“Pandemi Sürecinde de Müşterilerimiz İçin Yenilikçi Çözümler Aramaya Devam Ettik”

Superba Vandewiele Group Satış Müdürü Raphaël Boulmeau, pandemi sürecinde tekstil sektörünün odak noktasının sürdürülebilirliğin yanı sıra dijital çözümlere yöneldiğini söyledi.

“Pandemi Sürecinde de Müşterilerimiz İçin Yenilikçi Çözümler Aramaya Devam Ettik”

Vandewiele ailesinin bir üyesi ve halı ipliği termofiksajı ve yüzey boyama alanında dünya lideri firmalardan biri olan Superba, 1992 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

Son zamanlarda termofiksaj, tekstüre ve bobinleme alanlarında yeni ve şaşırtıcı gelişmeler ortaya koyan firma, pandemi döneminde müşterilerine teknik destek sağlamaya, makine ve yedek parça teslimatı yapmaya devam etti.

Tekstil Teknoloji dergimizin ‘Fransa Özel Bölümü’ için Superba Vandewiele Group Satış Müdürü Raphaël Boulmeau ile bir röportaj gerçekleştirdik. Boulmeau, Superba’nın pandemiyle mücadele için aldığı önlemleri, halı ipliği sektöründeki değişiklikleri ve 2021 hedeflerini anlattı.

Öncelikle tüm dünya koronavirüs salgını nedeniyle 1 yılı aşkın süredir çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Superba için 2020 nasıl geçti? Pandeminin etkilerini en aza indirmek için şirket olarak nasıl bir yol haritası belirlediniz?

Bu pandemi döneminde önceliğimiz, personelimizin sağlığını koruyarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak oldu. Vandewiele’nin diğer şirketleri gibi Superba da müşterilerimize teknik destek sağlamaya ve makine ve yedek parça teslimatı için prosedürler oluşturmaya devam etti. Tabii ki, tüm bunlar Fransız hükümeti tarafından uygulanan sağlık düzenlemelerine sıkı sıkıya bağlı olarak yapıldı. Sürekli olarak müşterilerimizin taleplerini karşılayacak çözümler aramaya devam ediyoruz.

“Pandemi Sürecinde Sürdürülebilirliğin Yanı Sıra Dijital Çözümler Önem Kazandı”

Pandemi sonrası dönemde tekstil sektöründe ihtiyaç duyulan ürünlerde, üretim modellerinde ve tedarik noktalarında bazı değişiklikler olacaktır. Halı ipliği termofiksajı ve halı ipliği sektöründe ne gibi değişiklikler olacağını düşünüyorsunuz?

Tekstil endüstrisi, farklı uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak kendini yeniden keşfediyor. Özellikle bugünlerde Covid-19 gibi eşi benzeri görülmemiş bir sağlık durumunun üstesinden gelmek için odak noktası sürdürülebilirliğin yanı sıra dijital çözümlere dönüşüyor. Genel olarak Vandewiele ve özellikle Superba, iplik termofiksajı ile tafting arasındaki atıkları azaltmak için yenilikçi çözümler sunuyor. Vandewiele grubunun bir üyesi olarak Superba, müşterilerimizin halı sektörü üretimindeki tüm adımları tam olarak yönetmelerini sağlayan çapraz çözümlerin geliştirilmesine katılıyor.

Açıkça hem termofiksajı düşünüyoruz, aynı zamanda tafting ve dokumayı da düşünüyoruz. Bu nedenle, yeni B403 sarıcımız, ilk tercih edilen bobinleri sunmak için benzersiz bir iplik kalitesi kontrolü sağlıyor. Bu, atıkların azalmasına yol açıyor. Hedef, halı üretim sürecinin takip eden aşamalarını optimize etmektir. Tüm bunlar, Vandewiele grubunun en son teknolojileri olan bu devrim niteliğindeki ekipmana entegrasyonla mümkün oldu.

Bugünlerde müşterilerinizden makineleri ile ilgili ne gibi talepler alıyorsunuz?

Müşterilerimiz çeşitli süreçler arasında daha iyi bağlantılara ihtiyaç duyuyor. Onlara Vandewiele’nin TEXconnect teknolojisi aracılığıyla çözümler sunuyoruz. TEXconnect, farklı makinelerden dijital bilgileri çıkarıyor ve verileri buluta yüklüyor. Farklı halı üretim makineleri arasındaki bu bağlantı çözümleri, müşterilerimizin süreç optimizasyonu için yüksek katma değerli raporlamaya sahip olmalarını sağlıyor. TEXconnect çözümü, müşterilerimize ilgili bilgileri sunuyor ve böylece karar vermeyi kolaylaştırıyor.

“Müşterilerimizle Yüz Yüze Görüşmeyi Tercih Edeceğiz”

Dünya çapındaki satış ve destek ağınızdan ve ihracat yaptığınız ülkelerden bahseder misiniz? Büyüme planlarınız nelerdir?

Hepimiz Covid-19’un getirdiği değişikliğin müşteri / tedarikçi ilişkilerini değiştirdiğinin farkındayız. Bu büyük olasılıkla eskisi gibi olmayacak. Bununla birlikte, yeni yatırımları konuşmak için her zaman müşteriyle yüz yüze görüşmeyi tercih edeceğiz. Aynı zamanda Superba’nın servis, yedek parça ve teknik destek alanında dijital çözümlerde varlığını güçlendiriyoruz. Vandewiele’nin yan kuruluşları ve ortakları, hizmetleri takip ediyor ve ana satış alanlarımıza yedek parça dağıtıyor.

2021’in ilk aylarında salgının etkileri devam edecek gibi görünüyor. Superba olarak 2021’de beklentileriniz ve hedefleriniz neler? Yeni ürün geliştirme çalışmalarınız var mı?

Salgın henüz bitmedi ve uzun vadeli olarak hem insani hem de finansal etkisi devam edecek. Ancak halı sektöründeki birçok oyuncu, yatırımlarını önceden tahmin ederek krizden çıkış yolunu öngörüyor. Superba, gelişmiş termofiksaj çözümlerinde bir lider olarak, yeni projelerin bu dinamizminden yararlanıyor. Bu nedenle MCD3 yüzey boyama makinemiz, TVP3 termofiksaj hattımız ve B403 sarıcımız oldukça başarılıdır. Ayrıca Superba, müşterilerine polyester, polipropilen, poliamid ve akrilik ipliklerin işlenmesi için yenilikçi çözümler sunmaya hazırdır.

Hepimiz karmaşık bir dönemden geçiyoruz ve buna yanıt olarak Superba, gereksinimlerini karşılamak için müşterileriyle ilişkilerini geliştiriyor. Yarının endüstrisi, daha çevreye duyarlı olurken, üretimi optimize etmek için verileri kullanarak müşterilerimizin performansını artıracak yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyacaktır. Geleceği hazırlamak için dijitalleşmenin sürdürülebilirliğin hizmetinde olması gerektiğine inanıyoruz.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS