Tekstil Pazarı Konusunda Oldukça İyimseriz

Türk tekstil sanayicilerinin girişimci bir ruha sahip olduklarını, uzun vadeli hedefleri olduğunu ve son teknolojik ekipmanlara yatırım yaptıklarını söyledi. Guinet, “Birlikte ticari bir ilişkiden çok daha ötesine geçebilir ve her iki taraf için daha iyi bir gelecek elde edilebilmesi adına uzun süreli ortaklar olabiliriz.” dedi.

UCMTF: Türk Tekstil Pazarı Konusunda Oldukça İyimseriz

UCMTF Genel Sekreteri Christian Guinet

Pandemi süreci, birçok sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de yeni iş modellerinin gelişmesine neden oldu. Dijitalleşme ve uzaktan çalışma modelleri firmaların öncelikleri arasına girdi. Firmalar gibi tekstil makine üreticileri birlikleri de üyelerinin işlerini kolaylaştırmak ve ürün tanıtımlarına destek olmak için yeni konseptler geliştiriyor. Fransız Tekstil Makineleri Üreticileri Birliği (UCMTF) bu yeni döneme uyum sağlamak için iki önemli adım attı. İstenilen bilgiye daha hızlı ulaşılabilmesi için yeni bir web sitesi hazırlayan UCMTF, üyelerinin ürünlerini tanıtabilmesi için sanal bir fuar tasarlıyor. UCMTF Genel Sekreteri Christian Guinet, bu sanal etkinlikle ilgili bilgileri ilk kez Tekstil Teknoloji dergisiyle paylaştı. Guinet;Size bir son dakika haberi de vermiş olayım: Bu sanal şovda ekipmanların 3 boyutlu gösterimleri de yer alacak.” dedi.

Tekstil Teknoloji Dergimizin ‘Fransa Özel Sayısı’ için UCMTF Genel Sekreteri Christian Guinet ile bir röportaj gerçekleştirdik. Guinet, pandemi sürecinde Fransız firmaların aldıkları aksiyonları, sektördeki değişiklikleri ve 2021 ile ilgili öngörülerini paylaştı.

UCMTF, Makine Tanıtımları İçin Sanal Fuar Hazırlıyor

Üyelerinizin pandemi sürecine tepkileri nasıl oldu? Fransız şirketleri süreci daha az hasarla atlatmak için nasıl bir yol haritası takip ettiler?

2020 yılı geçirdiğimiz diğer hiçbir yıla benzemiyordu. Şirketlerimiz 2020 yılına çok iyi sipariş rakamları ile başladı ve müşterilerimizle birlikte birçok yeni proje üzerinde çalışılıyordu. Ardından koronavirüs salgını başladı. Pek çok ülkede, müşterilerimizin fabrikaları yaklaşık iki aydır kısmen ya da tamamen kapalı durumda. Bizim üretim tesislerimiz de kısmen kapalıydı. Bu küresel kargaşa sırasında, servis ve yedek parça satışlarına yönelik talep neredeyse durma noktasına geldi ve birçok proje ertelendi. Önceliklerimiz elbette kendi çalışanlarımızın sağlıklarını korumak ve aynı zamanda müşterilerimize ihtiyaç duydukları az sayıda ama çoğu zaman acil olan hizmetleri sağlamaktı. Bu öncelikleri oldukça iyi uyguladığımızı düşünüyorum. Ekiplerimizin özverili çalışmaları, dünya çapındaki organizasyonlarımız, ekipman üretim hatlarımız ve her şeyden çok müşterilerimizle gerçekleştirdiğimiz ortaklıklar sayesinde artık geleceğe çok daha olumlu bakıyoruz.

Dernek olarak temel amacımız, üyelerimizi dünya çapında tanıtmaktır. Ziyaret edilmesi ve aranan bilgiye ulaşılması çok rahat olacak yeni bir web sitesi sunuyoruz: www.ucmtf.com

Ayrıca büyük ekipman tanıtımlarını çok faydalı bir şekilde tamamlayacak sanal bir gösteri tasarlıyoruz. Size bir son dakika haberi de vermiş olayım: Bu sanal şovda ekipmanların 3 boyutlu gösterimleri de yer alacak.

“Tekstil Sektörünün Değişime Hızla Adapte Olması Gerekiyor”

Bu zor dönemde küresel olarak tekstil makineleri sektörünün durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ve pandemi sonrası için öngörüleriniz nelerdir? Tekstil sektörünün eski günlerine dönmesi için sizce hangi adımlar atılmalı?

Söz konusu sanayi veya başka bir şey olsun, her şey değişken olduğu için hiçbir şey asla eski haline dönmeyecek. Ticaret yapılan pazarlar da aynı şekilde değişiyor, bazı pazarlar yükseliyor, bazıları düşüyor.

Kravat üreticilerine bakın; yeni pazarlara girmek için her zaman iş yaptıkları eski pazarlarında ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktan daha iyi bir şeyler yapabilirlerdi. Bugün, muhtemelen yüksek kaliteli erkek giyim için de durum aynıdır, ancak spor giyim satışları inanılmaz bir hızla yükseliyor, teknik tekstil pazarı da hızla büyüyor.

Tekstil ekipmanı üreticileri kendi stratejilerini bu değişikliklere adapte etmek zorunda. Halı endüstrisi gibi tek bir pazarda bile moda değişiyor ve endüstrinin bu değişime hızla adapte olması gerekiyor.

Pandemi döneminde medikal ürünler ve özellikle cerrahi maske üretimi önemli rol oynadı. Fransız makine üreticileri bu yeni duruma ayak uydurmak için neler yaptılar?

Spoolex grubu örneğini anlatayım: Salgının en kritik olduğu dönemde Roll Concept, teknik silindirlerini üretmeye ve önde gelen yüz maskesi makinesi üreticilerine teslim etmeye devam etti. Dakikada 600 maskeye kadar üretim kapasitesine sahip makineler, dönüş sırasında çok düşük merkezkaç kuvvetine sahip yüksek teknik silindirlere ihtiyaç duyuyor. Roll Concept, özel üretim olan ve kurulumu kolay düşük merkezkaç kuvvetine sahip rulolar üretebilmek için hızlı bir değişime gitti. Decoup+, yüz maskeleri üretmek için manuel bir yapıştırma makinesini başarılı bir şekilde uyarladı. Calemard, makara sarma makinesi veya geniş kesiciye, hatta geniş dilimli tekstiller, nonwoven ve tabii ki cerrahi maskeler üretmek için çok ihtiyaç duyulan meltblown ürünlere yönelik özel talepleri karşılayabilmek için gerekli kaynakları sağladı.

“Türk Tekstil Sanayicisi En Son Teknolojik Ekipmanlara Yatırım Yapıyor”

Türkiye, özellikle pandemi sürecinde Avrupa için yeniden önemli bir tedarik noktası haline geldi. Türkiye tekstil pazarı ve potansiyelleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye uzun yıllardır önemli bir tekstil üreticisi ülke konumunda yer alıyor. Bunun da birçok nedeni bulunmakta. Birincisi, tekstil sanayicilerinin girişimci ruhlarıdır. Şirketler genellikle aile şirketi ve aile üyeleri tarafından yönetiliyor. Uzun vadeli hedefleri bulunuyor ve geleceğe yatırım yapıyorlar. Özellikle de üretkenlik ve üretim kalitesi açısından son teknoloji ekipmanlara yatırım yapıyorlar. Kısa vadeli kârlara öncelik vermiyorlar. Bu nedenle, ülkenizde bu kadar fazla sayıda uzun vadeli ortağımız var. Bizim şirketlerimizin de birçoğu KOBİ’dir ve genellikle aileye ait olup aile bireyleri tarafından işletilmektedir. Bu yüzden birbirimizi çok iyi anlayabiliyoruz. Birlikte ticari bir ilişkiden çok daha ötesine geçebilir ve her iki taraf için daha iyi bir gelecek elde edilebilmesi adına uzun süreli ortaklar olabiliriz. O yüzden hem iç pazarınızdaki hem de uluslararası pazarlardaki performanslarında ülkeniz tekstil pazarı için çok iyimseriz.

“Avrupa Sanayisini Canlandırmaya Çalışıyor, Geleceğe Umutla Bakıyoruz”

Okuyucularımızı Fransız tekstil makineleri ihracatı ile ilgili en son istatistikler hakkında bilgilendirebilir misiniz? Fransız tekstil ürünleri ve tekstil makineleri pazarı şu anda nasıl bir performans sergiliyor? Fransız tekstil makine endüstrisi için hangi pazarlar gelişmekte ve gerilemekte?

Türkiye elbette hem günümüzde hem de gelecekte ümit vaat eden bir pazar. Uzun bir süredir birinci veya ikinci konumdaki pazarımız oldu. Çin yoğun bir şekilde yatırım yapmakta ve gerçekleştirdikleri ihracatlar dünya çapında satış yapmanın en doğru yol olduğunu gösterdi. Diğer Asya pazarları da aktifler; Endonezya, Tayland, Vietnam ve Güney Kore gibi birçok pazarda yatırım havası olumlu durumda. Hindistan’da, tekstil endüstrisini modernize etme ihtiyacı olmasına rağmen, yatırım kararları hayal ettiğimizden daha yavaştı. Bu yüzden halen çok miktarda yapılacak yatırım var. Hindistan’ın çok umut verici bir pazar olduğuna inanıyoruz. İran’da tekstil endüstrisi, makinelerin modası geçmiş olduğu için başlangıç seviyelerinde diyebiliriz. ABD ekonomisi belirgin şekilde büyüyor ve Avrupa ise sanayisini canlandırmaya çalışıyor. Bu yüzden geleceğe umutla bakıyoruz.

Fransız tekstil makineleri sektöründe önümüzdeki yıllarda ne tür yenilikler ve ilerlemeler bekleniyor?

İnovasyon çok yüzlüdür. Yenilikler ekipman, verilen hizmetler veya ortaklarımızla aramızdaki iletişim kanallarında gerçekleşebilir. Şu anda, alışılmışın ötesine geçen yeniliklerin ana temaları şu şekilde diyebiliriz:

  • Çevreye duyarlılık ve geri dönüşüm
  • Endüstri 4.0

Üyemiz olan tüm şirketler tekstil zekâsını ve sürdürülebilirliği teşvik ediyor. Size gerçekten çığır açan bir yenilik olan Endüstri 4.0 entegrasyonunun bir örneğini verebilir miyim?

Superba uygulama alanını genişletiyor. Yeni Superba B403 otomatik sarıcı hakiki bir teknolojik atılımı işaret ediyor. Her pozisyon için tek bir gerginlik sensörü ile birleştirilmiş bağımsız iğ motorizasyon tahriki ile sabit gerilim sarma işlemi, çok hassas bir bobin uzunluğu ölçümü ve her iplik pozisyonu için benzersiz bir kalite kontrolü sağlıyor. Bu özelliği sarım kalitesi açısından yeni fırsatlar sunuyor. Bulut bilişim aracılığıyla yeni Vandewiele Texconnect denetim sistemine bağlanan B403, Fabrika 4.0 konseptinin bir parçası konumunda. Önsezili makine bakımı sağlamak ve iplik telefini azaltmak için iplik gerginliği ile ilgili veriler sağlıyor ve üreticilerin en yüksek kalitede halıları en ekonomik fiyatlarla üretmesine olanak tanıyor.

Bu konsepti bir veya birkaç ekipmandan başlayıp daha sonra ikinci aşamada tüm üretim süreçlerine ve hatta kendileri ile tedarikçileri ve müşterileri arasındaki bilgi akışına dahi entegre edecek olan tekstil üreticileri piyasada gerçek bir rekabet avantajı elde edecekler.

Sürdürülebilirlikle ilgili olarak da çözüm oldukça benzer. Enerji, su ve ham maddelerden tasarruf etmek için önce ekipmanlarınızdan başlamalı ve daha sonra ikinci aşamada tüm üretim sürecine uygulamalısınız. Fikirler oldukça basittir ancak uygulamaya koymak, şirket yönetiminin tam katılımını gerektirir.

Pandeminin etkileri 2021’in ilk aylarında da devam edecek gibi görünüyor. UCMTF olarak 2021’den beklentileriniz nelerdir?

Fransız tekstil ekipmanı üreticilerinin özellikle uzun elyaf eğirme (yün, akrilik …), iplik bükme ve kontrol (teknik iplikler dâhil), yüzey boyama, halı iplikleri için ısı uygulamaları, halı sistemleri, boyama ve terbiye, terbiye işlemlerinde kullanılan keçeler ve kayışlar, nonwoven kumaşlar, tekstil fabrikalarının iklimlendirilmesi ve tekstil malzemelerinin geri dönüşüm işlemleri gibi konularda güçlü olduğunu biliyorsunuz. Pek çok farklı sektörde, şirketlerimizden bazıları 2020 yılını da nispeten iyi geçirdiler. Aldıkları sipariş rakamları hâlâ son derece iyi ve asıl sorunları üretim kapasitelerini artırmak. Bazıları ise 2020’de çok kötü bir yıl geçirdi. Umuyoruz 2021’de çok daha iyisini yapacaklar, ancak muhtemelen 2019 seviyelerini geri kazanmayacaklar.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS